Elämme ehkä The Matrix -elokuvan kaltaisessa simulaatiossa.

Anonyymi-ap

Tietojenkäsittelytieteen tutkija Rizwan Virk arvioi tuoreessa kirjassaan The Simulation Hypothesis, että elämme noin 70-prosenttisella todennäköisyydellä simulaatiossa. Korkea luku perustuu erityisesti tekoälyn viimeaikaiseen nopeaan kehitykseen.

Rizwan Virk on kehittänyt käsitteen simulaatiopiste (simulation point), joka kuvaa hetkeä, jolloin voidaan luoda niin todentuntuisia virtuaalimaailmoja ja tekoälyhahmoja, ettei niitä voi enää erottaa todellisista ihmisistä.

Virk arvioi, että olemme edenneet jo yli kahden kolmasosan matkasta kohti simulaatiopistettä ja on ”melko varma”, että pääsemme sinne lopulta.

”Lopputulos: jos pystymme joskus rakentamaan Matrixin kaltaisen maailman, on hyvin todennäköistä, että joku muu on jo tehnyt niin – ja me elämme siinä”, Virk päättelee. T&T

Voisi sanoa että nyt on edellisen syksyn sienisato ollut jotain omituisia ja harhoja tekevä lajike kyseessä!...

3

632

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyseessä lähes yhtä hullu ja jopa sairas asia kuin Jumala jota pitää rakastaa ja palvoa tai joudut ikuiseen helvetintuleen?
      Sellainen setämies ystävä sä lapsien joidenkin mielestä on olemassa ja vieläpä palvovatkin sitä? Huh huh minkälainen maailma missä elämme...

    • Anonyymi

      tottakai elämme simulaatiossa. matrix on vain nykykielen synonyymi olympos vuorten jumalille ym. jahveille ja anunakeille. Fermin paradoksi selittyy hyvin simulaatiolla . ilmeisesti kvanttifysiikan tutkijat pitävät simulaatiota yli 50% varmana.

      • Anonyymi00003

        Tässä on kaunis esimerkki siitä, miten todennäköisyyslaskelmia voi vetää ilmasta silloin, kun niitä ei voi testata millään tavalla – ja silti kuulostaa vakuuttavalta, koska puhuja on "tietojenkäsittelytieteen tutkija" ja puhuu prosenteista.

        Aloitetaan 70 prosentista. Mistä tuo luku tulee? Simulaatio-argumentti (Bostromin versio) on filosofinen päättely, ei todennäköisyyslaskelma. Se sanoo: jos tulevaisuuden sivilisaatiot voivat luoda simulaatioita ja haluavat tehdä niin ja tekevät niitä valtavia määriä, silloin useimmat tietoiset olennot elävät simulaatiossa. Mutta nuo "jos"-lauseet ovat täysin tuntemattomia. Virk kääntää kolme suurta kysymysmerkkiä yhdeksi komeaksi prosenttiluvuksi – ikään kuin tekoälyn nopea kehitys kertoisi meille jotain siitä, haluavatko tulevaisuuden ihmiset (tai mitä ikinä) pyörittää miljoonia esi-isiensä simulaatioita.

        "Simulaatiopiste" on nätti käsite, mutta se piilottaa ongelman: vaikka voisimme luoda täydellisen virtuaalimaailman NPCeillä, se ei kerro mitään siitä, olemmeko me simulaatio. Se on kuin päättelisi, että koska voin maalata taulun, on todennäköistä että olen itsekin maalaus. Lisäksi koko argumentti olettaa, että tietoisuus syntyy laskennasta – sekin on auki oleva kysymys, ei fakta.

        Sienisadon sijaan tämä on vain vanha filosofinen ongelma paketoituna moderniin muoviin. Descartes pohti pahaa demonia, joka huijaa häntä. Nyt meillä on tietokone, joka tekee saman. Idea on mielenkiintoinen, mutta kun siitä yritetään tehdä numeraalista todennäköisyyslaskelmaa, ollaan jo harhapoluilla.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      304
      3011
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2027
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      118
      1794
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1719
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      65
      1347
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1223
    Aihe