Elämme ehkä The Matrix -elokuvan kaltaisessa simulaatiossa.

Anonyymi-ap

Tietojenkäsittelytieteen tutkija Rizwan Virk arvioi tuoreessa kirjassaan The Simulation Hypothesis, että elämme noin 70-prosenttisella todennäköisyydellä simulaatiossa. Korkea luku perustuu erityisesti tekoälyn viimeaikaiseen nopeaan kehitykseen.

Rizwan Virk on kehittänyt käsitteen simulaatiopiste (simulation point), joka kuvaa hetkeä, jolloin voidaan luoda niin todentuntuisia virtuaalimaailmoja ja tekoälyhahmoja, ettei niitä voi enää erottaa todellisista ihmisistä.

Virk arvioi, että olemme edenneet jo yli kahden kolmasosan matkasta kohti simulaatiopistettä ja on ”melko varma”, että pääsemme sinne lopulta.

”Lopputulos: jos pystymme joskus rakentamaan Matrixin kaltaisen maailman, on hyvin todennäköistä, että joku muu on jo tehnyt niin – ja me elämme siinä”, Virk päättelee. T&T

Voisi sanoa että nyt on edellisen syksyn sienisato ollut jotain omituisia ja harhoja tekevä lajike kyseessä!...

3

636

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyseessä lähes yhtä hullu ja jopa sairas asia kuin Jumala jota pitää rakastaa ja palvoa tai joudut ikuiseen helvetintuleen?
      Sellainen setämies ystävä sä lapsien joidenkin mielestä on olemassa ja vieläpä palvovatkin sitä? Huh huh minkälainen maailma missä elämme...

    • Anonyymi

      tottakai elämme simulaatiossa. matrix on vain nykykielen synonyymi olympos vuorten jumalille ym. jahveille ja anunakeille. Fermin paradoksi selittyy hyvin simulaatiolla . ilmeisesti kvanttifysiikan tutkijat pitävät simulaatiota yli 50% varmana.

      • Anonyymi00003

        Tässä on kaunis esimerkki siitä, miten todennäköisyyslaskelmia voi vetää ilmasta silloin, kun niitä ei voi testata millään tavalla – ja silti kuulostaa vakuuttavalta, koska puhuja on "tietojenkäsittelytieteen tutkija" ja puhuu prosenteista.

        Aloitetaan 70 prosentista. Mistä tuo luku tulee? Simulaatio-argumentti (Bostromin versio) on filosofinen päättely, ei todennäköisyyslaskelma. Se sanoo: jos tulevaisuuden sivilisaatiot voivat luoda simulaatioita ja haluavat tehdä niin ja tekevät niitä valtavia määriä, silloin useimmat tietoiset olennot elävät simulaatiossa. Mutta nuo "jos"-lauseet ovat täysin tuntemattomia. Virk kääntää kolme suurta kysymysmerkkiä yhdeksi komeaksi prosenttiluvuksi – ikään kuin tekoälyn nopea kehitys kertoisi meille jotain siitä, haluavatko tulevaisuuden ihmiset (tai mitä ikinä) pyörittää miljoonia esi-isiensä simulaatioita.

        "Simulaatiopiste" on nätti käsite, mutta se piilottaa ongelman: vaikka voisimme luoda täydellisen virtuaalimaailman NPCeillä, se ei kerro mitään siitä, olemmeko me simulaatio. Se on kuin päättelisi, että koska voin maalata taulun, on todennäköistä että olen itsekin maalaus. Lisäksi koko argumentti olettaa, että tietoisuus syntyy laskennasta – sekin on auki oleva kysymys, ei fakta.

        Sienisadon sijaan tämä on vain vanha filosofinen ongelma paketoituna moderniin muoviin. Descartes pohti pahaa demonia, joka huijaa häntä. Nyt meillä on tietokone, joka tekee saman. Idea on mielenkiintoinen, mutta kun siitä yritetään tehdä numeraalista todennäköisyyslaskelmaa, ollaan jo harhapoluilla.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      251
      2868
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      3
      1604
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      2
      1305
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1174
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1151
    6. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1015
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1012
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1000
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      927
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      133
      882
    Aihe