Kun ei eri aloituksissa näyttäisi vastauksia siihen tulevan, teen oman aloituksen aiheesta.
Mistä syntyy hyvinvointi? Tuleeko se niin kuin sähkö töpselistä tai raha taikaseinästä? Jostain muusta? Mistä?
Hyvinvointi
15
641
Vastaukset
- Anonyymi00001
Eikö ole omituista, että muuten niin kaikkitietäviltä palstalaisilta ei löydy vastausta tähän yksinkertaiseen kysymykseen, mutta löytyy kaikkiin monimutkaisiin kysymyksiin?
- Anonyymi00002
Kait se on yksilöllistä mistä oma hyvinvointi koostuu.
- Anonyymi00003
Eikö se olekaan jokin ihmeellinen asia, mikä on vapaasti jaettavissa kaikille halukkaille kuin taikaiskusta? Jokainen joka haluaa hyvinvointia, saa sen automaattisesti kunhan vaan muista ilmoittaa haluavansa sitä?
Termi on aika abstrakti. Olenko hyvinvoiva ihminen? Riittääkö vastaukseksi boolen arvo tosi vai epätosi vai yritetäänkö jollakin asteikolla mitata miten hyvinvoiva olen? Yleensä ei kuitenkaan puhuta henkilökohtaisesta hyvinvoinnin kokemuksesta vai ajatellaan jotain yhteisöä. Taas on useita mahdollisia tapoja arvioida ja mitata. Lasketaanko ihmisten hyvinvointi yhteen, arvioidaanko mediaanikansalaisen hyvinvointia vai kaikkein vähiten hyvinvoivia? Tämä johtaa poliittiseen valintaan siitä, keskitymmekö kaikkien huonoiten voiviin vai esim. niihin jotka jo joka tapauksessa voivat keskimääräistä paremmin.
Ja mitä edes on hyvinvointi? Jonkinlainen viitekehys voi olla esim. Maslow:n tarvehierarkia tai jokin saman tyyppinen rakenne. Kun edellinen taso on kunnossa, niin yksilö arvioi omaa vointiaan toisaalta sen perusteella mitä seuraavan tason tarpeista jää tyydyttymättä. Ja sitten on vielä vertailu muihin ihmisiin. Vertailukohta haetaan jostakin ja oma asema näyttää kovin erilaiselta riippuen siitä kehen verrataan.Pienellä lunttauksella paljastui, että Maslown hierarkian 1. tasolla on sellaisia asioita kuin lepo, ilma, juoma ja ruoka. Lepoa kai Suomessa ympäristö tarjoaa kaikille (paitsi ehkä virallisille valvojille), ilmaakin riittää. Veden suhteen on sitten jo hajontaa. Hyvin suuren osan maailmassa ikinä eläneistä ihmisistä on pitänyt nähdä vähän vaivaa veden etsimiseksi. Nykyään se useimmille tulee hanasta, mutta vaihdantataloudessa veden toimittajille pitäisi vastineeksi omalla työllä tuottaa jotakin muuta. Samoin ruuan suhteen, mutta nyt osapuolia onkin jo paljon enemmän. Perusidea kuitenkin on sama jo tällä alimmalla tarpeiden tasolla kuin myöhemminkin. Minkä tahansa hyvinvointiin kuuluvan tarpeen täyttyminen edellyttää, että joku tekee jotakin, näkee vaivaa ja käyttää aikaansa ja energiaansa. Mitä enemmän hyvinvointia, sitä enemmän työtä.
scrg kirjoitti:
Pienellä lunttauksella paljastui, että Maslown hierarkian 1. tasolla on sellaisia asioita kuin lepo, ilma, juoma ja ruoka. Lepoa kai Suomessa ympäristö tarjoaa kaikille (paitsi ehkä virallisille valvojille), ilmaakin riittää. Veden suhteen on sitten jo hajontaa. Hyvin suuren osan maailmassa ikinä eläneistä ihmisistä on pitänyt nähdä vähän vaivaa veden etsimiseksi. Nykyään se useimmille tulee hanasta, mutta vaihdantataloudessa veden toimittajille pitäisi vastineeksi omalla työllä tuottaa jotakin muuta. Samoin ruuan suhteen, mutta nyt osapuolia onkin jo paljon enemmän. Perusidea kuitenkin on sama jo tällä alimmalla tarpeiden tasolla kuin myöhemminkin. Minkä tahansa hyvinvointiin kuuluvan tarpeen täyttyminen edellyttää, että joku tekee jotakin, näkee vaivaa ja käyttää aikaansa ja energiaansa. Mitä enemmän hyvinvointia, sitä enemmän työtä.
Mä kirjotinkin tästä joskus. Kun tossa oli tarpeista puhe. Se seksuaalinen tarve, niin sehän tyydyttyy itsestään. Ei tarvi nähdä vaivaa ja koska vaan. Mutta joo sanoitkin, ettei se ollu tossa maslovin hierarkiassa. Mutta tästä on tehty laajempia versioita missä se on. Käsitelty työn filosofiaa laajemminkin.
Muuten vesi kans, niin suomen maasta löytyy ihan metsistä puroja, mistä voi juoda ihan ilmatteeksi.- Anonyymi00006
scrg kirjoitti:
Pienellä lunttauksella paljastui, että Maslown hierarkian 1. tasolla on sellaisia asioita kuin lepo, ilma, juoma ja ruoka. Lepoa kai Suomessa ympäristö tarjoaa kaikille (paitsi ehkä virallisille valvojille), ilmaakin riittää. Veden suhteen on sitten jo hajontaa. Hyvin suuren osan maailmassa ikinä eläneistä ihmisistä on pitänyt nähdä vähän vaivaa veden etsimiseksi. Nykyään se useimmille tulee hanasta, mutta vaihdantataloudessa veden toimittajille pitäisi vastineeksi omalla työllä tuottaa jotakin muuta. Samoin ruuan suhteen, mutta nyt osapuolia onkin jo paljon enemmän. Perusidea kuitenkin on sama jo tällä alimmalla tarpeiden tasolla kuin myöhemminkin. Minkä tahansa hyvinvointiin kuuluvan tarpeen täyttyminen edellyttää, että joku tekee jotakin, näkee vaivaa ja käyttää aikaansa ja energiaansa. Mitä enemmän hyvinvointia, sitä enemmän työtä.
Noh, kohta on seuraava Antti pääministerinä, joka sanoo että "Rahaa ON!". Sen jälkeen viimeinen sammuttaa valot. Ja IMF on kertomassa mitä tässä maassa pitää tehdä.
- Anonyymi00004
Alueista.
- Anonyymi00005
Tuskinpa kukaan pystyy sanomaan jotain tiettyjä asioita kaikkien puolesta. Ihmiset ovat niin kovin erilaisia. Jos yrittää jotenkin kaikille sopivalla yleisluontoisella tavalla määritellä, niin kai sitten jostain sellaisesta, että pystyy elämään itselleen mahdollisimman omanlaistaan yksilötyypillistä elämää (sellaista ihmiselle lajityypillistä ei kaiketi ole). Harva varmankaan pystyy sellaista täydellisen elämää itselleen luomaan, kun aina nyt tuppaa jotakin vaatimuksia löytymään, jotka eivät ehkä sitä omaa hyvinvointia niin lisää. Toisaalta on varmaan ihan hyvä että toisinaan myös ärsyttää, niin tunnistaa sitten paremmin myös sen, kun on hyvä olla.
En tiedä haluttiinko tässä nyt edes kuulla ihmisten keinoja parantaa omaa henkilökohtaista hyvinvointiaan, vai tuollaista yleisluontoista höpinää. Täällä aika usein valitetaan, ettei ketään kiinnosta kuulla niitä henkilökohtaisia kokemuksia, joten jätän mainitsematta tässä kohtaa. Jos nyt jotakuta sattuu kiinnostamaan, niin voi kysyä. Hyvinvointi tulee alkujaan teknisistä innovaatioista, jotka taitava halinto muuttaa lisääntyväksi hyväksi yhteiskunnalle. Innovaatiota käytetään joko työajan supistamiseen, tai puutteiden vähentämiseen. -exKynis.mi
No sotien jälkeenhän sitä hyvinvointia luotiin. Neuvolat tais olla jo ennen, mutta päivähoito, koulujärjestelmän laajennus, terveyskeskukset ja vanhainkodit. Niin niissä oli 50 luvulla voimakasta kasvua. Samoin tieverkko. Että ihme kun sellanen köyhä maa kuin suomi tollaset pystyi järjestää. No nyt ei pysty, taitaa joku vetää välistä ja paljon.
Hyvinvointi on jokaiselle hyvin yksilollinen asia. Riippuu siitä mitä kukin arvostaa. Arjen pienillä valinnoillaan voi edistää omaa hyvinvointia.
Itselleni hyvinvointi tulee terveydestä, liikunnasta, levosta, mielen tasapainosta, elämänhallinnasta ja ravinnosta.
Läheisten hyvinvointi lisää myös omaa hyvinvointia.Juu lähipiirin hyvinvointiin kannattaakin keskittyä. Mulla sattu tähän lähipiiriin muistisairaus, niin siinä voi olla ihan konkreettisesti avuks.
Tää suomen tilanne, vaikka se ahdistavaa onkin, kun työttömyys vaan kasvaa, niin se täytyy vaan jättää taka alalle. Enkä väitä päättäjien hommaa helpoksi, mutta jos suomen kehitys menee ihan päin vastoin kuin muualla. Niin huonothan noi päättäjät on valittu.JeroP kirjoitti:
Juu lähipiirin hyvinvointiin kannattaakin keskittyä. Mulla sattu tähän lähipiiriin muistisairaus, niin siinä voi olla ihan konkreettisesti avuks.
Tää suomen tilanne, vaikka se ahdistavaa onkin, kun työttömyys vaan kasvaa, niin se täytyy vaan jättää taka alalle. Enkä väitä päättäjien hommaa helpoksi, mutta jos suomen kehitys menee ihan päin vastoin kuin muualla. Niin huonothan noi päättäjät on valittu.Kaikki apu on arvokasta. Mukavaa, että olet apuna. Sitä tarvitaan aina.
Meidän äidillä on ollut terveysongelmia. Se hieman ahdistaa ja huolettaa.
Veljeni on äidin edunvalvoja, Meidän äidillä on myös muistiongelmia. Olemme veljen kanssa yhdessä käyneet läpi äidin asioita. Osallistun parhaani mukaan. Autan missä vaan voin.
- Anonyymi00007
Sen jälkeen kun jotkut kekseliäät nimesivät sotealueita hyvinvointialueiksi niin sanan kuuleminen vetää otsaa kurttuun joka kerta
Hyvinvointi on pelkkää propagandaa alusta loppuun, sitä ei ole. Kaunis tyhjä kuvaus ilman sisältöä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sebastian Tynkkynen (pers.) ei vastusta raiskauksia
"Sebastian Tynkkynen oli ainoa 14 suomalaismepistä, joka vastusti uutta suostumuksen puuttumiseen perustuvaa raiskauslak684229Purra jäi kiinni valehtelusta, Heinäluoma ei
Ja heti alkoi Purra joukkoineen maalittamaan Heinäluomaa. Niin toimii äärioikeistoa edustava putinistipersulauma, jonka483173- 372847
- 342018
Kaunis Martina taas lehtihaastattelussa - kommentoi Stefua
Martina sanoi, että Isabella on käytännössä aina hänen kanssaan. "Minä olen se vanhempi, joka ottaa 100-prosenttisen vas5041686- 631595
Gallup: Kenet sinä haluaisit nähdä Yökylässä-sarjassa?
Yökylässä Maria Veitola -sarjaa on nähty jo 10 kautta tv:ssä, ja Veitola on yöpynyt satojen suomalaisten julkkisten kode461462- 411370
- 681304
Mitäs mieltä
Hakeekohan pikkunennmies alavuden kaupunginjohtajaksi? Pakkoliitos ähtäri-alavus. Taas olis mieliharmi johtamassa suoho171266