Vappua (jota en vietä) koko laumalle!

Tässä samalla ilmoitan, ettei Lidlin munkkirinkilöitä kannata ostaa, sillä ovat sitä laatua, etten minäkään syö niitä.
Liian haaleassa öljyssä paistettuja, mutta samalla kuitenkin öljyssä maistuu ikääntyneisyys ja kärventyneisyys (terveydelle haitallista).
Roskiin menevät, sillä tuskin noita linnuillekaan kannattaa syöttää.

(mustarastas kävi tänään peseytymässä pihalla olevassa astiassa - perusteellisesti käsitteli kaikki höyhenensä ja vesi roiskui kauas)

14

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joo, meilläkin pääs vappumunkit joitakin vuosia sitten lötsiintyy. Tuedät muovipussin, kun sulattaa sen sokeein. Ja K ois halunnu volkkarilla vappuajelulle, ei onnistunu. Ensteks oli vajan avain hukassa ja sitten huomattiin volkkarin akun tyhjentyneen. Volkkarit kun teki sellasia ajoja, jonoja monta volkkaria peräkkäin.

      Eiks ne osannu siellä saksassa niitä paistaa, vai onks ne taas tilannu jostain itäblokista. Mullekin vaihdetaan bemariin startti. On siinäkin tsekin komponentteja. Ei oo kaikki saksalaista laatua. No jos ei ny tsekkia ihan mollais, niin narexit on hyviä talttoja.

    • Supersuloinen vaimoni osti Lidlistä neljä munkkirinkilää, ja ne on jo lounastettu aamukahvilla, kun ei honattu niissä mitään vikaa. Ja sit me päivällä lounastettiin Lidlin nakkei ja pemonasalangi ja illalla Lidlin lenkkimakkarasta tehtyy soppaa. Vappua niiku takas! -exKynis.mi

      • Juu, kyllä mä teitä uskon enempi kun buppya, vaikka se kiva kaveri onkin. Hyvää vappua sullekin ja vaimolle.


      • JeroP kirjoitti:

        Juu, kyllä mä teitä uskon enempi kun buppya, vaikka se kiva kaveri onkin. Hyvää vappua sullekin ja vaimolle.

        Ja takasinkin Vappua! -exKynis.mi


    • Iloista vappua (jota et vietä) myos sinne ja kaikille palstalaisille tasapuolisesti. 🥳🎈🌸

      Siellä mustarastaalla oli oma kylpyläosasto. Se peseytyi tietysti vappumenoja varten. Kevättä höyhenissä.

      • Jatkokysymys aloitukseesi: Etkö viettänyt vappua edes opiskeluaikoina? Olen kuullut huhuja, että Espoon oppilaitoksessa osataan ottaa ilo irti varsinkin vappuna.

        Vai, olitko sinä se poikkeus, joka vahvistaa säännön?


      • tosi.typy kirjoitti:

        Jatkokysymys aloitukseesi: Etkö viettänyt vappua edes opiskeluaikoina? Olen kuullut huhuja, että Espoon oppilaitoksessa osataan ottaa ilo irti varsinkin vappuna.

        Vai, olitko sinä se poikkeus, joka vahvistaa säännön?

        Minulla ei ole edes haalaria (siis sitä erityishaalaria (tavallisia on montakin)).
        Sivusta joskus hulinointia seurasin ja kerran puutuin peliin henkilövaurioiden välttämiseksi (eräät kiipeilivät vaarallisesti, joten lainasin viereiseltä työmaalta tikapuut).


      • buddy-love kirjoitti:

        Minulla ei ole edes haalaria (siis sitä erityishaalaria (tavallisia on montakin)).
        Sivusta joskus hulinointia seurasin ja kerran puutuin peliin henkilövaurioiden välttämiseksi (eräät kiipeilivät vaarallisesti, joten lainasin viereiseltä työmaalta tikapuut).

        Olet ollut vappuna pelastavana apuna, kun kaverisi hilluvat, eivätkä osaa pitää huolta itsestään. Ei ihme, ettei sinua vappuhulinat kiinnosta.

        Kaikesta huolimatta, olet ansainnut tippaleivän ja lasillisen simaa.
        (älä nyt vaan sano, ettet tykkää tippaleivistä ja simasta)

        Vappu on kevään juhla. Portti kesää ja valoisaan vuodenaikaan.


    • Anonyymi00001

      Näin on, Lidlin munkkirinkilät eivät ole mitään verrattuna itse tehtyihin tai huoltamon munkkimellakka munkkeihin tai pienen kahvilapizzerian munkkirinkilöihin.
      Mielestäni lidlin munkkirinkilät ovat huonontuneet, ennen ne olivat paljon paremman makuisia.
      Eilen ostin ja söin, niin olivat sellaisia sitkeitä ja tiheitä.
      Hultamon munkkimellakan munkkirinkeleitä ostin yhden satsin ja olivat taivaallisia verrattuna lidlin munkkirinkeleihin.
      Eivät olleet sitkeitä, vaan pehmeitä ja maultaan, kuin kotona leivottuja.
      Yhden vaan söin, vaikka olisi tehnyt mieli syödä toisenkin.
      Ovat kuitenkin rasvaisia ja paljon energiaa, ettei montaa viitsi kerralla syödä, riittää useammalle päivälle.
      Vielä pitää hakea pienestä kahvilapizzeriasta vappumunkkeja ja testata niiden maku.
      Saa samalla tehtyä pyörälenkin.

    • Anonyymi00002

      Jotenkin ne lidlin munkkirinkilät on koostumukseltaan muuttuneet.
      Pari rinkilää söin ja ihan leukaperät väsyi munkkirinkeleiden puremiseen, ei ole koskaan aiemmin näin ollut.
      Jotenkin ne ovat sitkeämpiä ja tiheämpiä koostumukseltaan.

    • Anonyymi00003

      Mukavaa vappua (jota en vietä) myös sinulle! 🥳

      Hyvä kun kerroit Lidlin huonoista munkkirinkilöistä. Pitääkin poiketa ässään ostamaan minimunkki, perinteiden kunniaksi, meinasin ihan unohtaa.

      - Sheena

    • Anonyymi00004

      Hah siis melkein kuitenkin vietit vappua!

    • Anonyymi00005

      Hyviä lomapäiviä!

      Hitsi, lintuallas onkin hyvä idea!

      xLiner

      • Anonyymi00006

        Ehdottomasti, kissat tykkää kanssa :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      57
      1588
    2. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      123
      1334
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      123
      1238
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      140
      1054
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      101
      897
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      338
      839
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      734
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      646
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      643
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      612
    Aihe