Miul ei oo mökkii eikä saunaa enkä uso että saan pimppaakaan mistään. Istun yksin betonikorsussani ja kahtelen Yleltä tylsiä roskaohjelmia Pirkka-olutta juoden ja uunimakkaraa syöden. Kun väsy alkaa painaa laahustan sänkyyn ja itken itseni uneen.
Onko teillä mukava juhannus?
25
209
Vastaukset
Se on hyvä jos ei oo saunaa, koska se voi aina palaa. Itkeäkään ei kannata itkeään uneen, kun pingo tai dingo sen laulo vai oliko se joku muu. Paitsi joku muu on kuulenma se työntekijä työmaalla joka tekee kaikki ne virhee. Hyvää juhannusta kuitenki sulle ja kaikille kansalle.
- Anonyymi00002
Kukaan muu ei oo toivottanu vielä hyvää juhannusta. Herkistyin vähän😢Kiitos❤️
- Anonyymi00001
Olet osunut asian ytimeen. Jatka samaan malliin.
- Anonyymi00003
Kiitos kysymästä, juhannus on alkanut ihan hyvissä merkeissä. Tänään ollut pientä sählinkiä, kun jätin liikaa puuhaa tälle päivälle enkä tajunnut, että kaikki paikat ovat täynnä ihmisiä, mutta nyt ollaan jo voiton puolella.
Suosittelisin sinua lähtemään huomenna ulos jonnekin. Pakkaa vaikka eväät ja pyöräile tai lenkkeile johonkin kivaan paikkaan. Myös moni ravintola on nykyään myös auki, niin jossain terassilla voisi olla mukavaa nauttia säästä ja tunnelmasta. Pääasia, että teet jotain, mistä sinulle tulee hyvä mieli. Kuulostaa siltä, että kotiin jääminen ei tuo sinulle hyvää mieltä.
Aletheias- Anonyymi00011UUSI
Saatko munnoo?
- Anonyymi00015UUSI
Anonyymi00011 kirjoitti:
Saatko munnoo?
Munnoo? Missäpäin Suomea tuollaista murretta puhutaan?
Aletheias
- Anonyymi00004
Löysin juhannusheilan tuupista.
https://www.youtube.com/watch?v=-aEXT9OZLTs
Tätä kun kännykästä katselee ei tarvi kuunnella sitä iänikuista haitarihumppaa, joka jussina raikaa joka niemessä ja notkossa.
🎱- Anonyymi00016UUSI
Mieluummin aito haitarihumppaa soittava nainen, kuin tuo bittijytkettä soittava bittikaunotar.
- Anonyymi00005
Mul ei oo elämää, ainakaan nyt kisojen aikaan. Huomenna eli tänään perjantaina aion ensin skarpata ja sitten nollata. Eli ensin lenkille ja sitten kännit. Ryyppään tekosyyn varjolla vain siksi koska on juhannus. Muuten olisin selvänä ensi viikonlopun. Kaikki on tuhottu. Sen kanssa pitää vain yrittää pystyä jotenkin elämään. Hyvää jussia kumminkin sinne 🙂. -💊-.
- Anonyymi00006
Mikä kaikki on sulla tuhottu, ja miten?
-joku jolta on tuhottu koko elämä - Anonyymi00012UUSI
Anonyymi00006 kirjoitti:
Mikä kaikki on sulla tuhottu, ja miten?
-joku jolta on tuhottu koko elämäAinakin yleisesti ottaen. Mieliala on heittänyt häränp*llyä noin viime marraskuusta asti. Vuosien saatossa tilanne tuntuu vain syventyvän. Elämässä pitäisi olla mielekästä sisältöä mutta helpommin sanottu kuin tehty. Kukaan ei neuvo kuinka täällä tulee elää. Ei sitä neuvoa saa edes omilta vanhemmiltaan etenkään näin vapaan kasvatuksen aikakaudella ja vaikka saisi, asiat pitää viime kädessä silti itse hiffata. Useimmiten joutuu epämukavuusalueelleen ja pusertamaan itsensä muottiin. Narsistit, psykot ja sosiopaatit rellestävät täällä menestyneimmin. Syvällisyys nähdään uhkana, vaikka se olisi oikeasti salvaatio. -💊-.
Sinulla on jonkinlainen FOMS, eli fear of missing sauna. Vaikka ei oikeasti kysymys ole mökistä ja saunasta vaan kuvitelmasta että juuri sellaista pitäisi olla elääkseen, koska niin kuuluu tehdä.
En aio käydä tänään saunassa. Saunomiseen on vuodessa 364 aivan yhtä hyvää muuta päivää. Tänään on muuta puuhaa.
Mutta se pimppahan se oleellisin tässä on. Aika hankalalta ja vaivalloiselta sekin kuulostaa, jos sitä pitäisi saada "jostain". Ne pitää kesyttää ensin. Oikein hyvä päivä toimia sen eteen, että vuoden päästä olisi pimppaa tarjolla, jos se kiinnostaa. Ylen roskaohjelmat eivät asiaa edistä.- Anonyymi00008UUSI
Sinne vaan Susannan jonoon. Voi maksaa jotain hiukan.
- Anonyymi00007UUSI
Teillä suurimmalla osalla on sentään juhannusmuna ja koko vuoden. 🥲
Kyllähän tämä juhannus vietetään kotona siivoten. On jäänyt kotityöt rästiin. Juhannus on vain yksi vapaapäivä lisää.
Sinulle suosittelen vaikka sitä kävelyretkeä ulos tai johonkin juhannuspaikkaan menemistä jos jussi kerran harmittaa kotona.
Ota ihteäsi niskasta kiinni ja lähde jonnekin. Niin tai näin, teet kuitenkin väärinpäin.. heh.
Ei jussina täydy olla mitään. Mutta jos oikein kovasti haluat sitä, se ei löydy kaljapurkin pohjalta, eikä ylen roskaohjelmista. Eikä sun olohuoneesta.- Anonyymi00009UUSI
Oikke mukava.
Vielä. Jahka tästä lähden ulos helteeseen ötököiden pariin maahommiin, niin olo käy vähemmän mukavaksi. Varaudun reiluilla eväillä ja monipuolisella nestevarastolla. Mutta ei alkoholia!
xLiner- Anonyymi00013UUSI
Pikku-pirpana kirjoitti:
Jokos olet hommannut sen survival mökin?
Ehkä...😁
xLiner
- Anonyymi00010UUSI
Yksin menee meikäläisen juhannus, vähän jos saunaa lämmittää, mutta löylyjä en juurikaan ota kesähelteillä, kunhan pesuhuone vähän lämpenee.
Kaasugillistä ruostui putket, eikä ole hiiligrilliä, joten griilmakkaran kuumennan parabolisella peilillä auringon paisteessa tai sitten käärin folioon ja tilakssa vettä kuumennan kattilassa, tulee oikein maukasta ja kosteaa makkaraa.
Lihapiirakoita voisi pannulla kuumentaa ja tehdä Porilaisen, kun otin makkarapihvejä ja hampurilais sämpylöitä.
Lidlistä ostin 8 lihapiirakkaa, oli tarjousessa alle 2,50€
Pyörälenkillä voisi käydä, kunhan porottava aurinko menee pilveen tai laskee mailleen.
Tietokoneella pelailen juhannusken.
Juhannus on minulle ihan tavallinen viikonloppu.
En ymmärrä sitä juhannuksen ylistystä, juhannusta odotetaan ja siihen valmistaudutaan, mutta loppujen lopuksi se on nopeasti ohi ja senjälkeen sitä ei enää ole.
Mitään mökkijuhannusta en jaksaisi, varsinkaan, että suku kokoontuisi juhannusken viettoon ja maha täyteen joutuisi ahmimaan juhannus ruokia ja juhannuksen olotilaa vietettäisiin tekemättä mitään.
Serkun vaimolla on mökki merenrannalla, mutten ole siellä mökillä käynyt, kuin kolme kertaa, kun serkku mökin esitteli, toisella kertaa oli joku työ johon tarvi apsua ja kolmannella kerralla vein mustikoita, ei viitti mennä toisen mökille ilman kutsumatta.
t. mies 55v Varmaan 120°C saunaan tunniksi, janojuomaksi 24-pack olutta, ja saunan jälkeen kebabeläimen lihavarras tirisemään tuleen sytytetyn roskakatoksen katolle.
- Anonyymi00014UUSI
Miul on ni toi joulu toises kainalos.
- Anonyymi00017UUSI
Juhannus meni pääasiassa kuskin pakeilla, tutustuttiin maakuntaan pysähdellen merkittävimmissä paikoissa. Kokon sytyttämisiä tuli todistettua kaksin kappalein.
Loppuillasta piti juosta kymmenkunta 50-100 metrin kilpailua, se onnistuu kyllä selvinpäin.
Nyt huilimaan, muutaman huurteisen voisi juoda katsellen ja kuunnellen vaikka Vesteristä yhtyeineen. Eipä tuo vielä väsytä.
AV Minulla on tavallaan kokko, mutta käytännössä poltan pihan siivouksesta jääneitä oksia ym. joita ei kannata hakettaa. Mökeiltä kuuluu humalaista hihkuntaa. Itse istun tässä ja vahdin ettei tuli leviä. Juhlapyhät ovat rasittava ilmiö.
- Anonyymi00018UUSI
Mitä, haluaisitko tapella, MITÄ, HÄH? haluaisitko? Anna tulaa vaan jos siltä tuntuu
Anonyymi00018 kirjoitti:
Mitä, haluaisitko tapella, MITÄ, HÄH? haluaisitko? Anna tulaa vaan jos siltä tuntuu
Nuo eivät vielä ole sillä tasolla, mutta myöhemmin saattavat olla.
Lisäksi ne soittavat tylsää musiikkia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!571711Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella
Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r1321368Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka701231La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta
La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt10826- 62785
- 69681
Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa
Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko39521- 36477
- 45466
- 52442