Apostoli Paavali

Anonyymi-ap

Paavali julisti ja opetti Jeesuksen Kristuksen evankeliumia! (1)


(S24-kristinusko)

ALUKSI

Tällä palstalla näkyy krooninen agenda, jossa mm. apostoli Paavali on pantu tikun nokkaan!


1) ”Kirjoitusten kieroon vääntäjät!”

Jo apostolien toiminta-aikana oli liikkeellä niitä paholaisen palvelijoita, joiden missio oli ”eksyttää”, harhauttaa tai koettaa romuttaa Jeesuksen uskovien uskoa!

PIETARI, 2 Piet 3:15-16
• ”...ja lukekaa meidän Herramme pitkämielisyys pelastukseksi, josta myös meidän rakas veljemme Paavali hänelle annetun viisauden mukaan teille on kirjoittanut; niinkuin hän tekee kaikissa kirjeissään, kun hän niissä puhuu näistä asioista, vaikka niissä tosin on yhtä ja toista vaikeatajuista, jota tietämättömät ja vakaantumattomat
- vääntävät kieroon -
niinkuin muitakin kirjoituksia, omaksi kadotuksekseen.”

PAAVALI, Gal 1:6-9
• ”Minua kummastuttaa, että te niin äkkiä käännytte hänestä, joka on kutsunut teidät Kristuksen armossa, pois toisenlaiseen evankeliumiin, joka kuitenkaan ei ole mikään toinen; on vain eräitä, jotka hämmentävät teitä ja tahtovat vääristellä Kristuksen evankeliumin.
Mutta vaikka me, tai vaikka enkeli taivaasta julistaisi teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, minkä me olemme teille julistaneet,
• - hän olkoon kirottu.”
”Niinkuin ennenkin olemme sanoneet, niin sanon nytkin taas: jos joku julistaa teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, minkä te olette saaneet,
- - hän olkoon kirottu.

• ”Jos joku ei pidä Herraa rakkaana, hän olkoon kirottu! Maran ata.” ( 1 Kor 16:22).


2) Valheprofeetat, harhaopettajat, horjuvien sielujen viekoittelijat! (Kirotut)
-------------------------------------------------------------------------------

• ”Mutta myös valheprofeettoja oli kansan seassa, niinkuin teidänkin keskuudessanne on oleva valheenopettajia, jotka salaa kuljettavat sisään turmiollisia harhaoppeja, kieltävätpä Herrankin, joka on heidät ostanut, ja tuottavat itselleen äkillisen perikadon. "

• ”Ja moni on seuraava heidän irstauksiaan, ja heidän tähtensä totuuden tie tulee häväistyksi; heidän silmänsä ovat täynnä haureutta eivätkä saa kylläänsä synnistä; he viekoittelevat horjuvia sieluja, heillä on ahneuteen harjaantunut sydän;
he ovat kirouksen lapsia.”

• "Himokkain silmin he katsovat naisia eivätkä saa synninteosta kyllikseen. He viekoittelevat ihmisiä, jotka eivät vielä ole varmalla pohjalla. . . ( 2 Piet 2:14, KR1992)
- Nuo kirotut!
2. Piet. 2:1-3, 14

3) Yhteenveto 1-2

UT:n, Paavalin, Pietarin, Juudaan - kaikki kirjoitetut tekstit ( joista edellä vain osa) lausuvat lahjomattoman ankarasti: Kirjoitusten kieroon vääntäjät ovat ”kirouksen lapsia”, kirottuja. Sellaisen olotilan he ovat ITSE itselleen hankkineet, tilanneet!

Kun näin asiat olivat jo kristikunnan alkuaikoina, kuka kuvitteli, että nyt yli 2000 vuotta sitten tilanne olisi ”jalostuneempi”?
Jokainen totinen; hengellinen Jeesuksen seuraaja, hereillä oleva, valvova sellainen - tajuaa, että taistelu ”sielujen” omistuksesta käy yhä kiivaampana. Paholaisen agentit ovat päivä päivältä röyhkeämpiä. He eivät kaihda pilkata Herraamme Jeesusta ”syntiseksi”, lainrikkojaksi, jne.
He röyhkeydessään nostavat itsensä Tuomarin Korokkeelle, ja paukuttelevat omatekoisia ja pimeitä ”tuomioita” jopa Jeesuksen päälle! Uskomatonta julkeutta!

Mikään ei ole heille ”pyhää” ja kunnioitettavaa, koska heidän mielensä on likainen, turmeltunut, saastainen. Pimeässä ei loista Sanan valo! Omassa turmeltuneessa mielessään nämä harhaopettajat lukevat kuin ”piru Raamattua” ( kuten vanha sanonta lausuu). Ja näitä pimeitä (Sanan) valheväännöksiään he koettavat tarjoilla. Kuin pilaantunutta, kontaminoitunutta menua, jossa valheen virukset muhivat. Karttakaa sellaisia! ( Tiit 3.10-11, 1 Kor 5:5)

Aloitus jatkuu

( lainaus )

21

<50

    Vastaukset 21

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Jatkoa aloitukseen: Paavali julisti ja opetti Jeesuksen Kristuksen evankeliumia! (1)


      4) Paavali julisti ja opetti Jeesuksen Kristuksen evankeliumia! (1)
      --------------------------------------------------------------------------------

      Nyt aloituksen otsikkoon!

      Apostoli Paavali oli Jeesuksen itsensä kutsuma ja asettama ”pakanain apostoli”.

      ( Apt 16: 2-4, Apt 18:5, 9-10, Apt 20: 18- 38, Apt 26:12-25,

      Hän julisti:
      • Ristin evankeliumia
      (1. Kor 2: 1-5, Gal 6:14, Filipp 3:8-14, Gal 2:19-20, 1 Tim 2: 5-7, 1 Kor 1:17-18)

      • Sovituksen sanomaa Jeesuksesta Kristuksesta; lähettiläs ”Kristuksen puolesta”!
      ( 1 Kor 5: 19-21, Room 3:23-25, Room 10: 9-13, 17, 1 Tim 1:12-16, 1 Tim 2:5,

      • Kristuksen tervettä oppia!
      ( Efe 2:20-22, 4: 11-15)

      Tällä kertaa jätän kirjoittamatta; toistamatta noita em. UT.n tekstejä. Argumentoiduista syistä. Koska on ilmeistä, että valitettavan monilla ns. uskovilla on liian hatara Raamatun sisällön tuntemus? Osataan ulkoa jokunen jakeenpätkä. Mutta kokonaistuntemus on jäänyt heikoille?

      Mitä sellaisesta? Herramme Jeesus tahtoo; tahtoisi ja toivoisi tätä? Jos Hän on Sinulle rakas Mestari ja Opettaja - Sinun ykkösasiasia on oppia tuntemaan Hänet, Hänen sanansa! Se menee ehdottomasti edelle kaiken-maailman-netti-saarnoja ja tuhansia YouTubeja. Niiden sisältö on omiaan vain sotkemaan päänuppisi! Yksi on yhtä mieltä, toinen toista, kolmas on kavala eksyttäjä!
      Miten siinä käy? Jos et tunne MITÄ Jeesus opetti – olet villin viidakon syövereissä?

      Kirkas Sanan Valo ei olekaan enää auktoriteetti!

      Miksi minä nyt tätä kirjoitan? On syyni. Lähestymme nimittäin kovaa vauhtia sellaisia aikoja kohden, että Raamatun Sana kielletään. Keksitään, että se on ”laiton kirja”… Mitä siitä ja sitten?

      Jos uskonelämäsi perustus on niin hataralla pohjalla, että et TUNNE Raamatun sisältöä?
      Muistat muutamia jakeita?

      Miten luulet selviäväsi – kun yhä julkeammat antikristilliset hyökkäykset käyvät kristittyjä vastaan? Sinulle tuputetaan muka ”Jeesuksen opetuksena” - ”Paavalin nimissä” täyttä valhesoopaa. (= Jollaisista tälläkin palstalla on iljettävää esimerkkiä!)

      ”Te eksytte, koska ette tunne kirjoituksia ja Jumalan voimaa!” ( Matt 22:29)

      Nyt? Koen hyväksi lausua tämän: Ota prioriteettien ykkösasiaksi opetella ja opiskella Raamatun Sanan sisältöä. Ensin Uusi Testamentti, sitten VT. Raamatun sisällön laajuus huomioiden se ei ole ”pika-maratoni”. Se ottaa aikaa. Kun tutkii ja rukoillen tahtoo oppia Herran ”pyhiä asioita”!

      Mutta sitten kun – jos tulee vastaan JOKU, joka väittää, että
      - ”näin lukee Raamatussa” - osaat heti sanoa, onko niin vai eikö ole! Mutta se edellyttää, että tunnet Raamatun sisältöä hyvin! ( Joh 14: 26, 16:13)

      Vielä toistaiseksi Raamatun Sanaa on tarjolla netissä. Mutta on vain hetken kysymys, että nettiä ei voikaan hyödyntää! Siksi jokaisella kristityllä on hyvä olla ihan perinteinen Raamattu. Kansissa oleva….

      Eli? Näistä perustelluista syistä jätin tässä tapauksessa tuomatta jakeiden; tekstin sisältöä. Pyydän ystävällisesti, että ITSE otat ja luet nuo Raamatun Sanat! Luettuasi voit sitten kommentoida, paremmin!

      Siunattua syksyistä päivää! Olet siunattu sinä – joka rakastat ja kunnioitat Jumalan Sanaa!
      - aloittaja

    • Anonyymi00002

      Nyt on vaan niin, että Jeesus ei tunnusta Paavalia omaksi apostolikseen, joita oli vain 12 miestä, Apt.1

      Paavali ei heidän joukkonsa kuulu.

      Ilm. 21:14

      Kaupungin muurissa oli kaksitoista peruskiveä, ja niissä oli kaksitoista nimeä, Karitsan kahdentoista apostolin nimet. [Hes. 48:31]

      • Anonyymi00003

        Jokainen Raamattua tunteva ihminen käsittää, että Juuutalaisten pyhien miesten joukkosurmiin osallistunut mies ei voi olla mikään oikea Jeesuksen apostoli.

        Ap. t. 26:10

        Niinkuin minä myös tein Jerusalemissa, ja salpasin monta pyhää vankihuoneisiin, kuin minä ylimmäisiltä papeilta olin saanut vallan; ja kuin he tapettiin, mielistyin minä heidän tuomioonsa,


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Jokainen Raamattua tunteva ihminen käsittää, että Juuutalaisten pyhien miesten joukkosurmiin osallistunut mies ei voi olla mikään oikea Jeesuksen apostoli.

        Ap. t. 26:10

        Niinkuin minä myös tein Jerusalemissa, ja salpasin monta pyhää vankihuoneisiin, kuin minä ylimmäisiltä papeilta olin saanut vallan; ja kuin he tapettiin, mielistyin minä heidän tuomioonsa,

        Kannattavathan uskovatkin nyt kansanmurhia.


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Jokainen Raamattua tunteva ihminen käsittää, että Juuutalaisten pyhien miesten joukkosurmiin osallistunut mies ei voi olla mikään oikea Jeesuksen apostoli.

        Ap. t. 26:10

        Niinkuin minä myös tein Jerusalemissa, ja salpasin monta pyhää vankihuoneisiin, kuin minä ylimmäisiltä papeilta olin saanut vallan; ja kuin he tapettiin, mielistyin minä heidän tuomioonsa,

        Teuvo poloinen! Et siis osaa lukea Raamatusta apostolien teoista, kuinka Paavali pelastui ja Jeesus lähetti hänet evankeliumia julistamaan? Oletko sinä repinyt sen kohdan Raamatustasi pois?


    • Anonyymi00004

      1. Joh. 3:15

      Jokainen, joka vihaa veljeään, on murhaaja, ja te tiedätte, ettei iankaikkinen elämä voi pysyä yhdessäkään murhaajassa.

      • Anonyymi00007

        Luovu siis murhanhengestäsi Teuvo!


    • Anonyymi00008

      Paavalin herjaaminen on vain jatkumo sotahulluudelle, jossa kaikki käännetään päälaelleen. Rakkaus vihaksi ja pahan tekeminen siunattavaksi hurskaudeksi.

      Kuvastaa hyvin tätä lopun aikaa.

    • Anonyymi00009

      Saulus Tarsolainen ei elänyt päivääkään Jeesuksen seurassa tämän eläissä maan päällä. Eikä kuullut Jeesuksen opetuksia ollenkaan.

      • Anonyymi00010

        Ap. t. 26:10

        Paavali: Niinkuin minä myös tein Jerusalemissa, ja salpasin monta pyhää vankihuoneisiin, kuin minä ylimmäisiltä papeilta olin saanut vallan; ja kuin he tapettiin, mielistyin minä heidän tuomioonsa.

        Miestä ei saatu vastuuseen teoistaan, koska oli Rooman hirmuvallan palveluksessa.

        Ap. t. 22:29

        Ne, joiden oli määrä kuulustella Paavalia, jättivät hänet heti rauhaan, ja komentaja pelästyi, kun havaitsi sidottaneensa Rooman kansalaisen.


    • Anonyymi00011

      Paavali oli valehtelija! Se tietäkää!

    • Anonyymi00012

      Aivan uskon ydintä.

      Herätys on lähellä, lähempänä kuin koskaan, paatuneinkin ateisti tulee uskoon kun tämän kuulee.

      • Anonyymi00014

        Totuus tekee vapaaksi, ei Juutalaisten pyhien miesten murhamiesten tarinat.


    • Anonyymi00013

      Paavali yritti kiemurrella vapaaksi kaikella valheen voimalla lain merkityksestä, koska oli osallinen Juutalaisten pyhien miesten joukkosurmista.

      • Anonyymi00016
        UUSI

        Paavali oli Jumalan mies!


      • Anonyymi00017
        UUSI
        Anonyymi00016 kirjoitti:

        Paavali oli Jumalan mies!

        Oli? Onko niille tullut avioero, sepä ikävää.😯


      • Anonyymi00020
        UUSI
        Anonyymi00016 kirjoitti:

        Paavali oli Jumalan mies!

        Ei Jumala lähetä murhamiehiä omiansa tappamaan.

        Ap. t. 26:10

        Paavali: Niinkuin minä myös tein Jerusalemissa, ja salpasin monta pyhää vankihuoneisiin, kuin minä ylimmäisiltä papeilta olin saanut vallan; ja kuin he tapettiin, mielistyin minä heidän tuomioonsa.


      • Anonyymi00021
        UUSI
        Anonyymi00016 kirjoitti:

        Paavali oli Jumalan mies!

        Raamatun mukaan Paavalissa oli Saatanan enkeli. "The messenger of Satan", Saatanan enkeliruhtinas, viestinnän ammattilainen.


    • Anonyymi00015

      Herra on tosiaan lähellä ja hyvä

      Jutut sellaisia.

    • Anonyymi00018
      UUSI

      Paavali ei elänyt päivääkään Jeesuksen seurassa, eikä kuullut Jeesuksen opetuksia.

      Kehitti ihan omia oppeja ja tekeytyi apostoliksi Korintossa, vaikka ei sitä oikeasti ollut.

      • Anonyymi00019
        UUSI

        Vain pieni porukka Korintossa piti Paavalia omana apostolinaan, ei kaikki sielläkään

        1. Kor. 9:2

        Jos eivät muut pidäkään minua apostolina, teidän apostolinne ainakin olen.

        1. Kor. 1:12

        Tarkoitan sitä, että toiset teistä sanovat: "Minä olen Paavalin puolella", toiset taas: "Minä Apolloksen", "Minä Keefaksen*", "Minä Kristuksen".

        Paavali repi ja hajotti seurakuntia, ei yhdistänyt.

        Luuk. 11:23

        Joka ei ole minun puolellani, on minua vastaan, ja joka ei yhdessä minun kanssani kokoa, se hajottaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      88
      2727
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      44
      2283
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1103
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      35
      958
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      829
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      680
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      7
      645
    8. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      40
      558
    9. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      545
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      35
      543
    Aihe