Kyllä minä tiedän milloin vadelmat ovata kypsiä

Anonyymi-ap

Vähän ärsyttää yli innokas naapuri, joka yrittää patistaa kerämään puutarhavadelmapensaista vadelmia todeten, että tulepas nyt keräämään vadelmia, kun täällä on ihan kypsiä vadelmia.
Vaan kun eivät ole riittävän kypsiä, ei vadelma ole vielä kypsä, jos sitä joutuu kiskomaan, että koko puska heiluu ja vadlema on vaaleanpunainen.
Eikä ne yhdessä päivässä kypsy, eikä kypsä vadelma maahn putoa, kyllä se muutamaan päivän kypsänä tippumatta pysyy ja sitäpaitsi on ollut joka päivä pilvistä.
Aivan eri asia, jos aurinko paistaisi joka päivä, niin vadelmatkin nopeammin kypsyisivät.
En minä puolivalmiita ala keräämään, vadelmien pitää olla täysin kypsiä, mitä kypsempiä, niin sitä tummempia, mehukkaampia ja makeampia ovat.
Kypsää vadelmaa ei tarvi repiä, se suorastaan putoaa itsekseen, kun vähän vetäisee.

5

78

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      No jos se naapurin sinkkunainen pyytää sinua tuu noukkiin kanssani vadelmia eli oli marjat kypsiä tai ei niin se haluis tutustua sinuun ja iskeä sinut eli teki aloitteen eli suostu ja mene sen kanssa vadelmia keräämään eli ei vadelmat ole se pääasia

      • Anonyymi00002

        No kun ei, ei yritä iskeä, naapuri on leskinainen ja melkeen 90 vuotias.
        Kova on marjastamaan, käy joka päivä marjastamassa metsässä.


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        No kun ei, ei yritä iskeä, naapuri on leskinainen ja melkeen 90 vuotias.
        Kova on marjastamaan, käy joka päivä marjastamassa metsässä.

        :)


    • Mää tykkään niku vatuista, ku punasesta polkupyörästä, mut noon nykysi niin hintavii, etten oo ostanu niitä moneen vuoteen.

    • Anonyymi00004

      Nyt on erittäin hyvä vadelmavuosi! Kannattaa käydä metsässä (tai siis aukoilla) keräämässä luonnonvattuja, ovat parempia kuin puutarhavatut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      816
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 69
      530
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. Minä vuonna olet syntynyt?

      😊
      Ikävä
      34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe