Atleetti vastaan herran sormi

xzcrtsrew

Olettakaamme että on muuan nimeltä mainitsematon pronssinruskea atleetti-ateisti, kuten minä Reiska esimerkiksi.

Evankeelisen uskon mukaan (rasti ruutuun)

- herra tökkii sormella kyseistä atleettia jo atleetin eläessä rankaisemalla atleettia jatkuvasti virheellisestä ajattelusta esimerkiksi repimällä atleetin rahat, tai salaisen nuoren rakastetun menettämisellä uskovalle hintelykselle

- herra kyykyttää atleettia vasta atleetin delpittyä: herran sormi tökkää lihaksikkaan atleetin suoraan tulijärveen

- herra tökkii sekä ennen että jälkeen.

Sama kohtalo odottaa kirottuja muslimeja, kirottuja katolisia, kirottuja kaikkia muita paitsi luterilaisia?

7

364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • (Sarkasmisi?) osuu ja uppoaa.
      Eli Jumala inhimillistetään, latistetaan ihmisen kaltaiseksi olennoksi.

      Hänellä on silmät, korvat ja ennenmuuta inhimillinen, ihmiselle ominainen psyyke.
      Hänen oikuttelevaa persoonallisuuttaan ei saa horjuttaa - saati lausua nimeään turhaan...

      Juman syyttävä sormi jne.

      Oikeammin - näin henk.koht.uskon - meitä ohjaavat
      kuten Universumin osasena voi olettaa:
      Persoonattomat luonnonlait.

    • Atleettiateistia suojaisi bona fidé:n idea, "ei tiennyt, eikä pitänytkään tietää", mikäli ateisti olisi vain pysynyt lestissään. Olen joskus törmännyt kristillisissä piireissä käsitteeseen "huoleton", jolla kuvataan eikkistä, joka ei ymmärrä kantaa huolta ja kärsimystä menneistä ja tulevista synneistään, sekä tuntea jatkuvaa kiitollisuutta niiiden anteeksi antamisesta.

      Oli kohtalo mikä tahansa, huolettomien taakka on tässä elämässä kuitenkin kevyempi, kuin usein väärin perustein ylimielisiksi koettujen kristittyjen. Tai niin sen ainakin pitäisi mennä. :P

      • xzcrtsrew

        mutta hyvässä uskossa (muttei uskonnollisessa, vaan bona fide), herra voisi opinkappaleiden mukaan suutuksissaan vaikka rikkoa minun boomboxin jos se olisi minun rahat jo repinyt. Millä minä sitten kuuntelisin jumalatonta jazzin renkutusta, varsinkaan naispaholaisen (Geri Allen) esittämänä. Olenhan herra nähköön saanut Geriltä vaikutteita seestämään omaa helvetillisen hillitöntä bop-jammaustani. Olen tavannutkin tämän kauniin neron ja rakastuin heti, mikä oletettavasti synniksi laskettakoon, riippuen laskijan fundamentaalisuuden asteesta.

        Pian on uusi päivä, ja täytyy astua taas johtoon tästä yömajasta, ryhdikkäänä atleettina kuten aina. Brecht unohti meidät atleetit mutta oli muuten siisti jäbä. Die Führung übernehmen ... blebt die Unwohl doch.


    • atleetti

      joka kuvittelee olevansa herran silmätikkuna.

      Herran puolesta saat kaikessa rauhassa olla atleetti.

      Niin lihas- kuin tissirakentajillakin ymv. saattaa olla lähimmäisiä jotka alkavat katsoa moisten harrastusten epäävän ko. henkilön kykyä syväystävyyteen.

      • xzcrtsrew

        En ole käytettävissäsi. Tyylisi on liian kylmäkiskoinen.

        En myöskään harrasta mainitsemiasi lajeja. Olen
        nääs synnynnäinen atleetti.


      • Nassen
        xzcrtsrew kirjoitti:

        En ole käytettävissäsi. Tyylisi on liian kylmäkiskoinen.

        En myöskään harrasta mainitsemiasi lajeja. Olen
        nääs synnynnäinen atleetti.

        meillä Reiskan kanssa se vaan on. Tiedättehän itsekin alfaurokset jotka ovat luonnostaa johtajia, syvästi kunnioitettuja ja arvostettuja, ihmisiä joihin huomio kiinnittyy.


        Karismaattisia miehiä paikallaan, joilla on ystäviä sekä kadehtijoita ja toki yli omien tarpeiden Afroditeja pyrkimässä "syväystävyyteen"


      • xzcrtsrew
        Nassen kirjoitti:

        meillä Reiskan kanssa se vaan on. Tiedättehän itsekin alfaurokset jotka ovat luonnostaa johtajia, syvästi kunnioitettuja ja arvostettuja, ihmisiä joihin huomio kiinnittyy.


        Karismaattisia miehiä paikallaan, joilla on ystäviä sekä kadehtijoita ja toki yli omien tarpeiden Afroditeja pyrkimässä "syväystävyyteen"

        Olemme Nassen kanssa myös huippuälykkäitä ja syvähenkisiä atleetteja ja naisten unelmia, joilla on sydän, maksa ja muut elimet paikallaan, kuten johtaville ateisteille kuuluu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      179
      1492
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      43
      1091
    3. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      195
      1070
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      765
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      690
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      681
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      680
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      673
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      18
      610
    Aihe