Joo eli mullois tommonen Opel Astra merkkinen henkilöauto ja ei meinaa oikein ajon aikana nostaa lämpöjä kovinkaan ylös mut tyhjäkäynnillä nousee sit normiksi oiskohan termostaatin vaihto paikallaan?Ja kun kyse on Ooppelista ni eihän viat yhteen jää vaan kysynkin samaan hengenvetoon et mikähän mahtaa olla ku ajaa tasaisella kaasulla niin auto meinaa alkaa nykimään onkos kellään kokemusta/tietoa?
Kysymys
4
365
Vastaukset
- Huutaja
Ajon aikana viima viilentää konetta tehokkaasti ja kun olet pysähtynyt ei viimaa ole ja kone lämpeää?
(Jos haluut koneen lämpeämään ajon aikana niin aja isomilla kierroksilla, tosin siinä ei ole mitään järkeä.)
Termostaatti vaikuttaa toimivan ihan oikein, jos kone ylikuumenee niin silloin voi jo harkita vaihtoa ellei ole jotain muuta selvää vikaa.
Joittenkin moottoreiden "luonteeseen" kuluu pienellä kaasulla nykiminen niin miksei norm. kaasulla nykyminenkin?
En ole mikään asian tuntija mutta menisin väittämään näin, kannattaa kuiteski vielä varmistaa asia.moottoreitten luonteeseen kuuluu pienellä kaasulla nykiminen?
Minusta se on aina vika. Ja viathan pitää korjata. Etsimällä se vika löytyy ja loppu onkin sitten vain ruumiillista työtä...- kaarin
sitroen kirjoitti:
moottoreitten luonteeseen kuuluu pienellä kaasulla nykiminen?
Minusta se on aina vika. Ja viathan pitää korjata. Etsimällä se vika löytyy ja loppu onkin sitten vain ruumiillista työtä...ruisku carinan varsinkin laihaseos moottori.
- Tietävä?
sitroen kirjoitti:
moottoreitten luonteeseen kuuluu pienellä kaasulla nykiminen?
Minusta se on aina vika. Ja viathan pitää korjata. Etsimällä se vika löytyy ja loppu onkin sitten vain ruumiillista työtä...Kyllä joittenkin autojen moottoreihin kuuluu pienellä kaasulla nykiminen.
Ja ruumiillisesta työstä sen verran että eikös sinun ikäset ole jättäny ne leikit nuoremille?
Ota huomioon myös se että kaikki moottorit eivät ole samanlaisia, joten eroja on mm. nykimisen kannalta!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1741192
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?47634Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55559Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä304558Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t231551- 51529
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7510