Itsenäisyyspäivä

suomalainen

Viettävätkö jt:t itsenäisyyspäivää?
Maanpuolustukseen ja poliittiseen toimintaan ette ainakaan osallistu. Ette myöskään äänestä.
Miten on isänmaallisuutenne laita?

13

1868

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • >>Viettävätkö jt:t itsenäisyyspäivää?
      Maanpuolustukseen ja poliittiseen toimintaan ette ainakaan osallistu. Ette myöskään äänestä.
      Miten on isänmaallisuutenne laita?

      Eivät vietä millään tavalla.

      Eivätkä ole millään tavalla isänmaallisia. Mutta annas olla kun Suomi voittaa Ruotsin lätkän mm-finaalissa... Häilyväisiä ovat periaatteensa.

    • Niinpä se sitten on

      ja muidenkin kansakuntien itsenäisyyttä, mutta eivät vietä niiden juhlapäiviä.

      Kansakuntien tavoitteena on riippumattomuus ja itsenäisyys, joiden puolesta on koko historian käyty verisiä sotia. Tämän tavoitteen saavuttamiseksi on molemmin puolin sotarintamaa varmaankin osoitettu suurta urheutta. Jos kuitenkin koko ihmiskunta jäisi ikuisesti tähän tilaan, sodat jatkusivat myös ikuisesti ja koko ihmiskunta olisi vaarassa hävitä maapalloineen maailmankaikkeudesta.

      Mutta Jumalan tavoite on täsmälleen päinvastainen: koko ihmiskunta yhdistetään yhden hallituksen, Jumalan valtakunnan, alaisuuteen, jolloin kaikki sodat loppuvat ikuisiksi ajoiksi. Ja jos ja koska ennustusten mukaan nykyiset valtakunnat eivät tätä hyväksy, ne pakotetaan hyväksymään tämä rauhantila väkisi Harmagedonin taistelussa.

      On nimittäin parempi, että edes osa ihmiskuntaa säilyy Harmagedonin yli maalliseen paratiisiin kuin että koko ihmiskunta tuhoutuu.

      Jehovan todistajat saarnaavat juuri tätä maallisen paratiisin tuloa, ja paratiisiin kutsutaan kaikenlaisia ihmisiä ja sinne tullaan herättämään miljardeja kuolleita.

      http://www.jehovantodistajat.fi/languages/finnish/library/rq/article_05.htm

      Eikö tämä tavoite ole paljon parempi kuin nykyinen jo roomalaisten tunnetuksitekemä "jos haluat rauhaa, varustadu sotaan" -henki?

      Koska JT:t tuntevat Raamatusta jo tulevaisuuden, kannattaako enää taistella häviävien kansakuntien itsenäisyyden puolesta, itsenäisyyden, jonka ne kuitenkin tulevat menettämään Jumalan valtakunnalle Harmagedonin taistelussa?

      Silti JT:t hyväksyvät nykyisen asiaintilan niin kauan kuin Jumala sen hyväksyy eivätkä nouse itse vastustamaan nykyisiä hallituksia väkivalloin eivätkä muullakaan tavalla. Ei Jeesuskaan vastustanut eivätkä apostolit.

      Niinpä se sitten on

      • mlkvst

        >>On nimittäin parempi, että edes osa ihmiskuntaa säilyy Harmagedonin yli maalliseen paratiisiin kuin että koko ihmiskunta tuhoutuu.

        Te ja teidän massamurhaaja jumalanne ansaitsette toisenne.


        >>Koska JT:t tuntevat Raamatusta jo tulevaisuuden

        Ainakin niin he luulevat ja toisilleen ja muillekin sellaista uskottelevat. Ovat itseasiassa uskotelleet näin jo vuosikymmenten ajan. Mutta mitäpä sitä nyt kiusallisia asioita käännytettäville ja kääntyneille jehovantodistajille kertomaan kun ette itsekään tunnusta totuutta Vartiotorniseurasta ja sen historiasta.


        >>Niinpä se sitten on

        Niin, sinun mielestäsi.


      • Niinpä se sitten on

      • Niinpä se sitten on

        Muinais-israelilaiset olivat kuin oikeudenkäynnissä, jonne heidän Jumalansa Jehova heidät kutsui todistamaan vääriä jumalia ja näiden jumaloijia vastaan, että vain tosi Jumalan, Jehovan, ennustukset olivat toteutuneet (Jes 43:10, 12).

        Silloin muinoin JT:t taistelivat kirjaimellisin miekoin Israelin valtion viholisia vastaan ja urheus oli kirjaimellista urheutta sodassa.

        Mutta sitten tuli Jeesus, joka muutti kaiken korkeammalle tasolle: piti ruveta viemään tietoa Jumalan valtakunnasta kaikille kansoille suullisesti. Urheus muuttui henkiselle ja hengelliselle tasolle. Tähän ei mitenkään sopinut se miekkalähetys, että samaan aikaan olisi surmattu noiden kansojen kansalaisia ja heistä kristityiksi tulleita.

        Nyky-JT:t ovat tällä korkeammalla moraalitasolla, kun taas kansat ovat jääneet alhaisemmalle moraalitasolle, joka sallii kansallisvaltioiden suvereeniteetin puolustamisen kirjaimellisin asein.

        Kansat eivät yleensä halua muuttua Kristuksen kaltaisiksi rauhan kansalaisiksi vaan vaativat JT:ia muuttumaan heidän kaltaisikseen. He toisin sanoen vaativat JT:ia muuttumaan taas sellaisiksi kuin muinaisisraelilaiset olivat tai he itse ovat eli lihalliseen sotaan valmiiksi. JT:t eivät halua enää palata tähän jo sivuutettuun Jumalan todistajien vaiheeseen - ei hyvällä eikä pahalla.

        Tulevaisuudessa, JT:t opettavat Raamatusta, että kaikki Jumalan valtakunnasta vieraantuneet ja kuolleet kansojen ihmiset ja tosi Jumalaa Jehovaa tuntemattomat ja kuolleet saavat ylösnousemuksen paratiisiin, jossa heillekin opetetaan vanhurskautta (Jes 26:9). Silloin kaikki ihmiset tulevat rauhallisiksi eikä sotia, sairauksia ja kuolemaa enää ole.

        Ellei tämä ole hyvä uutinen, niin mikä sitten? Voisivatko jotkut muut kuin Raamattuun luottavat JT:t keksiä paremman ratkaisun kuin tämä itsensä Jehova Jumalan ratkaisu on? Yksi taivallinen valtakunta, yksi taivallinen Jeesuksen Kristuksen alainen hallitus ja yhdet maalliset alamaiset. Haluaisimme kuulla Jumalan ratkaisua paremman ratkaisun nyt.

        http://www.jehovantodistajat.fi/languages/finnish/library/t15/article_01.htm

        http://www.jehovantodistajat.fi/languages/finnish/library/t16/article_01.htm


        Niinpä se sitten on


    • ...eivät vietä its.päivää

      Minun JT-sukulaiseni eivät ainakaan vietä itsenäisyyspäivää sen sotilaallisen ja "paheellisen" luonteensa takia. Myöskään he eivät juhli uutta vuotta ja paukuttele raketteja niiden pakanallisen alkuperänsä takia.
      Eri asia, jos he ovat jossakin lätkämatsissa ja oma joukkue voittaa, niin he hurraavat, mutta kun on kansallis-tai onnittelulaulujen aika, niin he häipyvät pois hyvissä ajoin ennen laulujen alkua.

      T: Ei-lahkolainen maallikko

    • Suomen kansalainen

      Jehovan todistajat kannattavat ainoastaan jumalansa valtakuntaa, eivät mitään "maallisia" demoktaattisia valtioita, missä he sattuvat vaan asumaan.

      Demokratian sijaan jehovan todistajat uskovat Teokratiaan jumalan valtaan.

      Heidä itsenäisyyspäivä on vasta sitten kun heidän jumala Jehova tuhoaa meidät muut ihmiset täältä maanpäältä, Jehovan todistajien suuressa sodassa nimeltä Harmagedon.
      Joten pidä varasi...:)

      • sotahullua porukkaa

        Odottavat Harmageddonia, joka on sellainen sota, että miljaardit ihmiset kuolevat siinä tulituksessa.
        Se on heistä oikea sota.
        Tällaiset pienet, esim. vain 20 miljoonaa venäläistä vienyt maailmansota ei ole mitään, eikä muistamisen arvoista.
        Isänmaallisuudesta ei kannata puhua mitään, koska se on mukamas sotatilaan valmistautumista.
        Ei kannata tehdä mitään yhteiskunnan hyväksi, koska Jehova ei ole mukana sen rakentamisessa. Miksei ole?
        Kelpaa kuitenkin ilmainen koulutus, yhteiskuntajärjestys, vakaus, julkinen liikenne, terveydenhoito jne.
        Maallistahan se on, mutta kannattaa nauttia, sitä suurta pamausta odotellessa.


      • verot
        sotahullua porukkaa kirjoitti:

        Odottavat Harmageddonia, joka on sellainen sota, että miljaardit ihmiset kuolevat siinä tulituksessa.
        Se on heistä oikea sota.
        Tällaiset pienet, esim. vain 20 miljoonaa venäläistä vienyt maailmansota ei ole mitään, eikä muistamisen arvoista.
        Isänmaallisuudesta ei kannata puhua mitään, koska se on mukamas sotatilaan valmistautumista.
        Ei kannata tehdä mitään yhteiskunnan hyväksi, koska Jehova ei ole mukana sen rakentamisessa. Miksei ole?
        Kelpaa kuitenkin ilmainen koulutus, yhteiskuntajärjestys, vakaus, julkinen liikenne, terveydenhoito jne.
        Maallistahan se on, mutta kannattaa nauttia, sitä suurta pamausta odotellessa.

        Jehovan todistajat maksavat veroja siinä missä muutkin ja ovat näin ollen myös oikeutettuja koulutkseen, sekä muihin yhteiskunnan ylläpitämiin palveluihin. Raamattu kehottaa meitä olemaan alamaisia esivalloille, mikäli se ei ole ristiriidassa Jumalan tahdon kanssa.


      • esivallalle
        verot kirjoitti:

        Jehovan todistajat maksavat veroja siinä missä muutkin ja ovat näin ollen myös oikeutettuja koulutkseen, sekä muihin yhteiskunnan ylläpitämiin palveluihin. Raamattu kehottaa meitä olemaan alamaisia esivalloille, mikäli se ei ole ristiriidassa Jumalan tahdon kanssa.

        mutta ei asevelvollisuutta tai siihen verrattavaa, sillä ilmeisesti Harmagefddonissa teidät raukkamaisesti piilotetaan sodalta.
        Muut sen sijaan taistelevat viimeiseen mieheen.


    • PimitettyäOnOppinne

      Nuo ihmeen harmagetonit ja koko vartiotorniporukka täyttä hölmöläissakkia ja kuka jaksaa kolmesti viikossa käydä tuota harmagetonin lorua kuuntelemassa. Minun pinna ei kestäisi edes yhtä kokousta jos siellä jatkuvasti jauhetaan maailmanlopun tulosta ja sen päälle puhutaan pahaa muista uskonnoista että ne on jotain saatanallisia demonien kertomuksia. Muut uskontokunnat sentää arvostavat Raamatun kertomuksia mutta nämä harhaoppiset hömelöt palvovat jotain kumman demonia ja pirua kokouksissaan.

    • Matonkutojatar

      APT 10:1 Kesareassa oli Cornelius-niminen mies, joka palveli sadanpäällikkönä niin sanotussa Italialaisessa kohortissa. 2 Hän oli hurskas ja jumalaapelkäävä, niin kuin koko hänen perhekuntansakin, hän antoi runsaasti almuja juutalaisille ja rukoili alati Jumalaa.
      10:31: ’Cornelius, Jumala on kuullut rukouksesi ja muistanut almusi.

      -Suomessa jehovakanava puhuu uudesta valosta, siviilipalvelus ei enää ole kielletty.

      Lahko antaa tupakinpoltosta potkut ja ohjeistaa todistajat sanomaan, että todistajat eivät polta.

    • OlkaaVarovaisia

      Oikeasti vartiotorniseuralaisten on pikkuhiljaa annettava periksi koska eriarvoistaminen on rasismia ja jos uskontolahko saa erivapauksia on se eriarvoistamista. Aivopesu on sitä mitä nämä harhaoppiset harjoittavat ja heillä on oikein oppitunteja miten saada ihminen puhuttua solmuun ja liittymään uskonlahkoon. Ihmisten pitäisi tietää enempi näistä vartiotornityyppisistä lahkoista ja näin he pystyisivät karttamaan koko pahan pesuetta.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      141
      13076
    2. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      213
      11966
    3. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      162
      10125
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9581
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      94
      9064
    6. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      13
      7695
    7. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      18
      7547
    8. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6684
    9. 140
      6099
    10. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      91
      5935
    Aihe