Pärjääkö ihmiskunta

ilman Jumalaa??

Luopiot ja ihmiset jotka eivät halua elää Jumalan suveereenisen hallituksen alla täyttävät ennustettua tehtäväänsä eli pyrkivät näyttämään, että pärjäävät itsenäisesti ilman Jumalan hallitusvaltaa eli kiistävät Jumalan yksinoikeuden hallitsijana. Näin samalla kasaavat todisteita tulevaisuutta varten, että ihminen ei voi yksin hallita elämää ilman Jumalaa kuten Jumala on sanonutkin, mutta heille annetaan vielä aikaa todistaa tämä kaikille nyt eläville ja tulevaisuudessa elämään tuleville, jotta tulevaisuudessa tätä kiistakysymystä ei enää oteta esille vaan silloin voi sanoa, että Jumala antoi aikaa tuhansia vuosia ihmisten kokeille yksinään, mutta todisteita on tuolloin ennakko tapauksesta(ihminen yksin hallitsemassa elämää), muistot siitä kuinka maailma oli silloin huonolla mallilla esim. sodat, sairaudet, kuolema, aviorikokset, maapallon saastuttaminen, ekosysteemin tuhoaminen, luonnon ja eläinten kokema raaka riisto ihmisen ahneuden ja nopean voiton saamisn vuoksi, ihmissuhde ongelmat, väkivalta, kieroutuneisuus, köyhyys, loputon ahneus joillakin, itsekkyys, rakkauden puute, loputon tuhlaus ja tuho ja maapallon täyttyminen jätteistä, suuryritysten aiheuttama ahneus riisto ja saatuminen.. jne .. jne.. ongelmia oli loputtomiin ja tätä ei tarvitse enää tulla koska todisteet siitä, että ihminen ei voi hallita ilman Jumalaa on lopullisesti todistettu ikuisuuksiin asti. Kuka haluaa vielä todistella pärjäävänsä ilman Jumalaa? se joka näin haluaa tehdä sulkee silmänsä totaalisesti tämän hetken ongelmista mitä ympärillään näkee ja samalla kerää todisteita tulevaisuuteen.

14

593

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sööpäri

      "suuryritysten aiheuttama ahneus riisto ja saatuminen."

      JT-järjestö voisi omalta osaltaan tehdä asialle jotain, ja laittaa uuden kirjallisuutensa esim nettiin. Luonnon kannalta olisi paljon parempi kun ihmiset lukisivat lehtensä sähköisessä muodossa.

      Voi vain kuvitella kuinka paljon metsiä pitää kaataa sen kirjallisuusvuoren vuoksi, jonka seura tuottaa esim kuukaudessa. Siihen kun lisää rahtaamisen ja kenttätyön aiheuttamat päästöt, niin ollaan samalla viivalla muitten riistävien suuryritysten kanssa.

      Pata kattilaa soimaa, musta kylki kummallakin...

      • muttaa.

        JT järjestön kirjallisuus ja lehdet eivät vie niin paljoaa lunnonvaroja verrattuna muihin suuryrityksiin ja sitäpaitsi miten muuten saisi tietoa ihmisille koska kaikilla ei ole nettiä. Asiasta voisi tietenki kirjoittaa vt-seuralle ja ehdottaa, että julkaisisivat lehtiään ja kirjojaan uusiopaperissa.


      • noin..

        jt seura ei varmasti itse kaada sitä metsää eikä itse tee puusta paperia he ostavat nämä palvelut muilta.


      • noin.. kirjoitti:

        jt seura ei varmasti itse kaada sitä metsää eikä itse tee puusta paperia he ostavat nämä palvelut muilta.

        Ja miten se vaikuttaa lopputulokseen? Ostettu murha on tällä logiikalla ostajan kannalta viaton juttu.


      • voitaisiin

        varmaankin lakkauttaa myös kokonaan kaikki kirjakaupat, suomalaisen ja akateemisen ketju ensimmäisenä. Mitä kukaan enää kirjoilla tekee?

        Jt kirjat ovat jo tarpeeksi surkeita. Sen sijaan niiden laatua ja ulkoasua tulisi parantaa.


    • tabuko

      Sekö,joka ennusti tuhoavansa jumalattomat 1900 luvulla?

      • Markku_Meilo

        >>Sekö,joka ennusti tuhoavansa jumalattomat 1900 luvulla?

        Ilmeisesti sama, jota minäkin aiemmin pidin todellisena. Samalla tavalla ohitin tuollaiset vaikeammat asiat kuten Jumalan olemassolon todistelun. Onhan se huomattavasti helpompi uhkailla Jumalalla kuin osoittaa Jumalan olemassaolo.

        Mutta käytännön esimerkki Vartiotorniseuran logiikasta. Aika ajoin Vartiotorniseura tuo esille, että Hitler uhosi hävittävänsä tuon kuuluisan pesueen maan päältä, mutta ei onnistunut.

        Omalta osaltaan Vartiotorniseura on useita kertoja esittänyt etukäteen aikalaskelmia siitä kuinka Jumala tulee hävittämään (alkuun lievemmällä kädellä) kaikki muut paitsi Vartiotorniseuran opetuksiin turvautuvat. Mitään ei kuitenkaan ole tapahtunut.

        Hitler onnistui (valitettavasti) huomattavasti Jumalaa tehokkaammin toteuttamaan uhkauksensa. Vartiotorniseura on haluton muistelemaan omia uhkauksiaan ja Hitlerinkin uhkauksen Vartiotorniseura tulkitsee perin persoonallisesti.


    • olisi kuinka väärässä

      Ennustettu on se kuinka vastustajat vastustavat viimeiseen asti ja heidän mieltäänsä ei muuta mikään.

      • kuvaukseksi jt-touhuilusta. Viimeiseen asti vastustetaan tosiasioita ja alistetaan tuohon muottiin monet viattomat ihmiset. Ja mieltänsä on vaikea muuttaa, vaan onneksi sekin joskus aina onnistuu ja joku näkee läpi vt-seuran harmaan verhon todellisuuteen.


      • Markku_Meilo

        >>Ennustettu on

        Mitä on ennustettu vastustettavan ja millä perustelet ennustuksen?


    • ElämänTarkoitus

      "Kirjoita (Ilmestys 21:5)

      Siivoustyössäkin tarvitaan väineitä.

    • jäi teiltä huomaamatta

      Eli näköjään useimmilla jäi vastaamatta alkuperäiseen otsikkoon. Eli sillä yritätte mitä ilmeisemmin sanoa, että pärjäätte ilman jumalaa. Kukaan ei halua Jumalaa suvereeniseksi hallitsijaksi vaan haluaa itse määrätä kaikesta ja luottaa vain omaan itseenne kaikesta huolimatta, vaikka näette kuinka huonosti asiat ovat ja menevät ihmisten käsissä.

      • ovat pettyneet

        kun tauti on vienyt huoltajan vaikka kuinka on teltassa rukoiltu.
        Saarijärven Paavo koko elämänsä joutui jumalauskostaan huolimatta syömään pettuleipää.
        Sitten vasta viime vuosina oli vähän parempiakin satoja kun satoi ja oli lämmintä.
        Mutta sitten taas oli halla nurkalla niinkuin harma todistajien nurkalla koko ajan, tänäänkin.
        Usko siinä sitten johonkin.
        Parasta on uskoa vain omiin nyrkkeihin- sieltä se onni ja autuus tulee-jos tulee.


      • ilman jumalaa
        ovat pettyneet kirjoitti:

        kun tauti on vienyt huoltajan vaikka kuinka on teltassa rukoiltu.
        Saarijärven Paavo koko elämänsä joutui jumalauskostaan huolimatta syömään pettuleipää.
        Sitten vasta viime vuosina oli vähän parempiakin satoja kun satoi ja oli lämmintä.
        Mutta sitten taas oli halla nurkalla niinkuin harma todistajien nurkalla koko ajan, tänäänkin.
        Usko siinä sitten johonkin.
        Parasta on uskoa vain omiin nyrkkeihin- sieltä se onni ja autuus tulee-jos tulee.

        Tuo kaikki kärsimys on vain tulevaa todistetta ettei ihminen pärjää ilman jumalaa, se ettei jumala auta johtu siitä, ettei jumala puutu ihmisten elämään vielä mitenkään, vaan antaa ihmisten nyt pärjätä omillaan jotta kiistakysymys saadaan ratkaistuksi ja parhaillaan näitä todisteita "ilman Jumalaa elämisestä" kerääntyy tulevaisuutta varten kokoajan ettei kukaan enää ota tätä kiistakysymystä koskaan enää esille, sillä jokainen järkevä ihminen on varmasti jo todennut ettemme pärjää yksin ilman jumalaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      5006
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2279
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      62
      2169
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      222
      2153
    5. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      218
      1363
    6. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      18
      1218
    7. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      89
      966
    8. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      47
      943
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      66
      887
    10. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      12
      869
    Aihe