Miksi Fiat = Lada ?

Finni

Miksi Fiat on länsimainen Lada maineeltaan ? Olikos se niin että Lada kopioitiin halvimmasta vaihtoehdosta ?

3

824

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfgjdghkfd

      Kirjoitus näyttää jotenkin onnistuvan. Seuraavaksi voisit yrittää saada tekstituotokseen jonkinlaista järkevää ajatusta.

    • Ensimmäisten Ladojen esikuvana ollut Fiat 124 oli 1960-luvun lopulla Euroopan suosituin automalli, jota tehtiin myös lisenssillä monissa maissa eri nimillä (Vuoden Auto 1967).

      Hiljattain internetissä näkemässäni amerikkalaisessa lähteessä Lada oli laskettu mukaan Fiatin markkinaosuuteen ikäänkuin Neuvostoliitossa/Venäjällä lisenssillä valmistettuna Fiatina. Se on tietysti ihan väärin, jos puhutaan Samaroista ja muista uudemmista malleista, joita vastaavia Fiateja ei ole koskaan ollutkaan.

    • Ladaan vai?

      Homma on niin, että Fiat tekee tänäpäivänä laadukkaita perheautoja ja saman konsernin Ferrari tekee vertaansa vailla olevia urheiluautoja.
      Taitaa olla Venäläiset vähän jäljessä, vai hä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      141
      5386
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      76
      3623
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      108
      3507
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      64
      2768
    5. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      41
      2384
    6. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      119
      1742
    7. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      20
      1654
    8. Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin

      Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta
      Maailman menoa
      366
      1239
    9. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      49
      1186
    10. 53
      947
    Aihe