Ilmakin on kaunis joten nyt kannattaa tulla Helsingin varjokonventtiin osoittamaan mieltä jehovien mielenhallintalahkoa vastaan!
Tulkaa katsomaan ja nauramaan kuinka jehovien polvet tärisevät kun he näkevät aitoja oikeita LUOPIOITA.
Väitän että monet jehovat jotka näkevät meidät, innostuvat sydämestään ja saavat rohkeuden ottaa ritolat lahkosta. He ymmärtävät sydämessään, että he haluavat vaihtaa lahkon ummehtuneen ilmapiirin raikkaaseen ilmaan, sellaiseen jossa arvostetaan selvärjärkistä ajattelua ja jossa yksilöitä kannustetaan kasvamaan yksilöinä ilman vartiotorniseniilien kasaamaa painolastia.
Vapaaksi jo tänään eroamalla lahkosta!
Nähdään Varjokonventissa tänään!
50
3559
Vastaukset
- sitä kaljakoria...
...joka sulla oli mukana viime vuonnakin! Äläkä sitä spårarahaa, ettei sun tänäkin vuonna tartte pummata, että pääset himaan!
- salaisuus?
ei tarvitse neuvoa. Me osaamme kyllä ihan itse ajatella ja tehdä päätöksiä elämästämme.
Toisin on JT järjestössä. Teitä pitää paapoa koko ajan säännöillä ja kaiken lisäksi vielä valvoa, että olette kuuliaisia johtajillenne.
Muista nyt mennä konventin iltapäivän "ohjelmointiosioon" sanomaan KYllÄ, ettei talutusnaru vain katkea.
Laitappa merkille kun puhujilla ei ole mitään uutta kerrottavaa, niin he ottavat tunnepohjaisilla puheillaan otteen sinusta ja ystävistäsi.
Mieti myös mihin katos 1914 vouhotus? Monet rivijäsenet siihen edelleen uskovat, mutta johto on siitä hiiren hiljaa.
Jos löysit konventti puheista jotain uutta mullistavaa tietoa, joka koskee koko ihmiskuntaa, niin laitappa luettavaksi. (siis faktaa) Olen kuullut koventti puheet Salavaarasta - Leinonen - Palmuun, joten ne jutut ei mulle kelpaa, mutta jos sulla on jotain uutta mikä minulta on jäänyt huomaamatta olen todella kiinnostunut!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
- Alueveli
Siellä nähdään. Minut tunnistaa rintamainoskortista, jossa lukee "Vapautus Vartiotornista on lähellä!" ja seurakunnan kohdalla on Kuopio-Keskusta / Veljesseura.org :)
- Kaarina
Vai pitääkö näin helteellä olla kultaiset korkokengät ja kukkamekko päällä?
- Entinen Jehovan todistaja
Tule sellaisena kuin olet.Ei tarvitse olla päällä kultaisia korkokenkiä eikä kukkamekkoa.
- Emeritus-Corrector
Terveisiä varjokonventista!
Kyllä sai taas nauraa jehovien hoopoilua. Kun kävin jäähallin edessä jäätelöauton vieressä olevissa liikennevaloissa keskustelua vaimoni kanssa jehovalahkon epäraamatullisista opeista, niin muuan tympääntyneen näköinen jt-mies - jonka arvelisin olevan erään palstalla kirjoitelleen jt:n - alkoi rykimään ja räkimään tavalla joka ei ole kristitylle sopivaa (jepuille näköjään on). Hän oli todella vastenmielisen oloinen tavoiltaan. Muutenkin huomasin että monia jehovia leimasi agressiivinen käytös.
Pukeutumisesta: Onko jehovien pukeutumiskoodi muuttunut kun monilla 50-60 -vuotiailla jeppunaisilla oli liian tiukat valkoiset hameet joiden läpi näkyi 46-48 -kokoa olevia stringejä. Ei siinä mitään jos haluaa stringejä käyttää, mutta kannattaisi valita ihonväriset ja numeroa tahi kahta isompi mekko niin ei olisi niin ruokottoman näköistä. Tämä ihan ystävällisenä vinkkinä. Samoin mustat alusasut näkyivät ikävästi ohuiden vaaleiden kesämekkojen läpi.
Mutta jotain hyvääkin on sanottava: Minun mielestäni monet ohikulkijat olivat selvästi kiinnostuneita exien porukasta ja olisivat varmasti mielummin olleet meidän parissamme kuin jäähallin sisäpuolella tylsän aivopesuohjelman aikaansaamassa ummehtuneessa ilmapiirissä.
-Corrector-- jadel
kiinnosti niasten pers....
ja viel tuota koko luokkaa... hui!:) - myös siellä...
Kävelin myöskin jäähallin ohi. Jäähallin puolella liikennevaloissa seisoi isomahainen jt-mies, joka herkeämättä, HAMPAITAAN KIRISTELLEN, tuijotti mielenosoitusporukkaa. Hetimiten tuli mieleen mafioso, joka vartioi alaisiaan. Katsoi myös minua todella epäluuloisesti -- olisi vain pitänyt mennä suoraan sisälle jäähalliin... Mutta todella, tuosta miehestä jotenkin näki, että kyseessä oli elämäänsä katkeroitunut (oli varmaan surffaillut netissä ja tietää kaiken luopioista ja jt-opin pieleen menneistä ennustuksista), mutta ei osaa enää tuolla iällä kääntää elämäänsä uudelle polulle ja näin ollen suuntaa luopioihin kaiken vihansa ja katkeruutensa. Surullista. Ja hupaisaa kun ajattelee, että kuvittelevat olevansa lähimmäisenrakkaudellisia kristittyjä.
- Emeritus-Corrector
jadel kirjoitti:
kiinnosti niasten pers....
ja viel tuota koko luokkaa... hui!:)joskus valitettavasti näkee sellaisia asioita mitä ei halua, varsinkin jos kohde on sellainen että se dominoi näköalaa.
Minkäslainen sinun näkemyksesi on jehovalahkosta? Pidätkö sitä totuutena? Jos pidät niin piditkö totuutena myös niitä oppeja jotka ovat jo muuttuneet, kuten esimerkiksi "sukupolvioppi"?
Entä mitä mieltä olet siitä että vartiotornilaisten evankeliumiin on lisätty pakkousko 607-2520-1914 -opista? Tiedätkö miten meidän pitäisi Raamatun mukaan suhtautua niihin jotka tarjoavat jotain muuta evankeliumia kuin sitä mitä apostolit opettivat 1. vuosiasadalla? (Apostolithan eivät liittäneet evankeliumiin pakkouskoa vuoden 1914 jt:läisestä merkityksestä.)
-Corrector- - jadel
Emeritus-Corrector kirjoitti:
joskus valitettavasti näkee sellaisia asioita mitä ei halua, varsinkin jos kohde on sellainen että se dominoi näköalaa.
Minkäslainen sinun näkemyksesi on jehovalahkosta? Pidätkö sitä totuutena? Jos pidät niin piditkö totuutena myös niitä oppeja jotka ovat jo muuttuneet, kuten esimerkiksi "sukupolvioppi"?
Entä mitä mieltä olet siitä että vartiotornilaisten evankeliumiin on lisätty pakkousko 607-2520-1914 -opista? Tiedätkö miten meidän pitäisi Raamatun mukaan suhtautua niihin jotka tarjoavat jotain muuta evankeliumia kuin sitä mitä apostolit opettivat 1. vuosiasadalla? (Apostolithan eivät liittäneet evankeliumiin pakkouskoa vuoden 1914 jt:läisestä merkityksestä.)
-Corrector-pidän totuutena.
yks asia ihmetyttää... mitä hyötyä tästä oppien muutoksesta on jos olis helpompaa pitää ne samana niin silloin pysyis paremmin porukat " uskossa"? jos kerran on väärä usko!? - Emeritus-Corrector
jadel kirjoitti:
pidän totuutena.
yks asia ihmetyttää... mitä hyötyä tästä oppien muutoksesta on jos olis helpompaa pitää ne samana niin silloin pysyis paremmin porukat " uskossa"? jos kerran on väärä usko!?Siis että 'mitä hyötyä on oppien muutoksista jos olisi helpompi pitää ne muuttumattomina' ja että 'sen seurauksena porukat pysyisi paremmin uskossa kun on väärä usko'. Niinkö???
Olen pahoillani mutta en oikein ymmärtänyt mitä halusit sanoa. Oletan kuitenkin että olet suomalainen joten voisitko kirjoittaa selvemmin sen mitä haluat sanoa ja kiinnittää huomiota välimerkkien käyttöön. - jadel
Emeritus-Corrector kirjoitti:
Siis että 'mitä hyötyä on oppien muutoksista jos olisi helpompi pitää ne muuttumattomina' ja että 'sen seurauksena porukat pysyisi paremmin uskossa kun on väärä usko'. Niinkö???
Olen pahoillani mutta en oikein ymmärtänyt mitä halusit sanoa. Oletan kuitenkin että olet suomalainen joten voisitko kirjoittaa selvemmin sen mitä haluat sanoa ja kiinnittää huomiota välimerkkien käyttöön.heh siis..... jos niitä oppeja ei muutettais niin luulis että porukat pysyis paremmin uskossa?!
niin mitä hyötyä on siitä että niitä muutetaan? - Emeritus-Corrector
jadel kirjoitti:
heh siis..... jos niitä oppeja ei muutettais niin luulis että porukat pysyis paremmin uskossa?!
niin mitä hyötyä on siitä että niitä muutetaan?Tuossa on mielenkiintoinen ongelma, jota kannattaa pohtia:
Jehovat ovat kehitelleet teologian, jonka perustana on tuo 607-2520-1914 -oppi, jonka alkuperäisenä tarkoituksena oli laskea maailmanlopun ajankohta Jeesuksen sanoja uhmaten. Muistanet kuinka Jeesus sanoi, että "sitä päivää ja hetkeä ei tiedä kukaan muu kuin Isä yksin...".
Kun tuota loppua ei sitten tullutkaan, niin tuon epäraamatullisen opin merkitys muutettiin surullisen kuuluisaksi "sukupolviopiksi", jonka mukaan 1914 syntynyt sukupolvi tulisi näkemään tämän maailmanajanlopun. Kun tuon sukupolviopin vihoviimeinen parastaennen-päivämäärä tuli eteen vuonna 1994, jolloin tuon 1914 syntyneen sukupolven raaamatullinen maksimi-ikä 80 vuotta tuli täyteen, niin jehovien oli luovuttava tuostakin merkityksestä. Elikä siis tähän asti tuon epäraamatullisen opin kaksi eri merkitystä on jo jouduttu hautamaan valheina, mutta silti jehovat pitävät kiinni tuosta 1914-laskelmasta, koska siihen on sidottu myös aikoja sitten tehdyt tulkinnat Ilmestyskirjasta jt-mandaatteineen ja Jeesuksen vertausten sovellutuksista, joten jehovat pitävät kynsin ja hampain kiinni tuosta Jeesuksen sanojen vastaisesta Raamattua uhmaavasta opista.
Kuten huomasit, jehovien väärä profetointi on pakottanut heidät oppimuutoksiin, mutta vieläkään he eivät ole luopuneet vääryyksistä, vaan he peittelvät ja vääristelevät ja salaavat asioita minkä ehtivät ja kehtaavat, ja ovat vieläpä onnistuneet syöttämään nuo oppimuutokset hienona asiana ja merkkinä siitä, että Jumala ohjaa jehovalahkoa.
Eikö olisi jehovien aika herätä tuosta Jumalaa ja Jeesusta ja Pyhäää Henkeä halventavasta harhaopista.
-Corrector- - jadel
Emeritus-Corrector kirjoitti:
Tuossa on mielenkiintoinen ongelma, jota kannattaa pohtia:
Jehovat ovat kehitelleet teologian, jonka perustana on tuo 607-2520-1914 -oppi, jonka alkuperäisenä tarkoituksena oli laskea maailmanlopun ajankohta Jeesuksen sanoja uhmaten. Muistanet kuinka Jeesus sanoi, että "sitä päivää ja hetkeä ei tiedä kukaan muu kuin Isä yksin...".
Kun tuota loppua ei sitten tullutkaan, niin tuon epäraamatullisen opin merkitys muutettiin surullisen kuuluisaksi "sukupolviopiksi", jonka mukaan 1914 syntynyt sukupolvi tulisi näkemään tämän maailmanajanlopun. Kun tuon sukupolviopin vihoviimeinen parastaennen-päivämäärä tuli eteen vuonna 1994, jolloin tuon 1914 syntyneen sukupolven raaamatullinen maksimi-ikä 80 vuotta tuli täyteen, niin jehovien oli luovuttava tuostakin merkityksestä. Elikä siis tähän asti tuon epäraamatullisen opin kaksi eri merkitystä on jo jouduttu hautamaan valheina, mutta silti jehovat pitävät kiinni tuosta 1914-laskelmasta, koska siihen on sidottu myös aikoja sitten tehdyt tulkinnat Ilmestyskirjasta jt-mandaatteineen ja Jeesuksen vertausten sovellutuksista, joten jehovat pitävät kynsin ja hampain kiinni tuosta Jeesuksen sanojen vastaisesta Raamattua uhmaavasta opista.
Kuten huomasit, jehovien väärä profetointi on pakottanut heidät oppimuutoksiin, mutta vieläkään he eivät ole luopuneet vääryyksistä, vaan he peittelvät ja vääristelevät ja salaavat asioita minkä ehtivät ja kehtaavat, ja ovat vieläpä onnistuneet syöttämään nuo oppimuutokset hienona asiana ja merkkinä siitä, että Jumala ohjaa jehovalahkoa.
Eikö olisi jehovien aika herätä tuosta Jumalaa ja Jeesusta ja Pyhäää Henkeä halventavasta harhaopista.
-Corrector-mieleen mitä nimi jhwh sitte tarkoittaa?
(asiasta poiketen) - Sarita
jadel kirjoitti:
mieleen mitä nimi jhwh sitte tarkoittaa?
(asiasta poiketen)Asiantuntijoiden mukaan JHWH on Jahve ja Jehova on vääristelty sekamuoto nimestä. Tämän jt:t ovat itsekin myöntäneet Vartiotornissa.
- Roikkuja
>>leimasi agressiivinen käytös.>Pukeutumisesta: Onko jehovien pukeutumiskoodi muuttunut kun monilla 50-60 -vuotiailla jeppunaisilla oli liian tiukat valkoiset hameet joiden läpi näkyi 46-48 -kokoa olevia stringejä.>Kyllä sai taas nauraa jehovien hoopoilua.
- Roikkuja
Emeritus-Corrector kirjoitti:
joskus valitettavasti näkee sellaisia asioita mitä ei halua, varsinkin jos kohde on sellainen että se dominoi näköalaa.
Minkäslainen sinun näkemyksesi on jehovalahkosta? Pidätkö sitä totuutena? Jos pidät niin piditkö totuutena myös niitä oppeja jotka ovat jo muuttuneet, kuten esimerkiksi "sukupolvioppi"?
Entä mitä mieltä olet siitä että vartiotornilaisten evankeliumiin on lisätty pakkousko 607-2520-1914 -opista? Tiedätkö miten meidän pitäisi Raamatun mukaan suhtautua niihin jotka tarjoavat jotain muuta evankeliumia kuin sitä mitä apostolit opettivat 1. vuosiasadalla? (Apostolithan eivät liittäneet evankeliumiin pakkouskoa vuoden 1914 jt:läisestä merkityksestä.)
-Corrector->>joskus valitettavasti näkee sellaisia asioita mitä ei halua,>varsinkin jos kohde on sellainen että se dominoi näköalaa.
- Maritat
Roikkuja kirjoitti:
>>leimasi agressiivinen käytös.>Pukeutumisesta: Onko jehovien pukeutumiskoodi muuttunut kun monilla 50-60 -vuotiailla jeppunaisilla oli liian tiukat valkoiset hameet joiden läpi näkyi 46-48 -kokoa olevia stringejä.>Kyllä sai taas nauraa jehovien hoopoilua.
Minä kyllä aika lailla hämmästyin sitä lumppumaista pukeutumistyyliä joka vallitsee jt-naisten keskuudessa (ei kristitylle sopivaa)ja kyllä jokaisen naisen pitäisi katsoa peilistä näkyykö alusvaatteet läpi, mutta ehkäpä niiden oli tarkoituskin näkyä läpi?. Viesti miehille, että on vapaata riistaa ja haku päällä? Eikö konventit juuri ole jt:den keskuudessa paikkoja joissa yritetään iskeä uusi aviopuoliso.
- Roikkuja
Maritat kirjoitti:
Minä kyllä aika lailla hämmästyin sitä lumppumaista pukeutumistyyliä joka vallitsee jt-naisten keskuudessa (ei kristitylle sopivaa)ja kyllä jokaisen naisen pitäisi katsoa peilistä näkyykö alusvaatteet läpi, mutta ehkäpä niiden oli tarkoituskin näkyä läpi?. Viesti miehille, että on vapaata riistaa ja haku päällä? Eikö konventit juuri ole jt:den keskuudessa paikkoja joissa yritetään iskeä uusi aviopuoliso.
>>Minä kyllä aika lailla hämmästyin sitä lumppumaista pukeutumistyyliä joka vallitsee jt-naisten keskuudessa (ei kristitylle sopivaa)
- Emeritus-Corrector
Maritat kirjoitti:
Minä kyllä aika lailla hämmästyin sitä lumppumaista pukeutumistyyliä joka vallitsee jt-naisten keskuudessa (ei kristitylle sopivaa)ja kyllä jokaisen naisen pitäisi katsoa peilistä näkyykö alusvaatteet läpi, mutta ehkäpä niiden oli tarkoituskin näkyä läpi?. Viesti miehille, että on vapaata riistaa ja haku päällä? Eikö konventit juuri ole jt:den keskuudessa paikkoja joissa yritetään iskeä uusi aviopuoliso.
Eipä ole jehovien hengellinen sota-asukaan kristitylle sopiva :-) Sanoisin, että jehovien hengellinen sota-asu ja useiden jehovien fyysinen ruokoton pukeutuminen ovat samalla tasolla. Olen törmännyt usein siihen ilmiöön, että keskustelu jehovien kanssa ei kertakaikkiaan toimi jos keskustelu ei etene heidän ehdoilla. Jos yrittää käydä keskustelua esimerkiksi vuoden 1914 laskentaperusteista niin heti alkaa syyttelyt/vihjailut luopioksi/luopioilta opituiksi. Mihin unohtuukaan jehovilta ohje "olkaa valmiit puolustamaan..." samoin kuin "tehkää se lempeämielisesti".
Mutta älkäämme luopuko hyvän tekemisestä! Aina löytyy jeppujen joukosta niitä jotka seuraavana vuonna paistattelevat varjokonventissa päivää exien kanssa, ja mikä parasta: virtaus on yksisuuntainen, ja sekös jehovia harrrmittaa niin vietävästi. Sen aistii helposti kaikenlaisten jehnu-roikkujien kirjoituksista :-)
-Corrector- - iines...
Roikkuja kirjoitti:
>>joskus valitettavasti näkee sellaisia asioita mitä ei halua,>varsinkin jos kohde on sellainen että se dominoi näköalaa.
säälittävä jehovanraato.
- salaisuus?
jadel kirjoitti:
mieleen mitä nimi jhwh sitte tarkoittaa?
(asiasta poiketen)puheen aiheen, kun huomaat jääväsi alakynteen!!!
Tyypillistä JT käyttäytymistä!! - Maritat
Roikkuja kirjoitti:
>>Minä kyllä aika lailla hämmästyin sitä lumppumaista pukeutumistyyliä joka vallitsee jt-naisten keskuudessa (ei kristitylle sopivaa)
Huh, huh suorastaan hämmästyttävää tämä jt:den agressiivinen hyökkääminen muiden ihmisten kimppuun. Itse en ole jt, en ex vaan tavallinen hetero naisihminen, joka uteliaisuudesta silloin tällöin eksyy lueskelemaan näitä palstoja. Siitä ei kyllä pääse yli eikä ympäri, että näkemäni jt-naiset pukeutuvat mauttomasti ja provosoivasti. Teidän kirkoissanne kannattaisi pitää puheita pukeutumisesta tilanteenmukaisesti.Enpä taida enää päästää jt:läisiä oveni sisäpuolelle keskustelemaan ja lehdet menee jatkossa roskikseen.
- Emeritus-Corrector
Maritat kirjoitti:
Huh, huh suorastaan hämmästyttävää tämä jt:den agressiivinen hyökkääminen muiden ihmisten kimppuun. Itse en ole jt, en ex vaan tavallinen hetero naisihminen, joka uteliaisuudesta silloin tällöin eksyy lueskelemaan näitä palstoja. Siitä ei kyllä pääse yli eikä ympäri, että näkemäni jt-naiset pukeutuvat mauttomasti ja provosoivasti. Teidän kirkoissanne kannattaisi pitää puheita pukeutumisesta tilanteenmukaisesti.Enpä taida enää päästää jt:läisiä oveni sisäpuolelle keskustelemaan ja lehdet menee jatkossa roskikseen.
Jehovien agressivisuus kimppuunkäymisineen ei ole enää nähtävissä vain näillä palstoilla joissa jehovat voivat esiintyä kasvottomina anonyymeinä, vaan se näkyy myös kohdattaessa jehovia livenä. Jos keskustelu ei etene jehovien ehdoilla, niin heillä alkaa veri kiehua ja niska punottaa, alkaa syyttely riidanhaastamisesta ja utelu keskustelun motiiveista kuten tuossa ylempänäkin kerrottiin kokemuksena.
Tuo monien ohikulkeneiden jt-naisten mauton pukeutuminen oli todella silmiinpistävää. Voihan sitä jehnumaisesti ajatella niinkin, että kyseessä oli aivan sattumalta ainoat mauttomasti pukeutuneet jotka satuimme näkemään kadulla, mutta luulen että näin ei kuitenkaan ollut, vaan sitä samaa alatyyliä oli nähtävissä myös jäähallin sisätiloissa.
Mutta tuon jt-agressiviisuuden kasvu on tosiaan huolestuttavaa. Mitenköhän me voisimme auttaa heitä pääsemään tasapainoon? Ehkäpä jatkamalla tätä arvokasta jt-mädämnnäisyyksien paljastamista, jolloin jotkut jt:t saavat rohkeutta irtautua jt-lahkosta löytääkseen sielulleen rauhan.
-Corrector- - Capybara
Emeritus-Corrector kirjoitti:
Jehovien agressivisuus kimppuunkäymisineen ei ole enää nähtävissä vain näillä palstoilla joissa jehovat voivat esiintyä kasvottomina anonyymeinä, vaan se näkyy myös kohdattaessa jehovia livenä. Jos keskustelu ei etene jehovien ehdoilla, niin heillä alkaa veri kiehua ja niska punottaa, alkaa syyttely riidanhaastamisesta ja utelu keskustelun motiiveista kuten tuossa ylempänäkin kerrottiin kokemuksena.
Tuo monien ohikulkeneiden jt-naisten mauton pukeutuminen oli todella silmiinpistävää. Voihan sitä jehnumaisesti ajatella niinkin, että kyseessä oli aivan sattumalta ainoat mauttomasti pukeutuneet jotka satuimme näkemään kadulla, mutta luulen että näin ei kuitenkaan ollut, vaan sitä samaa alatyyliä oli nähtävissä myös jäähallin sisätiloissa.
Mutta tuon jt-agressiviisuuden kasvu on tosiaan huolestuttavaa. Mitenköhän me voisimme auttaa heitä pääsemään tasapainoon? Ehkäpä jatkamalla tätä arvokasta jt-mädämnnäisyyksien paljastamista, jolloin jotkut jt:t saavat rohkeutta irtautua jt-lahkosta löytääkseen sielulleen rauhan.
-Corrector-"Totta puhut
Kirjoittanut: Emeritus-Corrector 3.7.2006 klo 11.35
vaan se näkyy myös kohdattaessa jehovia livenä. "
Jehovan todistajat ovat kasvaneet väkivaltaisissa perheissä ja tässä on sitten kasvatuksen tulos. Ei voi edes lohduttautua sillä että kaiken turpaanvetämisen tuloksena olisi parempi kuin muut vaan toiset tulee ja kyseenalaistaa tuon auktoriteetin.
"Jos keskustelu ei etene jehovien ehdoilla"
Oksymoroni. Jehovan todistajien kanssa käydään vain yksinpuheluita.
Jos Jehovan todistaja antautuu keskustelemaan, niin sillä on jo toinen jalka järjestöstä ulkona.
Totta puhut
Kirjoittanut: Emeritus-Corrector 3.7.2006 klo 11.35
Jehovien agressivisuus kimppuunkäymisineen ei ole enää nähtävissä vain näillä palstoilla joissa jehovat voivat esiintyä kasvottomina anonyymeinä, vaan se näkyy myös kohdattaessa jehovia livenä. Jos keskustelu ei etene jehovien ehdoilla, niin heillä alkaa veri kiehua ja niska punottaa, alkaa syyttely riidanhaastamisesta ja utelu keskustelun motiiveista kuten tuossa ylempänäkin kerrottiin kokemuksena.
"Tuo monien ohikulkeneiden jt-naisten mauton pukeutuminen"
Kauneus, kaunistautuminen ja taide vaativat vapautta ja luovuutta. Jehovan todistajilla taas on vain säännöt. Toisaalta mitä tulee pukeutumiseen, taitaa ruveta rahat olemaan vähissä monessa jt-taloudessa kun kulissiinkaan ei panosteta. - Kotitohtori
Roikkuja kirjoitti:
>>joskus valitettavasti näkee sellaisia asioita mitä ei halua,>varsinkin jos kohde on sellainen että se dominoi näköalaa.
-> Alat vaikuttaa mieheltä, jonka olisi syytä olla myös omasta fyysisestä terveystä huolissaan.
Kirjoittaa henkilö, joka käyttää yönsä kirjoittelemalla jehovantodistajilta kielletyille palstoille. Nuku ihmeessä välillä. Sinähän keulit siihen malliin että hirvittää. Unenpuute vaikuttaa tunnetusti mielenterveyteen, ja lähiaikoina, edellisen kerran tänään aamulla, on uutisoitu lyhyen unen yhteydestä lihavuuteen. - jadel
salaisuus? kirjoitti:
puheen aiheen, kun huomaat jääväsi alakynteen!!!
Tyypillistä JT käyttäytymistä!!sain "tyydyttävän" vastauksen vaik en samaa mieltä ole.....
- jadel
Emeritus-Corrector kirjoitti:
Jehovien agressivisuus kimppuunkäymisineen ei ole enää nähtävissä vain näillä palstoilla joissa jehovat voivat esiintyä kasvottomina anonyymeinä, vaan se näkyy myös kohdattaessa jehovia livenä. Jos keskustelu ei etene jehovien ehdoilla, niin heillä alkaa veri kiehua ja niska punottaa, alkaa syyttely riidanhaastamisesta ja utelu keskustelun motiiveista kuten tuossa ylempänäkin kerrottiin kokemuksena.
Tuo monien ohikulkeneiden jt-naisten mauton pukeutuminen oli todella silmiinpistävää. Voihan sitä jehnumaisesti ajatella niinkin, että kyseessä oli aivan sattumalta ainoat mauttomasti pukeutuneet jotka satuimme näkemään kadulla, mutta luulen että näin ei kuitenkaan ollut, vaan sitä samaa alatyyliä oli nähtävissä myös jäähallin sisätiloissa.
Mutta tuon jt-agressiviisuuden kasvu on tosiaan huolestuttavaa. Mitenköhän me voisimme auttaa heitä pääsemään tasapainoon? Ehkäpä jatkamalla tätä arvokasta jt-mädämnnäisyyksien paljastamista, jolloin jotkut jt:t saavat rohkeutta irtautua jt-lahkosta löytääkseen sielulleen rauhan.
-Corrector-pyydetä pukeutumaan häveliäästi....
minkä sille jos jotku haluaa itseään tyrkyttää..... - Roikkuja
Emeritus-Corrector kirjoitti:
Eipä ole jehovien hengellinen sota-asukaan kristitylle sopiva :-) Sanoisin, että jehovien hengellinen sota-asu ja useiden jehovien fyysinen ruokoton pukeutuminen ovat samalla tasolla. Olen törmännyt usein siihen ilmiöön, että keskustelu jehovien kanssa ei kertakaikkiaan toimi jos keskustelu ei etene heidän ehdoilla. Jos yrittää käydä keskustelua esimerkiksi vuoden 1914 laskentaperusteista niin heti alkaa syyttelyt/vihjailut luopioksi/luopioilta opituiksi. Mihin unohtuukaan jehovilta ohje "olkaa valmiit puolustamaan..." samoin kuin "tehkää se lempeämielisesti".
Mutta älkäämme luopuko hyvän tekemisestä! Aina löytyy jeppujen joukosta niitä jotka seuraavana vuonna paistattelevat varjokonventissa päivää exien kanssa, ja mikä parasta: virtaus on yksisuuntainen, ja sekös jehovia harrrmittaa niin vietävästi. Sen aistii helposti kaikenlaisten jehnu-roikkujien kirjoituksista :-)
-Corrector->>virtaus on yksisuuntainen, ja sekös jehovia harrrmittaa niin vietävästi. Sen aistii helposti kaikenlaisten jehnu-roikkujien kirjoituksista :-)
- Roikkuja
Maritat kirjoitti:
Huh, huh suorastaan hämmästyttävää tämä jt:den agressiivinen hyökkääminen muiden ihmisten kimppuun. Itse en ole jt, en ex vaan tavallinen hetero naisihminen, joka uteliaisuudesta silloin tällöin eksyy lueskelemaan näitä palstoja. Siitä ei kyllä pääse yli eikä ympäri, että näkemäni jt-naiset pukeutuvat mauttomasti ja provosoivasti. Teidän kirkoissanne kannattaisi pitää puheita pukeutumisesta tilanteenmukaisesti.Enpä taida enää päästää jt:läisiä oveni sisäpuolelle keskustelemaan ja lehdet menee jatkossa roskikseen.
>>Enpä taida enää päästää jt:läisiä oveni sisäpuolelle keskustelemaan ja lehdet menee jatkossa roskikseen.
- Siniperho
Roikkuja kirjoitti:
>>virtaus on yksisuuntainen, ja sekös jehovia harrrmittaa niin vietävästi. Sen aistii helposti kaikenlaisten jehnu-roikkujien kirjoituksista :-)
Corren jutut on just niin hauskoja ja pistäviä piikkejä jt:lle. Minäkin rupesin katsomaan jt:tä ihan uudesta näkökulmasta eikä se ole mitenkään edullinen näkökulma jt:lle
- salaisuus?
Roikkuja kirjoitti:
>>virtaus on yksisuuntainen, ja sekös jehovia harrrmittaa niin vietävästi. Sen aistii helposti kaikenlaisten jehnu-roikkujien kirjoituksista :-)
totes katsoessamme sisarten kentällä kulkua kadulla " vois pikkasen kiinnittää huomiota pukeutumiseen" ja kyseesä ei tosiaankan ollu epäsiveelliset vaatteet!!
Oli helppo arvostella kun itse teki kahta duunia, eikä rahasta tiukkaa. - Roikkuja
Siniperho kirjoitti:
Corren jutut on just niin hauskoja ja pistäviä piikkejä jt:lle. Minäkin rupesin katsomaan jt:tä ihan uudesta näkökulmasta eikä se ole mitenkään edullinen näkökulma jt:lle
Juuri on siinä, että MIELESTÄNI Corren epärehellisyys on niin tunnettua, että epäilen Siniperhon olevan alias Corre.
Luin juttuja jossa Corre oli jäänyt kiinni nimimerkkifeikkailuista ja siksi luotto on mennyt, sillä koskaan ei tiedä kannustaako Correa, Corre itse eri nimimerkeillä ;-)
Corre asiallisuus ja rehellisyys ovat vaalimisen arvoisia! - getsemane
Roikkuja kirjoitti:
>>virtaus on yksisuuntainen, ja sekös jehovia harrrmittaa niin vietävästi. Sen aistii helposti kaikenlaisten jehnu-roikkujien kirjoituksista :-)
...huomaatko mitään omituista tuossa vuodatuksessasi?
"Taas ihmiset, jotka tarkoituksella etsivät ureanhajua ja näkevät huonoa pukeutumista ihmismassassa, joka voittaa peruskirkkokansan 10-0 pukeutumisessa,(farkkuja, lävistyksiä ym. olen nähnyt kirkossakävijöillä) niin voi vain todeta, että kirjoitajan tarkoitus on mollaus, eli kirjoittaja ei ole tasapainossa itsensä kanssa." - Roikkuja
getsemane kirjoitti:
...huomaatko mitään omituista tuossa vuodatuksessasi?
"Taas ihmiset, jotka tarkoituksella etsivät ureanhajua ja näkevät huonoa pukeutumista ihmismassassa, joka voittaa peruskirkkokansan 10-0 pukeutumisessa,(farkkuja, lävistyksiä ym. olen nähnyt kirkossakävijöillä) niin voi vain todeta, että kirjoitajan tarkoitus on mollaus, eli kirjoittaja ei ole tasapainossa itsensä kanssa."Ilmeisesti tarkoitat sitä, että minä nyt mollaan "kirkkokansaa" siis heidän pukeutumistaan.
Minä vastasin jt-palstalla Correlle Corren alottamasta aiheesta, enkä ole koskaan millään kristyttyjen palstalla epäillyt kenenkään Luterilaisen haisevan urealle tai pukeutuvan huonosti. - getsemane
Roikkuja kirjoitti:
Ilmeisesti tarkoitat sitä, että minä nyt mollaan "kirkkokansaa" siis heidän pukeutumistaan.
Minä vastasin jt-palstalla Correlle Corren alottamasta aiheesta, enkä ole koskaan millään kristyttyjen palstalla epäillyt kenenkään Luterilaisen haisevan urealle tai pukeutuvan huonosti."Ilmeisesti tarkoitat sitä, että minä nyt mollaan "kirkkokansaa" siis heidän pukeutumistaan."
Sitäpä juuri tarkoitin,no mollasitko?
"Minä vastasin jt-palstalla Correlle Corren alottamasta aiheesta, enkä ole koskaan millään kristyttyjen palstalla epäillyt kenenkään Luterilaisen haisevan urealle tai pukeutuvan huonosti."
Eikös ne Jehovan todistajat sitten olekaan kristittyjä?
Eli,pitäisikö nuo kirjoituksesi käsittää niin,ettet tarkoita niissä sitä mitä kirjoitat? - Capybara
Roikkuja kirjoitti:
>>virtaus on yksisuuntainen, ja sekös jehovia harrrmittaa niin vietävästi. Sen aistii helposti kaikenlaisten jehnu-roikkujien kirjoituksista :-)
Pukeutuminen on keskeisin elementti vaatetehtailija-Russellin perustamassa uskonnossa. Vaatteiden takia on jopa erotettu. Vaatteiden perusteella (?) luopioita ei päästetty jäähalliin.
- siniperho
Roikkuja kirjoitti:
Juuri on siinä, että MIELESTÄNI Corren epärehellisyys on niin tunnettua, että epäilen Siniperhon olevan alias Corre.
Luin juttuja jossa Corre oli jäänyt kiinni nimimerkkifeikkailuista ja siksi luotto on mennyt, sillä koskaan ei tiedä kannustaako Correa, Corre itse eri nimimerkeillä ;-)
Corre asiallisuus ja rehellisyys ovat vaalimisen arvoisia!Sorry osuit kyllä harhaan veikkailuissasi jo sukupuolenkin suhteen ja selvennykseksi en ole sukua, en edes tuttu on vain nautittavaa lukea hänen ja muidenkin kärkeväkielisten ja sanavalmiiden ihmisten tekstejä. Siis ei jt:den, koska heissä ei pedofiilikannatuksen vuoksi ole rehellisyyttä havaittavaissa.
- Sarita
siniperho kirjoitti:
Sorry osuit kyllä harhaan veikkailuissasi jo sukupuolenkin suhteen ja selvennykseksi en ole sukua, en edes tuttu on vain nautittavaa lukea hänen ja muidenkin kärkeväkielisten ja sanavalmiiden ihmisten tekstejä. Siis ei jt:den, koska heissä ei pedofiilikannatuksen vuoksi ole rehellisyyttä havaittavaissa.
Uskoisin, että useimmat kirjoittajista kirjoittelevat monilla nimimerkeillä varsinkin rekisteröitymättömät. Kaverini, joka oli moderaattorina eräällä palstalla kertoi että loppujenlopuksi vilkkaalta vaikuttavalla keskustelupalstallakin todellisia kirjoittajia on vain muutama. Samoin kuin lukijoitakin on aika vähän ehkä vain 20-30 päivässä.
- Roikkuja
getsemane kirjoitti:
"Ilmeisesti tarkoitat sitä, että minä nyt mollaan "kirkkokansaa" siis heidän pukeutumistaan."
Sitäpä juuri tarkoitin,no mollasitko?
"Minä vastasin jt-palstalla Correlle Corren alottamasta aiheesta, enkä ole koskaan millään kristyttyjen palstalla epäillyt kenenkään Luterilaisen haisevan urealle tai pukeutuvan huonosti."
Eikös ne Jehovan todistajat sitten olekaan kristittyjä?
Eli,pitäisikö nuo kirjoituksesi käsittää niin,ettet tarkoita niissä sitä mitä kirjoitat?>>Eli,pitäisikö nuo kirjoituksesi käsittää niin,ettet tarkoita niissä sitä mitä kirjoitat?
- Roikkuja
Capybara kirjoitti:
Pukeutuminen on keskeisin elementti vaatetehtailija-Russellin perustamassa uskonnossa. Vaatteiden takia on jopa erotettu. Vaatteiden perusteella (?) luopioita ei päästetty jäähalliin.
>>Vaatteiden perusteella (?) luopioita ei päästetty jäähalliin.
- getsemane
Roikkuja kirjoitti:
>>Eli,pitäisikö nuo kirjoituksesi käsittää niin,ettet tarkoita niissä sitä mitä kirjoitat?
"Kuule saat käsittää ja ajatella vapaassa maassa aivan mitä haluat ;-)"
Tuo on minulle itsestään selvä asia,mutta...
Mitä yrität noin epäloogisilla viesteillä kertoa? - Capybara
Roikkuja kirjoitti:
>>Vaatteiden perusteella (?) luopioita ei päästetty jäähalliin.
Minä halusin käyttää jäähallin wc-tiloja.
- Roikkuja
Capybara kirjoitti:
Minä halusin käyttää jäähallin wc-tiloja.
Siis ex-jt mielenosoitus organisaatio ontuu pahan kerran, kun pissalla täytyy käydä "vihollislinjojen" takana.
Kannataako tuollaista porukkaa kuunnella, joka unohtaa hmisten perustarpeet tekemisissään?
Sinänsä on mielestäni epäeettistä käyttää wc-tiloja, josta vuokran maksaa Vartiotorni-seura, mutta monilla exillä on moraali kylläkin juuri VT-seuran tasolla. - Roikkuja
siniperho kirjoitti:
Sorry osuit kyllä harhaan veikkailuissasi jo sukupuolenkin suhteen ja selvennykseksi en ole sukua, en edes tuttu on vain nautittavaa lukea hänen ja muidenkin kärkeväkielisten ja sanavalmiiden ihmisten tekstejä. Siis ei jt:den, koska heissä ei pedofiilikannatuksen vuoksi ole rehellisyyttä havaittavaissa.
Sama ongelma leijuu ilmassa.
Kettu, Hiekkaharjulainen, siniperho ja jne........?
Uskottavuuden voi menettää vain kerran! Roikkuja kirjoitti:
Siis ex-jt mielenosoitus organisaatio ontuu pahan kerran, kun pissalla täytyy käydä "vihollislinjojen" takana.
Kannataako tuollaista porukkaa kuunnella, joka unohtaa hmisten perustarpeet tekemisissään?
Sinänsä on mielestäni epäeettistä käyttää wc-tiloja, josta vuokran maksaa Vartiotorni-seura, mutta monilla exillä on moraali kylläkin juuri VT-seuran tasolla.>>josta vuokran maksaa Vartiotorni-seura
No todellisuudessahan tuonkin menoerän maksavat paikallaolijat itse.- Roikkuja
t-i-u-k-u kirjoitti:
>>josta vuokran maksaa Vartiotorni-seura
No todellisuudessahan tuonkin menoerän maksavat paikallaolijat itse.Ja ex-jt käsi käy ahkerasti kolehtia pudottamaan lahjalaatikkoon vai?
Oli miten oli, "luopion" rakon tyhjennyksen maksaa joku Jehovantodistaja! - niin....
Roikkuja kirjoitti:
Ja ex-jt käsi käy ahkerasti kolehtia pudottamaan lahjalaatikkoon vai?
Oli miten oli, "luopion" rakon tyhjennyksen maksaa joku Jehovantodistaja!kuka se nyt käyttää jt rahat väärään tarkoitukseen?? :D
Roikkuja kirjoitti:
Ja ex-jt käsi käy ahkerasti kolehtia pudottamaan lahjalaatikkoon vai?
Oli miten oli, "luopion" rakon tyhjennyksen maksaa joku Jehovantodistaja!>>Ja ex-jt käsi käy ahkerasti kolehtia pudottamaan lahjalaatikkoon vai?
Mistäpä tuota tietää vaikka jonkun roposen joku joskus olisikin laittanut.
>>Oli miten oli, "luopion" rakon tyhjennyksen maksaa joku Jehovantodistaja!
Hehheh, oivaa logiikkaa. Lasketaanko konventin saniteettitilojen käyttömaksu per henkilö? Tuoko se kustannuslisiä jos joku "ulkopuolinen" käy snorolla? Ja jos tuo niin kuinka paljon?
Sitäpaitsi olen käsittänyt, että kaikille avoimella tilaisuudella tarkoitetaan sellaista tilaisuutta johon kaikilla on avoin sisäänpääsy, vai kuinka? Toisi imartelevaa mainosta lahkolle jos se eväisi kaikille avoimessa tilaisuudessaan joiltain wc:n käyttömahdollisuuden. Että kyllä tänne kaikki tulla saa (eräin reunaehdoin), mutta wc-tiloja ei mielellään saisi käyttää.
No joo. Josko keskittyisimme johonkin edes vähän merkityksellisempään asiaan kuin vartiotorniseuran vuokraaman jäähallin saniteettitilojen käyttöoikeuksista. Kuitenkin kaikille avoimessa tilaisuudessa voi olla istunnolla vaikka koko päivän jos siltä tuntuu.Roikkuja kirjoitti:
Sama ongelma leijuu ilmassa.
Kettu, Hiekkaharjulainen, siniperho ja jne........?
Uskottavuuden voi menettää vain kerran!"Uskottavuuden voi menettää vain kerran!"
Taidat olla aikamoinen äärimmäisyysihminen. Et uskone siihen että ihminen voi muuttua. Kylmää, sanon minä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2609067IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3126299Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661370Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61311- 1091111
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.791005Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut60877Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43788MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311703Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23696