Englantia kirjoittavat tai sen kanssa muuten painiskelevat voivat kiinnostua seuraavasta. Tunnetun _Chicago Manual of Stylen_ verkkoversio julkaistaan syyskuussa 2006.
http://www.chicagomanualofstyle.org/about.manual.html
Maksullinen se kuitenkin on (ei mitenkään kohtuuton hinta), mutta jotain tietoa saa jo nyt ilmaiseksi, ja 30:n päivän koeaika on luvassa.
Olisipa suomestakin yhtä perusteellisia opuksia tarjolla.
Englannin tyyliopas julkaistaan verkossa
Syyskuussapa se
1
160
Vastaukset
Kun verkkoversion tarjoushinta on 25 dollaria vuodessa (normaali 30 dollaria), herää kysymys, eikö painettu kirja ole parempi hankinta. Amazon ilmoittaa normaalihinnaksi 55 dollaria mutta myy nyt alle 35 dollarilla (tosin ehkä vain Yhdysvalloissa). Postikulut tulevat lisäksi, mutta samallahan voi tilata muutakin, jolloin ne eivät niin tunnu.
Ja _lukemiseen_ kirja sopii paljon paremmin kuin kuvaruutu. The Chicago Manual of Style kannattaa lukea läpi ainakin kerran, ja _sitten_ tietää, mitä siitä löytyy (ja suunnilleen mistä).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?861849Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,181167Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.991145Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol80997Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot154879- 94874
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs54771Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51764Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv56719- 53694