Haen pienehkölle hirsimökille (32m2) lämmönlähdettä. Porin Matti olisi ihan jees, pitäisi lämpimänä aamuun asti mutta niitä ei enää valmisteta eikä näy elävä tuli jos luukku on kiinni.
Muista vastaavia mutta elävä tulisi olisi makee?
Vuolukivitakat yms. on liian isoja ja liian kallita.
Porin Matti tai muu?
19
22138
Vastaukset 19
- Jarkko
Hei!
Meillä olisi ylimääräisenä Mökille sopiva läämönlähde. Olisikohan ollut Porin Matti merkkinen. Rautaa kuitenkin.
Päällä kaksi keittotasoa, sivussa leivinuuni luukku ja veden lämmitykseen säiliö hanalla.
Koko keksintö on ok kunnossa ja vielä paikallaan. Hinta 150€ ja sijaitsee Keravalla.
Koko noin 120cm x 60cm ja korkus 80cm (arvioita) - kotiaho
Rautakaupoissa on aika valikoimat. Jos mökki on kylmilläään välillä, niin ota varaamaton kamina tai ainakin sellainen osittain varaava joka kestää täyden lämmityksen heti alusta. Muuten menee todella paljon aikaa itse uunin hitaaseen lämmitykseen jotta ei halkea lämpötilaerojen vuoksi.
Yön yli polttamiseen kannattaa kokeilla antrasiittia tai kivihiiltä, palaa huoletta yli yön ja antrasiitti säätyykin aika mukavasti.
Tv Pentti- takkasydän
hessuliki kirjoitti:
asenna takkasydän.on hyvä
Eipä kyllä voi paljon kehua, lämmöntuotto lähinnä olematonta.
Mökillä on ja toista ei tule ikinä.
- Aikansa elänyt
Porin Matti taitaa olla 80-vuotias suunnittelultaan. Kun alat aamulla lämmittää, niin vasta illalla alkaa lämpö huoneessa vähän nousta. Se kyllä pitää sitten lämpönsä aika kauan. Valurautakaminat tai takkasydän on tätä päivää.
- Morsö
Meillä on 30m2 mökki jossa Morsö takka. Ei hinnaltaan halvin mutta lämpöä saa nopeasti ja tarvittaessa pitkäänkin. Itse emme ainakaan kadu hankintaamme.
- Van Der Hooft
Morsö kirjoitti:
Meillä on 30m2 mökki jossa Morsö takka. Ei hinnaltaan halvin mutta lämpöä saa nopeasti ja tarvittaessa pitkäänkin. Itse emme ainakaan kadu hankintaamme.
Eikö niiden huono puoli oli se että ne on heti kylmiä jos lopettaa puun polton?
Riittääkö tuo Morsö ainoana lämmönlähteenä 30m2 mökkiin? Pakkasellakin? - Morsö
Van Der Hooft kirjoitti:
Eikö niiden huono puoli oli se että ne on heti kylmiä jos lopettaa puun polton?
Riittääkö tuo Morsö ainoana lämmönlähteenä 30m2 mökkiin? Pakkasellakin?Ihan 30 asteen pakkasilla ei ole mökkiä käytetty mutta hyvin lämpiää ainakin reilun 20 asteen pakkasilla.
Lämpöä tuosta saa useamman tunnin ajaksi kun lataa kunnolla puuta pesään ja säätää vedon sopivan pienelle. Vedon säätö on todella tarkka ainakin malissa 3640 joka meillä käytössä.
Me ainakin olemme olleet tuohon todella tyytyväisiä.
- v.kivi
Jos päätät arvostaa mökkeilyä ihan tosissaan niin laita ihmeessä vuolukivitakka vaikka se kuinka kirpaisisi - vuoden päästä et enää harmittele hankintaasi. Jo alle kahdella tonnilla saat 800 - 1000 kiloisen takan jonka lämmönvarauskyky on moninkertainen Porin Mattiin verrattuna. Ja se on kyllä höpöpuhetta että nämä takat olisivat jotenkin hitaita luovuttamaan lämpöä; varttitunti niin takka lämmittää kuin punakylkinen saunan kiuas. Ja on edelleen lämmin vuorokauden päästä toisin kuin kevyet takat ja peltikamiinat.
- Van Der Hooft
Vuolukivitakalla ei tee mitään jos sillä yritetään lämmittää kylmää mökkiä; se saatta haleta ja lämmittää vasta kun vilkkuu auton perävalot.
- MattiPorin
Multa saisit poishakuhintaan (Somero) Porinmatin (iso). 300 euroa.
ota yhteyttä.- ei kannata
voit aivan hyvälläomallatunnolla heittää tunkiolle.
ei mahdu kuin lyhyet klapit ja lämpöä tuottaa vasta jonkin ajan kuluttua ja maalit ja pinta rapisee alta aikayksikön. - vai niin
20€ 0n jo liikaa,
vai niin kirjoitti:
20€ 0n jo liikaa,
aivan tavaallisesta tiilestä tehty takka ja siinä hyvä takkasydän.kun sen lämmittää,lämpenee koko muuri ja lämpö riittää paljon pidempään kun jollakin rautakaminalla
- lähellä Someroa myös
toinen pintakunnostettu mutta luultavasti murtunut sisältä. Se on harvinainen korkea malli (165 cm) jota ei kai tehty 50-luvun jälkeen. Toinen ilmeisesti toimiva 135 cm korkea. Meidän rööreissä ei taida toimia mikään lämmitin, laitettiin halpa Puupeli-kamiina (päämerkki on Narvi, Harvia tms.)
Sitäkään ei saada millään vetämään.
Suurin mallihan painaa yli 400 kg muistaakseni! Se siitä pois hausta.
- kuin pussillinen uusia
Eli osta vaan Porin Matti tai vastaava. Hyviä ja toimivia. Ei sillä etteikö ne uudet vuolukivitakatkin hyviä ole, mutta meille ei ainakaan sopisi edes tyyllin. Tsemppiä hankintaan!
- ile
Porin matti on ihan kelpo peli mutta ainoaksi en suosittele.Missä meinasitte ruuan laittaa? Hiukan tukevampi puuhella antaa tuon kokoiseen mökkiin jo tosi hyvin ja erittäin nopeasti lämpöä.Ja jos on edes tiilipiippu niin varaavuuttakin löytyy. pois kevythormit..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri681927- 811505
- 931088
Koska tulet minulle näkyväksi
Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi45874Nainen, olet ihanin maan päällä
Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa41840Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven
Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviilipoliisiauton oven Mies kuvasi keskiviikkoiltana bus288834Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?
Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,263755- 57738
" Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?
Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied110708- 39663