VAHINGOLLINEN

SEURA

Psalmista Daavid sanoi vahingollisesta seurasta: "En ole istunut valheen miesten seurassa enkä käy sisälle salakavalien kanssa." (Psalmit 26:4.)

Vieraiden ääni voi kuulua niiden välityksellä, joiden kanssa vietämme aikaamme.

Panitko jälleen merkille Psalmista, vieraille tyypillisen ominaisuuden?

He salaavat sen, keitä he ovat, aivan niin kuin Saatana salasi henkilöllisyytensä käyttämällä käärmettä. Nykyään jotkut moraalittomat ihmiset salaavat henkilöllisyytensä ja todelliset aikeensa käyttämällä Internetiä.

Tälläkin keskustelupalstalla kohtaa sellaisia kirjoittajia, jotka väittävät olevansa tai ovat omasta mielestään Jehovan todistajia, mutta ovat todellisuudessa jehovantodistajuutta vastaan. Heidän sydämensä kyyllyydestä heidän kynänsä kirjoittaa kaikenlaista ala-arvoista ja panettelevaa tekstiä. Välillä he ovat puolustavinaan hyvää uutista, mutta tarkkanäköinen huomaa ne vedenalle kätketyt karikot, joille nuo vieraat yrittävät varomattomia johdattaa.

10

712

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olet aivan oikeassa

      täällä monet ovat Jt vastaan koska se on lahko joka on tuottanut niin paljon pahaa yksilöille ja perheille!!

    • theos

      Tuo seuraksi kutsuttu lahkon johto on hyvin vaarallista porukkaa. Ja kovia valehtelemaan kuten tiedetään. Juuri kuten lainasitkin:
      "En ole istunut valheen miesten Seurassa enkä käy sisälle salakavalien kanssa." (Psalmit 26:4.)

    • SauliPauli

      Puolustelivatpa luopiot itseään miten hyvänsä, niin tunkeilijat tulevat todellisuudessa "varastamaan ja tappamaan ja tuhoamaan" (Johannes 10:10).

      Varo sellaisia vieraita!

    • Jumpdum

      Miten meidän pitäisi menetellä, jos kuulemme tällaisten vieraiden äänellä levitettyjä syytöksiä, syytöksiä, joita luopiot niin omilla kotisivuillaan kuin keskustelupalstoillakin innokkaasti levittelevät? Osa heistä tarjoaa levittelemiään syytöksiä myös median levitettäväksi.

      • UskoMatti

        On hyvä muistaa Sananlaskujen 14:15:n neuvo: "Kokematon uskoo joka sanan, mutta terävänäköinen harkitsee askeleitaan." Ei ole viisasta uskoa kaikkea, mitä tällä palstalla, tältä palstalta linkitetyillä luopio-kotisivuilla tai mediassa esitetään totena. Ei toki tarvitse epäillä kaikkia maallisia tietolähteitä, mutta tulee tajuta koko ajan, että "koko maailma on paholaisen vallassa" (1. Johanneksen kirje 5:19).


      • salaisuus?
        UskoMatti kirjoitti:

        On hyvä muistaa Sananlaskujen 14:15:n neuvo: "Kokematon uskoo joka sanan, mutta terävänäköinen harkitsee askeleitaan." Ei ole viisasta uskoa kaikkea, mitä tällä palstalla, tältä palstalta linkitetyillä luopio-kotisivuilla tai mediassa esitetään totena. Ei toki tarvitse epäillä kaikkia maallisia tietolähteitä, mutta tulee tajuta koko ajan, että "koko maailma on paholaisen vallassa" (1. Johanneksen kirje 5:19).

        SANOIT:::: >>>>>>>>>>>>>On hyvä muistaa Sananlaskujen 14:15:n neuvo: "Kokematon uskoo joka sanan, mutta terävänäköinen harkitsee askeleitaan.


    • Tämä yksinpuhelu jota tulet aina silloin tällöin tänne harrastamaan on aikas läpinäkyvää. Aiheetkin on aina samasta puusta veistetty. Luopiokeskeiset yksinpuhelusi ovat toki huvittavia, mutta onko noista kenellekään muulle kuin ehkä sinulle hyötyä?

      • SauliPauli

        Pääasia, että viihtyy, eikö niin ?

        Olisiko tuonlainen keskustelu sitä mietiskelyä?


    • stam

      Nimi, puh.nr. ja osoite kiitos!

    • salaisuus?

      SANOIT::::>>>>>>>>>> Nykyään jotkut moraalittomat ihmiset salaavat henkilöllisyytensä ja todelliset aikeensa käyttämällä Internetiä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      14
      3170
    2. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      123
      1359
    3. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      93
      1248
    4. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      257
      1092
    5. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      55
      1067
    6. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      66
      994
    7. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      891
    8. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      41
      872
    9. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      84
      831
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      48
      778
    Aihe