Apua tarvitaan kelkan valintaan

On kiikarissa muutma kelkka ja kun ei ole kokemusta juurikaan, niin kertokaapa te viisaammat seuraavista kelkoista huonot ja hyvät puolet ? Käyttö tulee olemaan pilkkikelkka/kevyttä puun ajoa.


Ski-Doo Tundra 250 cm3


Ski-Doo elan 250 cm3


Lynx 250 cm3


Lynx 3900


Lynx 520 420 300 cm3


Arctic Cat Panther 450 cm3


Lynx GLX 3500. F.C 500 cm3


Ski-Doo Safari Cheyenne 500 cm3

16

12089

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin ota

      Lynx 3900 tai 520.

    • Mökkikelkka

      Katso Nettimotosta id408924. Hyvä ja ketterä/kevyt peli noihin hommiin. Myydään pois uuden alta.

    • pomminvarma

      520 sach 300 koneella.just tein kone rempan samaiseen koneeseen ja tuli hyvä 150 € makso osat. no 520 kelkaan passaa heittämällä kakspyttynen rotax kone vaikka mallista 535 (sama runko).no eik kait siinä huonoja puolia olekkaan, halpa pitää ainakin ja luja runko kestää vedellä puita .on sen verran rautaa että jos sen sulattas niin kait siitä pari pienempää kelkkaa sais tehtyä.katsoo vaan että matto on ok , lähtee käyntiin ja menee vaihteet hyvin päälle.

      • pop

        älä ihmeessä osta sellaista 535:ta. Ajelin viimme keväällä sellaisella hyhmäkelissä ja en oo niin huonosti kulkevaa kelkkaa vielä ajanu. se juuttui jokaiseen umpisen kohtaan ja painaa niin paljon, että sitä ei kyllä hyhmäkelissä jaksa nostella. Mielestäni aivan yliarvostettu kelkka kuten myös 80-luvun 5900 lynxi.Osta mieluummin se 3900.


      • pommin varma
        pop kirjoitti:

        älä ihmeessä osta sellaista 535:ta. Ajelin viimme keväällä sellaisella hyhmäkelissä ja en oo niin huonosti kulkevaa kelkkaa vielä ajanu. se juuttui jokaiseen umpisen kohtaan ja painaa niin paljon, että sitä ei kyllä hyhmäkelissä jaksa nostella. Mielestäni aivan yliarvostettu kelkka kuten myös 80-luvun 5900 lynxi.Osta mieluummin se 3900.

        en minäkään suosittele amatööreille 535 ja 5900 kelkat vaatii ajamiseen ammattitaitoa .esim minä en ollut yhtään kertaa kiinni.ja ei pakko mennä jäälle tuppuroimaan sohjoon.mutta puun vetoon paras siinä kun riittää paino ja kestää nykästä ,esm alumiinirukoset kelkat kerran nykäsee kunnolla puukuormaa niin poikki on kelkka.hitsaile sitten jos osaat .ehkä 3900 pitkällä telalla on hyvä mutta rungosta en tiedä mitä ainetta,elä vaan osta pätkää sitten olet kyllä kusessa etkä pääse mihinkään lumella ,se se vasta tuppuroikin sohjoisella jäällä.
        no mulla myös yamaha transportter 340 et pitkä alusta, .kevyt ja menee mistä vaan mutta puita sillä ei voi vetää kun on alumiinirunko.


    • potkiskelija

      on potkukelkka, mullakin on sellaanen.

      • Torniolaakso

        3900, minulla on ollut 3 kpl erittäin hyvä kelkka


    • ................

      tundra tai elan ehdottomasti,pikkuruokasia ja pääsee minne haluaa ja jaksaa yksin repiä irti jos sattuu saamaan edes kiinni,eräänlaisia ikiliikkujia:)

    • kokemusta on

      ei kannate runko hajoaa normi ajossa riippuu kylläki vuosimallista

    • joku

      mulla olis myynnissä entisöity lynxi 320 -74.... hyvä pilkkijakkara

      • Ja missäpäin kelkka on ?


      • lapissa, sodankylässä

        sodankylässä


      • joku
        uzzi kirjoitti:

        Ja missäpäin kelkka on ?

        no kelkkaa ei ihan vielä myydä koska rakennus on vielä vähän kesken mutta kyllä se 800e/tarjous lähtee


    • joopertti

      ota 3900 ota turhat painot pois ni kyllä lähtee menee umpisessaki suhteellisen hyvin

      • joopertti

        elan ei jaksa vetää mitään mutta on todella hieno


    • joku

      Lynx 3900 on hyvä, kestävä ja varmatoiminen työ ja yleiskäyttöön sopiva kelkka, itsellä kokemusta kahdesta semmosesta.
      Ski-doo elan on oikeastaan jo niin vanhaa tekniikkaa, että en suosittele sitä päivittäiseen käyttöön, vaan lasivitriiniin ihaitavaksi/entisöitäväksi, kaverillani on elan
      Ski-doo tundra on näppärä pikkukelkka, jonka kanssa pärjää varmastikkin hyvin, koska moottori on luotettava rotax ja kelkka on todella kevyt

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      45
      9726
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      104
      5162
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      59
      4357
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      138
      2917
    5. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      140
      2707
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      179
      2548
    7. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      28
      1942
    8. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      20
      1687
    9. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      37
      1559
    10. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      20
      1045
    Aihe