Miten mielestänne pitäisi suhtautua ihmisiin, jotka ehkä vuosiakin kulkevat hengellisissä kokouksissa, kuulevat sanaa, mutta eivät tee uskonratkaisua? Jumala vetää heitä puoleensa, mutta he "häilyvät" siinä rajalla.
Kokouksissa kiertäjät
3
178
Vastaukset
- Andres
he tehneet uskonratkaisun sydämessänsä? Ei kai ainoa keino ole tulla uskoon käsiä nostamalla ja edessä katumuspenkillä? En menisi puhumaan "häilymisestä". Tosin helluntailaiset ovat kovia arvuuttelemaan kuka on uskossa, ja kuka ei.
aina voimme ja rakastaa heitä, olivatpa sitten uskossa tai ei. Vain Jumala näkee sydämen. Hyvä, että käyvät kokouksissa sanan kuulossa.
Paljon on myös näitä uskovia kokouksissa kiertäjiä, jotka kulkevat ilmeisesti herkkupalojen perässä... :)- jósette
Mitä meidän pitää mihinkään suhtautua? Heppu on kuullut evankeliumin ja joko ottaa tai jättää. Eivät meidän tuntimme ole Jumalan tunteja eikä meidän allakkamme Jumalan allakka.
Mikä sitten on totuus kysyi Pilatuskin? Niin joskus se vie lyhyen hetken tulla uskoon, joskus taas meille näkymättömät asiat kestävät kauan parantuakseen ja tullakseen täysiksi Kristuksessa.
Suhtautumiseni: Kaikella on määräaika, ja aikansa on joka asialla taivaan alla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2401938- 1881607
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461240Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50952- 40779
- 14760
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30751Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21740Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .23722Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637