Olen kiinnostunut erilaisista uskonnoista, ja nyt haluaisin tutustua lähemmin hindulaisuuteen. Olisi siis mukavaa jos joku viitsisi vähän kertoa kyseisestä uskonnosta. Kiitos.
Hindulaisuus kiinnostaa
12
1208
Vastaukset
- tuolta..
Lue nyt alkuun vaikka tuolta:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000220&posting=22000000022304494- tähtituulet
ohoh, no kiitos! :D
- HÖRHÖR
ja yhden yon satuja voi kahdella lauseella selittaa.
Tietoa voit hakea esim.
http://www.amma.fi - HÖRHÖR
Hare Krisna-liikkeen myymia ja jakamia swami Sri Sri Brah..xxxxXX:n kirjoittamia kirjoja hindulaisuudesta loytyy joka (siis joka, ei melkein) kirppikselta lahes ilmaiseksi.
Sitten kirjastosta saat esim. "Bhagavad Gita" teosta eri suomennoksina,
mutta sekaan ei tahdo yksin aueta.
Hindulaisuus on maailman vanhin uskonto, joten siina kerrostumia niinkuin sipulissa, eli pitaa vaan alkaa kuoria.
Voin ma tahan ilmaista koko jutun yksinkertaistettu eli E=mC2.
Ei sekaan heti aukee vaan pitas aloittaa esim. metematiikan ja fysiikan perusteista.- varsinkaan
Eikä se varsinkaan HareKrishna-kirjoista löydy, koska tuo liike ei ole hindulaisuutta, vaan länsimainen väännös siitä. Aloita jostain asiallisemmista jutuista.
Bhagavad Gita on vain yksi teos hindulaisuuden pyhistä kirjoituksista ja krishanlaisten tarjoama käännös siitä ei vastaa alkuperäistä teosta. - ei ole
varsinkaan kirjoitti:
Eikä se varsinkaan HareKrishna-kirjoista löydy, koska tuo liike ei ole hindulaisuutta, vaan länsimainen väännös siitä. Aloita jostain asiallisemmista jutuista.
Bhagavad Gita on vain yksi teos hindulaisuuden pyhistä kirjoituksista ja krishanlaisten tarjoama käännös siitä ei vastaa alkuperäistä teosta.länsimainen väännös, vaan noudattaa tarkasti vedojen ja intialaisen oppilasketjun sääntöjä, ohjeita ja perinteitä. Ensinnäkin Krishna-liike perustettiin länteen Srila Prabhupadan (intialainen) toimesta toteuttaakseen henkisen opettajansa toivetta (joka oli myös intialainen).
Kirjeesi osoittaa tietämättömyyttä ja asiaan perehtymättömyyttä osaltasi. - tähtituulet
ei ole kirjoitti:
länsimainen väännös, vaan noudattaa tarkasti vedojen ja intialaisen oppilasketjun sääntöjä, ohjeita ja perinteitä. Ensinnäkin Krishna-liike perustettiin länteen Srila Prabhupadan (intialainen) toimesta toteuttaakseen henkisen opettajansa toivetta (joka oli myös intialainen).
Kirjeesi osoittaa tietämättömyyttä ja asiaan perehtymättömyyttä osaltasi.nyt täällä on nähtävästi menneet persoonat sekaisin, minä siis esiinnyn VAIN tällä nimimerkillä, että minulle suunnatut haukut sitten myös osoitetaan minulle eikä jollekin toiselle.
- Ei tiedä varmasti
ei ole kirjoitti:
länsimainen väännös, vaan noudattaa tarkasti vedojen ja intialaisen oppilasketjun sääntöjä, ohjeita ja perinteitä. Ensinnäkin Krishna-liike perustettiin länteen Srila Prabhupadan (intialainen) toimesta toteuttaakseen henkisen opettajansa toivetta (joka oli myös intialainen).
Kirjeesi osoittaa tietämättömyyttä ja asiaan perehtymättömyyttä osaltasi.Toisaalta voi sanoa, että jokainen Veedoja seuraava puulaaki on aina oma väännöksensä, oli se sitten länsimainen tai itämainen, sillä niitä sääntöjä ja määräyksiä on täältä kuuhun ja takaisin, eikä niitä kaikkia voi joka oppiin ottaa. Niistä pilkotaan mukaan osiot jotka sopivat omaan oppiin ja jätetään muu osa vähemmälle huomiolle. Niin se vain on.
- höpön...
ei ole kirjoitti:
länsimainen väännös, vaan noudattaa tarkasti vedojen ja intialaisen oppilasketjun sääntöjä, ohjeita ja perinteitä. Ensinnäkin Krishna-liike perustettiin länteen Srila Prabhupadan (intialainen) toimesta toteuttaakseen henkisen opettajansa toivetta (joka oli myös intialainen).
Kirjeesi osoittaa tietämättömyyttä ja asiaan perehtymättömyyttä osaltasi.Jo se että väittää hindulaisuudessa olevan jotain tarkkoja sääntöjä oikeaoppineisuudelle, osoittaa että on pihalla hindulaisuudesta kuin lumiukko ja luulee siihen pätevän samanlaiset säännöt kuin länsimaisiin uskontoihin. Noin se ei mene. Hindulaisuudessa ei ole mitään tarkasti noudatettavia vedoja tai intialaisia oppilasketjujen sääntöjä, ohjeita ja perinteitä. Niitä perinteitä on niin paljon, että on ihan puppua väittää jotain tuollaista tarkkaa noudattamista. Älkää nyt höpiskö.
Kirstinuskolle ja islmailaisuudelle erilaiset ylhäältä päin määritellyt oikeaoppisuudet kuuluvat asiaan - mutta hindulaisuuteen ne eivät kuulu. Hindulaisuutta on niin monenlaista kuin siihen uskovaakin. On vain yhteinen perusta ja sen jälkeen jokaisen oma tapa uskoa ja harjoittaa uskontoaan on aivan yhtä oikein kuin jonkin muunkin. Jo tuo pelkkä väite tarkasta noudattamisesta kertoo, ettette ole hindulaisia. - Siinäpä haaste
höpön... kirjoitti:
Jo se että väittää hindulaisuudessa olevan jotain tarkkoja sääntöjä oikeaoppineisuudelle, osoittaa että on pihalla hindulaisuudesta kuin lumiukko ja luulee siihen pätevän samanlaiset säännöt kuin länsimaisiin uskontoihin. Noin se ei mene. Hindulaisuudessa ei ole mitään tarkasti noudatettavia vedoja tai intialaisia oppilasketjujen sääntöjä, ohjeita ja perinteitä. Niitä perinteitä on niin paljon, että on ihan puppua väittää jotain tuollaista tarkkaa noudattamista. Älkää nyt höpiskö.
Kirstinuskolle ja islmailaisuudelle erilaiset ylhäältä päin määritellyt oikeaoppisuudet kuuluvat asiaan - mutta hindulaisuuteen ne eivät kuulu. Hindulaisuutta on niin monenlaista kuin siihen uskovaakin. On vain yhteinen perusta ja sen jälkeen jokaisen oma tapa uskoa ja harjoittaa uskontoaan on aivan yhtä oikein kuin jonkin muunkin. Jo tuo pelkkä väite tarkasta noudattamisesta kertoo, ettette ole hindulaisia.Hindulaisuus on nimikkeenä kuin sateenvarjo, jonka alla lymyää jos minkälaista oppia ja suuntausta, ja niille kaikille kyllä löytyy ihan yhtälailla nipottavia sääntöjä ja määräyksiä kuin mitä muissakin uskonnoissa löytyy.
Veedat ovat hindulaisuuden perusta, ja sieltä löytyy monismit, monoteismit, panteismit ja ties mitkä ismit. Jokaiselle suuntaukselle löytyy oppirakenteensa ja myös ohjeistuksensa.
Yhtälailla kuin sinä, nimimerkki "höpön höpön", väität että tarkka noudattaminen määrittelee ihmisen ei-hinduksi, voisi joku väittää omasta mielestään tarkasti kristillistä oppia ja sen perinteitä ohjeistuksineen noudattavaa ihmistä ei-kristityksi, kas hän kun luulottelee että se olisi jotenkin olennaisesti kristinuskoon kuuluvaa. Oikeastihan ei ole kuin yhteinen perusta, Jeesus, ja jokainen uskoo ja harjoittaa uskoaan niin kuin itse parhaiten katsoo.
- tähtituulet
kiva kuulla erilaisia mielipiteitä asiasta
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.
Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.2956797Viiimeinen viesti
Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill652069- 1751797
epäonnen perjantain rikos yritys
onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä151277- 1121257
Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa
- Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 181691180Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"
Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie71156RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.
Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j531057Kirjoitin sinulle koska
tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j411031Martina pääsee upeisiin häihin
Miltäs se tuntuu kateellisista. Anni Uusivirta on Martinan kavereita.288982