Seurakunta tarvii

apua ?

Seurakunta joka tarvii apua.

Olen käynyt pienessä seurakunnassa, joka ei ole helluntaiseurakunta, mutta kuuluu vapaisiin suuntiin.

Nyt kysyisin, mistä tuo seurakunta saisi toimintaansa piristystä ja uutta voimaa ?

Saarnat kokouksissa ovat unettavan kuivia ja mitäänsanomattoman tylsiä.

Nuorisotyössä tapahtuu enemmän, mutta ei hyvää, nuoret viedään tämän maailmaan musiikkiin ja karismaattisuuden riepoteltaviksi.

Seurakunnasta on lähtenyt väkeä pois, kun paikkakunnalle perustettiin iso karismaattinen luterilaispohjainen seurakunta.

Näyttää siltä ettei tämä pieni seurakunta kasva, uutta väkeä tulee vain lähinnä paikkakunnalle muuttamisen vuoksi.

Mikä voisi auttaa tätä pientä seurakuntaa samaan Jumalan siunauksen ja kokemaan kasvun aikoja ?

3

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • frihet

      Ehkä helluntai päivän tapahtuma uudistaa ja antaa pontta elämälle.

      Yhtäkkiä kuului taivaalta kohahdus, kuin olisi käynyt raju tuulenpuuska, ja se täytti koko sen talon, jossa he olivat. [Ap. t. 4:31]
      3 He näkivät tulenlieskoja, kuin kieliä, jotka jakautuivat ja laskeutuivat itse kunkin päälle. [Matt. 3:11]
      4 He tulivat täyteen Pyhää Henkeä ja alkoivat puhua eri kielillä sitä mitä Henki antoi heille puhuttavaksi. [Ap. t. 4:

      Loppuu se kuivuus, kun Henki saa tehdä tahtonsa.

      • Tuo viimeinen pätkäs
        "He tulivat täyteen Pyhää Henkeä ja alkoivat puhua eri kielillä sitä mitä Henki antoi heille puhuttavaksi. [Ap. t. 4:"

        Se oli lainaus kirkonmiesten jälkikäteen kirjoittamasta kirkkoraamatusta ja sen katsotaan olevan kristillisen kirkon alkupäivä eli helluntai.


      • siihen päästä ?

        Mutta miten tuo pieni seurakunta ja sen ihmiset, saisivat Jumalan Pyhän Hengen aikaansaaman muutoksen parempaan ja Jumalan siunauksen ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      271
      1673
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      46
      1543
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      151
      1251
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1037
    5. 137
      1035
    6. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      991
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      943
    8. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      450
      924
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      47
      881
    10. Kesä ja nuorison mopoilu

      Tänään neljä mopoa ajelivat yöllä ihan miten sattuu pitkin kyliä liikenteenjakajan väärältä puolelta hirveää ylinopeutta
      Suomussalmi
      152
      867
    Aihe