luomisopin evoluutioteoriaan.
Milloin sama tapahtuu helluntailiikkeessä, vai onko prosessi jo käynnissä?
Adventistit näköjään
6
284
Vastaukset
- jäi linkki pois.
- sukupolven
vaihdoksen kautta tämä asia voisi ratketa. Jossain vaiheessa uudet saarnaajat eivät enää puhu kreationismista, ja niin seurakuntalaiset voivat tehdä omat johtopäätöksensä.
Tälläkin palstalla on nähty helluntailaisten toimesta uskontoon perustuvaa evoluution puoltamista.
Kyseinen Evoluutioon perustuva luomisoppi on ollut kiistan aihe Yhdyssvalloissa kun Presidenttikin on toivonut että koulut alkaisivat opettaa biologiaa raamatun pohjalta.
http://www.logosmedia.fi/uutisarkisto/1412.html
http://www.logosmedia.fi/uutisarkisto/1910.html
http://www.logosmedia.fi/uutisarkisto/1476.html
Tuo Kristinuskon lahkolaisten vaatimus jota Presidentti ääri-lahkolaisena puolustaa olisi valtava isku tieteelle joka olisi vääristeltävä sillä tavalla ettei se olisi ristiriidassa raamatun kanssa.
Juuri kun tiedettä ollaan saamassa äärikristittyjen kahleista niin nyt sitä yritetään suitsia uudelleen.- ja evoluutio
Jokos peku on hakenut turvapaikkaa Saudi-Arabiasta?
Vieläkö ristilippu aiheuttaa traumoja?
Oikea ateisti ei asu maassa jossa on vanhanaikaisen teloitusvälineen kuvalla varustettu lippu, joka on kaiken lisäksi väärän värinen!
Lipussa täytyy olla nykyaikaisen sapelin kuva ja evoluution väri, eikö vain - jonka helluntailainen
ja evoluutio kirjoitti:
Jokos peku on hakenut turvapaikkaa Saudi-Arabiasta?
Vieläkö ristilippu aiheuttaa traumoja?
Oikea ateisti ei asu maassa jossa on vanhanaikaisen teloitusvälineen kuvalla varustettu lippu, joka on kaiken lisäksi väärän värinen!
Lipussa täytyy olla nykyaikaisen sapelin kuva ja evoluution väri, eikö vainsaa evoluutiokritiikkiä kokoon?
Kun asiaa ei ole, mennään henkilökohtaisuuksiin.
Mistähän johtunee, että useimmat henkilöön käyvät tekstit kirjoittavat uskovat tälläkin palstalla?
- annu42
enkä ole tähän asiaan törmännyt. Päin vastoin olen kuullut saarnattavan, joten huhusi on kai keksitty. Toisaalta sillä ei ainakaan minun kohdallani ole mitään merkitystä. "Alussa Jumala loi taivaan ja maan" on niin suuri lause, että se sisältää kaiken tarpeellisen siihen mitään lisäämättä tai mitään poistamatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3842543IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk831973- 1561505
Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten161358Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.161339Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021231- 1441012
Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu481005- 71882
Ruohonpolttoa Suomussalmella
Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla44880