Mirja Harmoinen: "Jooga ei ole voimistelua!"
Nuoruudessaan Mirja tutustui alkoholiin. Tällä ihmeaineella ujon ja pelokkaan ihmisen ongelmat tuntuivat ratkeavan kuin itsestään. "Kun otin enemmän, niin uskalsin enemmän ja siitä se sitten lipsahti. Noin kuusi vuotta meni kuin sumussa. Lopulta koko elämä pyöri alkoholin voimalla. Seuraava asia, jolla Mirja yritti saada elämänsä järjestykseen oli jooga, ja pian hän oli täysillä kiinni joogassa ja muissa okkultisissa harrastuksissa. "Jooga on hyvin vaarallista. Se ei missään tapauksessa ole mitään voimistelua, jollaisena sitä uusille harrastajille tarjoillaan. Jooga on epäjumallien palvomista. Todellisena tarkoituksena on viedä harrastaja vähitellen huomaamatta yhteyteen henkivaltojen kanssa, joiden on sitten helppo ottaa ihminen kokonaan valtaansa." Mirjan pelkotilat muuttuivat entistä vaikeammiksi, pelottavia kokemuksia oli jos jonkinlaisia. "Kaukaa lapsuudesta muistui yksi ainoa sana. Huusin: Jeesus! Minulle annettiin voimia siinä prosessissa, jossa entiset ystävät ja henkivallat yrittivät vaikuttaa päätökseeni päästä eroon joogaporukasta." Kovasta taistelusta huolimatta Mirja löysi seurakuntayhteyden ja sai ympärilleen uusia uskovia ystäviä. (Koko teksti Rukousystävä-lehdessä n:o 5/2004)
tarina jookasta
7
1380
Vastaukset
- Aritta
ymmärrä teitä uskovaisia. Kaikki vaikuttaa olevan pelottavaa teidän elämässänne vaikka teillä pitäisi olla Jumala ja Jeesus puolellanne.
Me taas jotka emme ole kristinuskossa emme pelkää mitään. Voimme joogata, meditoida ja ottaa healingparannusta ja voimme vain hyvin niistä. Ihmeellistä.- jooka on
salatiedettä
- Aritta
jooka on kirjoitti:
salatiedettä
Sehän on selvä. En vain ole huomannut joogatessani.
- admata.
...Varsinkin hurmahenkisten kristittyjen piirissä. Jooga on kuitenkin vain keskittymisharjoittelua, jossa hengitetään hallitusti yhdistettynä venyttelyyn ja kehon erilaisiin asentoihin, eli asanoihin.
Tietysti joogaa on hyvin monenlaista ja joissain, vaikkakin hyvin harvoissa, joogatyyleissä on mukana myös uskonnollisia aspekteja. Samoin rumpuja ja soittokelloja on voitu käyttää joissakin "pakanauskontojen" rituaaleissa. Tarkoittaako se, että rumpu ja kello on Saatanasta? Tällä periaatteella kirkossa ei voisi olla kirkonkelloja;)
Jos ihminen (tässä tapauksessa Mirja) on henkisesti epävakaa ja omaa erilaisia pelkotiloja, niin ehkäpä jooga ei sitten hänelle sovi. Mirjan ongelma näyttäisi olevan siinä, ettei hän halua kohdata pelkojaan, vaan turruttaa ne jollakin. Alkoholin ja joogan kautta hän sitten päätyi vetämään Jeesus-kamaa. Tietysti on parempi olla Jumalan hullu, kuin juoppohullu, mutta kaikkein parasta olisi jos ei tarvitsisi doubata itseään millään ja löytäisi tasapainon itsestään. Tämä ei tarkoita sitä, etteikö voisi uskoa vaikkapa Jeesukseen, mutta se tarkoittaa sitä ettei ihminen näe olemattomia demoneita jonka vuoksi pitäisi doubata itseään Jeesus-addiktiolla. - Soodini
Kerro mulle mitä ne henkivallat on? En ole törmännyt niihin muualla, kun sun kirjotuksissas. Edes tonttuja en joogatessa nää.(Tylsää).
Joogi ei usko yliluonnolliseen. Joogan korkeimmissakaan muodoissa ja asteissa ei ole mitään mystistä,kuten Swami Vivekananda on sanonut:Ei ole mitään yliluonnollista, mutta on olevaisen karkeita ja hienoja ilmenemismuiotoja. - MehiläinenMaija
Uskovaisten parissa on yksi ns. ongelmaryhmä eli nämä todistajat. Jotka ovat juuri parantuneet kristinuskon takia. Nämä ihmiset ovat huomiohakuisia ja pääsevät loistamaan uskovaisten ryhmässä omilla todistuksillaan. Sitten vaikeudet vasta alkavat, kun tarinat alkava tolla jo vanhoja ja uusia todistajia tulee tilalle.
Milenterveysongelmat vaativat valitettavasti oman prosenssinsa. On ikävää, että tietyt ryhmät kristityistä uskovat, että mielenterveysongelmat ovat "pahojen henkien aiheuttamia". Ja kannustavat vielä näitä ihmisiä tässä hommassa. Aika ikävää henkistä väkivaltaa mitä nämä ryhmät edustavat.- "uskovainen"
hei!
itse olen ns. "uskovainen", eli uskon Jeesukseen. mutta mua todella harmittaa tää että sanotaan että jooga on saatanasta. minusta se kuuluu samaan kategoriaan, kuin että tanssi tai teatteri on saatanasta.
lyhyesti sanoisin näin: mikään asia maan päällä ei ole saatanasta ennen kuin se tehdään saatanalle.(jokainen voi sitten tulkita tuon lauseen miten lystää, mutta sitä pitää hiukan pohtia ennen kuin sen tajuaa :)
)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 172423
- 441271
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70917Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää135848- 45841
- 59807
- 42786
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44755Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164742Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130694