Aika pahis

DarkNinjaHiiri

Tunne vihollisesi. Know your enemy.

Ehkäpä ateistien tulisi ottaa enemmän selvää hihhulien tavasta ajatella. Varmasti hihhulien tapa ajatella on tullut jo selväksi tätä palstaa lukiessa. Osa on saanut siitä jo tarpeekseen. Olen saanut ymmärtää että osa ateisteista käy aktiivisesti seuraamassa Helluntailaisten palstaa.

Jos meinaa Jumalan kumota on siirryttävä Jumaluskovaisten areenalle. Tällä tarkoitan sitä että esimerkiksi kristityn nöyryyttäminen omalla Jumala/Raamattu tietämyksellään olisi erittäin tehokasta ja palkitsevaa sillä ehdolla että määritelty jumala on osoitettu mahdottomuudeksi. Uskiksen kotikenttä etu olisi näin menetetty.

Toisaalta taas ateisti joka kumoaa raamatullisia väitteitä raamatulla osoittaa vain raamatun ristiriitaisuuden. Itse uskon horjuttamiseen ei auta edes panttivangit. Uskon perustana täytyy olla jotain syvällisempää kuten vakiintuneet hermoradat aivoissa ja ehdollistetut refleksit.

Ateistilla täytyy olla psykologista silmää iskeä uskiksen heikkoon kohtaan jolloin suojavalli murtuu edes hetkellisesti ja samalla hetkellä asetettava sellainen impulssi joka saa aikaan lopullisen romahtamisen jolloin uudelleen "ohjelmointi" on mahdollista.

En tiedä onko moinen mahdollista keskustelupalstan välityksellä. Teoreettisesti kyllä mutta käytännössä ei. Käytännössä uskiksen suojavallien horjuttamiseen ei riitä pelkkä fakta. Tämä on todettu puhuttaessa aiheesta: evoluutio vs. kreationismi. Puhuttaessa suorasta toiminnasta, psyykkeen suojavallien horjuttamien käy helpoten fyysisen sekä psyykkisen väkivallan yhdistelmän kautta. Esimerkki tästä löytyy mutta en sitä tässä yhteydessä halua kertoa.

Dark Side sano Sith kun Jedillä pöytää pyyhki.

9

536

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Agneisti

      Ketään et kyllä tule nettipalstoilla herättämään harjoistaan. Hihhulit, jotka saapuvat nettiin vääntämään kättä meidän sivistyneempien kanssa, ovat lähtökohtaisesti liikkeellä sillä asenteella että he ovat absoluuttisen oikeassa. Heillä ei ole aikomuksenaankaan kuunnella mitä sinulla on sanottavana. Jos he törmäävät johonkin ilkeään faktaan, joka horjuttaa heidän oppejaan, he vain klikkaavat vihreää nuolta selaimen ylälaidasta ja ongelma on sillä hoidettu. Netissä voi karata liian helposti.

      Kasvokkain voisi jopa pystyäkin tuhoamaan hihhulin illuusiot. Livenä kun ihminen joutuu seisomaan sanojensa takana, eikä vasta-argumentteja, tai uskisten tapauksessa olkiukkoja voi pohtia tuntikaupalla. Kymmenenkin sekunnin sanattomaksi jääminen paljastaa paljon.

      • Jumala on

        Ymmärrä ettei uskonasioista kannata väitellä. Minusta sinä olet täysin eksyksissä. Ehkä sinunkin kannattaisi olla 10 sekunttia hiljaa ja miettiä.


    • -ei uskossa-

      miksi pitäisi herätellä uskovaisia harhoistaan?? Mielestäni eläköön kukin omissa harhoissaan jos niin tahtoo...vaikka koenkin olevani ateisti,niin en jaksa innostua niin paljoa et alkaisin aivopesemään ketään omiin aatteisiini.

      Mulle on aina ollut helppoa myös käännyttää uskonsa tarjoojat ovelta pois ja sanoa kadulla hare krishnan tarjoojille - kiitos vaan mutten ole kiinnostunut. Silläpä niistä on eroon päässyt. Ihan hyvinhän sitä on uskovaisten kanssa työnsäkin tehnyt,muutamia tilanteita lukuun ottamatta. Mun puolesta pitäköön kukin uskonsa, kunhan ei mulle sitä tyrkytä.

      • panteisti

        Minä en ole päässyt krishna-ääliöistä eroon sanomalla ettei kiinnosta. Perkeleet lähtevät kävelemään perään ja seuraavat vaikka miten vääntäisi rautalangasta että haluaa olla rauhassa. Tähän mennessä pahin tapaus ei viitsinyt edes kunnioittaa puhelinkeskustelun vaatimaa rauhaa, vaan hyökkäsi silmille kesken puhelun (ja lähti vielä kävelemään mukana, koko ajan höpisten eikä tajunnut pikku vihjettä kun selitin tilanteen puhelimeen). Välillä tullut samanlaisia hellari-idiootteja vastaan asematunnelissa; yksi olisi halunnut väkisin päästä kertomaan mun pennulle jeesustarinoita ja piti mua hirvittävän moraalittomana kun en tähän suostunut ("vaikket sä ite uskois niin kai sä nyt haluat että sun lapsi edes uskoo").

        Helpolla olet päässyt.


      • -ei uskossa-
        panteisti kirjoitti:

        Minä en ole päässyt krishna-ääliöistä eroon sanomalla ettei kiinnosta. Perkeleet lähtevät kävelemään perään ja seuraavat vaikka miten vääntäisi rautalangasta että haluaa olla rauhassa. Tähän mennessä pahin tapaus ei viitsinyt edes kunnioittaa puhelinkeskustelun vaatimaa rauhaa, vaan hyökkäsi silmille kesken puhelun (ja lähti vielä kävelemään mukana, koko ajan höpisten eikä tajunnut pikku vihjettä kun selitin tilanteen puhelimeen). Välillä tullut samanlaisia hellari-idiootteja vastaan asematunnelissa; yksi olisi halunnut väkisin päästä kertomaan mun pennulle jeesustarinoita ja piti mua hirvittävän moraalittomana kun en tähän suostunut ("vaikket sä ite uskois niin kai sä nyt haluat että sun lapsi edes uskoo").

        Helpolla olet päässyt.

        kadulla olen helpolla päässyt työpaikoilla taas en todellakaan :/

        Ehkä mun ulkoinen olemus on jotenkin pois luotaan työntävä ? ;)En tiedä miten ne niin helpolla mut laskee kadulla kulkemaan.. nyt varmaan kun näin sanoin niin seuraavan kerran joku ampaisee perään.

        Toisaalta mä asun niin pienellä paikkakunnalla,että kadulla hyvin harvoin edes vastaan tulee käännyttäjiä.Sekin seikka varmaan vaikuttanee asiaan..

        Joskus on parkkipaikalla joku laittanut lehtisiään tuulilasinpyyhkijän ja lasin väliin..no roskiin olen ne laittanut ja mutissut mennessäni eikö ne koskaan opi ettei ihmisiä tarvi ahdistella tälleen..

        Jossain määrin pidän sellaisia uskovia röyhkeinä,jotka tunkevat lehtisiään joka paikkaan ja juoksevat perässä..verraten röyhkeisiin pölynimurikauppiaisiin joskus aikoinaan.

        Jos ihminen ei ole vastaanottavainen on sitä ihan turha koittaa puhumalla ja pakottamalla saada taipumaan..sehän vaan vastustaa entistä kiivaammin puheitasi eikö vaan? Tämä nyt niille uskovaisille vinkkinä siis jotka itsekin harrastavat tätä pakko markkinointiansa edellä kuvaamallani tavalla.

        Ymmärrän hyvin panteisti ahdinkosi tälläisiä hyökkääjiä vastaan..sinulla on oikeus lapsesi vanhempana kieltää heitä tyrkyttämästä lapsellesi uskon asioita. Se vaan on niin hattumaista jos ei ne sitä itte tajua :(


    • panteisti

      suurin osa ateisteista näillä palstoilla ei selvästikään edes halua käännyttää uskiksia, vaan hakee lähinnä viihdettä niiden epäloogisuudelle nauramisesta. Onko näin?

      • halpaa viihdettä? No, menettelee ;)


      • -ei uskossa-

        viihdettä ainakaan mulle. Lähinnä yritän ymmärtää toisin ajattelevien ajatuksia ja näkemyksiä ja verrata niitä omiini.

        Jokapäivä voi oppia jotain uutta ja miettiä asioita toiseltakin kantilta. En sano,että ne omat ajatukset ja katsomukset siitä välttämättä miksikään muuttuisi,mutta saisi lisää näkökulmia. :)


    • Nöyryyttäminen

      Lisää Kristityn uskoa, koska raamatussa on kerrottu, että teitä tullaan vainoamaan ja nöyryyttämään. Älkää olko sentään noin lapsellisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      23
      2411
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1536
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      118
      1274
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1130
    5. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      18
      969
    6. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      52
      862
    7. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      249
      861
    8. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      19
      840
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      209
      840
    10. Mun tuli yhtäkkiä

      Ikävä sua❤️...
      Ikävä
      34
      795
    Aihe