Amerikkalaisia tv-sarjoja katsellessa tulee toisinaan mieleen, että pitäisi hakeutua kuulotarkastukseen, kun kuulen sanan "homicide" muodossa "homocide".
Tarkistin internet-hakukoneen avulla jälkimmäisen sanan esiintymistiheyden ja totesin, että on se kohtalainen ollakseen kuitenkin sana, mitä ei sanakirjoista löydy.
Lausutaanko tosiaan i o:na tässä sanassa ja mitä "homocide" tarkoittaa?
Homicide
4
355
Vastaukset
- Korvakas
Kun ei osata kirjoittaa oikein, kirjoitetaan väärin. Googlaa vaikka "Italien" tai "seperate", ja johan löytyy osumia, muttei käytettyys (tämä on varmaan jokin suomalainen sana...) välttämättä korreloi oikeellisuuden kanssa.
"Cide" on murha; suicide ja genocide kuuluvat samaan porukkaan homiciden kanssa. Aika vanhoja termejä siis.- "Italien"
antaa runsaasti "oikeitakin" osumia kun se on Italia mm. saksaksi ja ruotsiksi sekä pienellä i:llä italien on italia (kieli) ja italialainen (maskuliini) ranskaksi.
Ainakin amerikkalaisessa standardiääntämyksessä (Standard American) sanan ”homicide” ensimmäinen ”i” ääntyy neutraalivokaalina [ə]; ks. esim. http://mw1.merriam-webster.com/dictionary/homicide
Se siis ääntyy kuten monien homo-alkuisten sanojen toinen vokaali. Koska homo-alku on tavallisempi kuin homi-alku, on ymmärrettävää, että kirjoitusasut jossain määrin sekaantuvat niiden mielessä, jotka ovat oppineet englannin ensin puhuttuna (esimerkiksi ensikielenään eli äidinkielenään).
Englanti–suomi-sanakirjoissa näyttää olevan toisenlaista tietoa (ensimmäinen ”i” ääntyy jonkinlaisena i-äänteenä). Tämä heijastelee brittienglannin ääntämystä. Ks.
http://dictionary.cambridge.org/define.asp?dict=CALD&key=37681&ph=on
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942523- 187889
- 53723
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti119642- 48528
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52484Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?12481- 48467
- 54432
Auto katolleen Huhtalantiellä
Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit11430