Radio Dei vetää taas parhaimpiaan.
Kuin ohimennen todettiin, että Nokian kaupungin jätevesionnettomuus oli Jumalan rangaistus nokialaisille. Jumala kuulemma tarjosi nokialaisille pelastusta, mutta he eivät ottaneet tuota pelastusta vastaan, joten Jumala rankaisi julmalla tavalla sotkemalla jäteveden juomaveden sekaan.
Tämä tapahtuma on kuulemma verrattavissa israelin kansaan, jota Jumala rankaisi sen synneistään. Juutalaisethan jossain vaiheessa uhmasivat Jumalaa ja sen tähden joutuivat maanpakoon.
Nokialaiset eivät sentään maanpakoon joutuneet, mutta inhottavia vatsatauteja saivat sentään riesakseen uhittelusta Jumalalle.
Hyvät nokialaiset, huomaatteko nyt, että Jumala rankaisi teitä.
Hyvää läppää Deissä..
14
754
Vastaukset
- vesitomu
jos jumala rankaisee, niin eikö kristinuskovaisista ole sopimatonta mennä keskeyttämään rangaistustoimenpiteeet menemällä antamaan mokomille pakanoille vielä pullovettä?
- Itusnest
Puhutaankos suomea siinä?
Löytyykö Itunella?
Jos ei löydy niin kerro miten saan kuunneltua ja mitä tarvin jne jne.- Olli Älämölö
Suomi24:n etusivultakin radiokanavien kohdalta. En tiedä mitä ohjelmia se tarvii... kaiuttimet ainakin.
Lisäksi tarvii hyvää huumoria, pari kaljaa ehkä ja sen sellaista. Mutta lupaan, että jos haluaa kuunnella KUNNON överiläppää, niin Dei on ehdoton. Simpsonitkaan ei vedä vertoja Deille.
Kuulolle vaan rakkaat ystävät... meikä alkaa kohta soitella suoraan lähetykseen... jos päästävät läpi.
- Olli Älämölö
Täytyy sanoa, että tuo nokialaisia kohtaava onnettomuus- juttu radio Deissä oli oikea helmi.
Oikea loppuvuoden piristysruiske.- konna
ainakin uskovaisten empatiakykyjä sairastuneita kohtaan.
Varsinkin, kun juuri lapset olivat kaikkein suurimmassa vaarassa ja ilman sairaalahoitoa olisi varmaan moni pikkuvesseli kuollut ihan aikuisten oikeasti tässä "jumalan rangaistuksessa".
Tuon helmen oikea julkaisupaikka vain saisi olla vaikka Nokian paikallinen aviisi tai Hesarin yleisöosasto, tms. Niin saataisiin reaktioita muiltakin kuin meiltä ateilta:)
- angry ippo
Mikäs on meidän syntimme että meitä rangaistaan sellaisella asialla kuin Radio Dei.
- tehneet, se
selviää kun otat Raamatun käteen ja avaat Tiitus kirjeen 3 luvun kohdalta ja luet.
- Dresden
Kysymys kuuluu paremminkin: Mitä me emme ole tehneet kun Suomessa vieläkin melskaa sellainen kanava kuin Radio Dei?
- ei Elävä vesi
yksin Jeesuksen nimistä kelvannut, juokoon sitten paskavettä.
Elävää vettä Jeesusta ja Jumalan sanaa tarjottiin Nokialaisille mm. Markku Koiviston ja Nokia Mission kautta, mutta kun ei kelvannut niin.............- Dresden
Kuitenkin jumala rankaisi myös uskovia nokialaisia likaisella vedellä. Tätäkö jumala tarjoaa uskovalle, paskavettä?
- Olli Älämölö
Dresden kirjoitti:
Kuitenkin jumala rankaisi myös uskovia nokialaisia likaisella vedellä. Tätäkö jumala tarjoaa uskovalle, paskavettä?
Tuo oli kyllä viikon paras. Jos joku uskovainen pystyy vielä parempaan alan uskovaiseksi!
- Ateisti95
:DDD
- Dein sairaat mainokset
Deissä on aika helvetin sairaita mainoksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381329
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä39916Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad35661- 14600
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26588- 25565
Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30557Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17553Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17523