Koska meillä on mahdollista , niin miksi emme valitsisi joka kylään , EsikoisKristillistä vanhinta , tai useanpia jos on suuri kylä? . Ja miksi ei meillä valtakunnallisia vanhimpia ole? Jos joku tietää esteitä voisiko kertoa .
kun on palon kysytty
15
693
Vastaukset
- ark.
piti olla ," paljon "
Aiemmin oli yleisessä tiedossa henkilö/löt, joka/jotka sanoivat asioihin viimeisen sanan.
Siinä on vain sellainen heikkous, että yksi ymmärrys vaihtuu henkilön myötä ja linjasta saattaa tulla polveileva.
Sitten kuviteltiin, että sellainen tasapäisyys olisi hyvä. Kuitenkin tuppaa käymään niin, että joku sitä valtaa kuitenkin käyttää.- teutatess
Vaikka linja olisi poveileva , ei haitaisi , nyt se on äkkijyrkkä ja monesti alaspäin ( käskytys)
Tasapäisyydellä on se huono puoli, että kaikki voivat olla huonolla puolella , kuten nyt jos katsomme OV. ja L apin van.
- Nimetön
Vääriä valintoja, sillä nämäkin asiat ovat kaikkivaltiaan käsissä ja hän kyllä asettaa omia työmiehiänsä ihmisille valaisemaan mistä tie vie taivaaseen, ja heidän kauttansa julistetaan samaa oppia kuin Herra Jeesus itse opetti, sillä ei sanan julistus oikein ole ihmisen vallassa.
Vanhin on sama kuin uudestisyntynyt kristitty, joka omien kokemusten valossa tuo esille siitä Jumalan suuresta armotyöstä jonka on itse kohdannut, mutta ihminen voi asettaa vanhinmaksi sellaisen joka ei sitä todella ole.- teutatess
Nekin voisi olla parenpia , kuin nahka päätökset , jotka ei ketään lohduta .
Ei se ole meidän päätettävissä mistä tie kulkee Taivaaseen , vaan JUMALAN ja Raamatun .
Loppu kaneettisi on hyvä - ark.
"Mutta ihminen voi asettaa vanhimmaksi sellaisen, joka ei sitä ole ,"
Siis kuka , etkai tarkoita noita uudesti syntyneitä , joita mainitsit , mehän olemme kakki kristityt uudesti, syntyneitä!
Jos näin ei olisi emme olisi kristittyjäkään. - Nimetön
ark. kirjoitti:
"Mutta ihminen voi asettaa vanhimmaksi sellaisen, joka ei sitä ole ,"
Siis kuka , etkai tarkoita noita uudesti syntyneitä , joita mainitsit , mehän olemme kakki kristityt uudesti, syntyneitä!
Jos näin ei olisi emme olisi kristittyjäkään.Rakastavat korkeita virkoja ja haluavat kunniaa ihmisten silmissä.
Maanpäällinen seurakunta on niin elävä et siellä on fariseuksia, kirjanoppineita, julkijumalattomia, ja armoitettuja eli uudestisyntyneitä. - ark.
Nimetön kirjoitti:
Rakastavat korkeita virkoja ja haluavat kunniaa ihmisten silmissä.
Maanpäällinen seurakunta on niin elävä et siellä on fariseuksia, kirjanoppineita, julkijumalattomia, ja armoitettuja eli uudestisyntyneitä.Mutta , minä olen huntsinut vanhimmat saarnaajista , jotka jo ovat viroissa , olkoon korkeita eli matalia, mutta virka kuitenkin .
Maanpäällinen seurakunta .
Voihan sen noinkin nimittää .
Sanoisin mieluummin Jumalan seurakunta .
Tai ainakin Jeesuksen Kristuksen kirkko . - bvcfd
Nimetön kirjoitti:
Rakastavat korkeita virkoja ja haluavat kunniaa ihmisten silmissä.
Maanpäällinen seurakunta on niin elävä et siellä on fariseuksia, kirjanoppineita, julkijumalattomia, ja armoitettuja eli uudestisyntyneitä.Aika rumalla tavala nimetön moittii vanhimpia.
oletko leeviläisiä? - Nimetön
bvcfd kirjoitti:
Aika rumalla tavala nimetön moittii vanhimpia.
oletko leeviläisiä?Sillä en minä vanhimpia moiti, vaan ihmisen erehtyväisyyttä ja kannattaa tutkia edesmenneittenaikojen uskovaisien edesottamuksia, sillä tänä aikana toistuu samat asiat.
Ei siis mitään uutta tämän taivaanalla.
Uskovaisilla tarkoitan niin fariseusta, kirjanoppineita, julkijumalattomia ja armoitettuja, näissä ihmisten uskossa vain on se ero et armoitetut ovat saaneet uskon lahjan Jumalalta ja siksi heitä kutsutaankin Jumalan-lapsiksi sillä he tuntevat Isän ja todistavat hänestä. - Nimetön
bvcfd kirjoitti:
Aika rumalla tavala nimetön moittii vanhimpia.
oletko leeviläisiä?Olenko Leeviläisiä? Voin vastata, en vaan Esikoislestadiolainen ja luonnolliseen seurakuntaan on minut liitetty syntymästäni asti, mutta katumuksen ja parannuksen armon vasta kun olin 37 vuotta kulkenut seuroissa ja tätä katumuksen ja parannuksen armoa kutsutaan myös ahtaaksiportiksi, sydämenympärileikkaukseksi jota ei ole käsillä tehty, taivaanisänkuritukseksi, Jumalanmielenmukaiseksi murheeksi josta kaikki ovat osalliset olleet, mutta voi sitä poikaa joka ei Isän kuritusta ota vastaan, sillä ei se ole lapsi vaan äpärä.
Kyllä saan ihmetellä myös itse kirjoituksiani ja tutkia niitä Pyhän-raamatun valossa, joka ainoa oikia ohjenuora on sillä se todistaa kaikissa Jumalan suurta armotyötä ihmisessä ja Jumalan johdatuksesta hänen armovaltakuntaansa.
Ja myös vanhimpien kautta olen saanut kallista neuvoa siitä mikä on Jumalan tahto. Tämänkään kirjoitukseni takia ei minun tarvitse pyörtää noita aikaisempia kirjoituksiani. - Autuas Kristitty
Nimetön kirjoitti:
Olenko Leeviläisiä? Voin vastata, en vaan Esikoislestadiolainen ja luonnolliseen seurakuntaan on minut liitetty syntymästäni asti, mutta katumuksen ja parannuksen armon vasta kun olin 37 vuotta kulkenut seuroissa ja tätä katumuksen ja parannuksen armoa kutsutaan myös ahtaaksiportiksi, sydämenympärileikkaukseksi jota ei ole käsillä tehty, taivaanisänkuritukseksi, Jumalanmielenmukaiseksi murheeksi josta kaikki ovat osalliset olleet, mutta voi sitä poikaa joka ei Isän kuritusta ota vastaan, sillä ei se ole lapsi vaan äpärä.
Kyllä saan ihmetellä myös itse kirjoituksiani ja tutkia niitä Pyhän-raamatun valossa, joka ainoa oikia ohjenuora on sillä se todistaa kaikissa Jumalan suurta armotyötä ihmisessä ja Jumalan johdatuksesta hänen armovaltakuntaansa.
Ja myös vanhimpien kautta olen saanut kallista neuvoa siitä mikä on Jumalan tahto. Tämänkään kirjoitukseni takia ei minun tarvitse pyörtää noita aikaisempia kirjoituksiani.Katuminen tulee lain kautta, ja parannus tapahtuu silloin kun Jeesus tulee syntisen Vapahtajaksi USKON ja PYHÄN KASTEEN kautta.
Jos Kristukseen kastettu elää epäuskon tilassa, lankeemuksessa, niin hänen uudelleen kääntymystään parannukseen ja uskoon sanotaan kasteen armoliittoon palaamiseksi. - teutatess
Autuas Kristitty kirjoitti:
Katuminen tulee lain kautta, ja parannus tapahtuu silloin kun Jeesus tulee syntisen Vapahtajaksi USKON ja PYHÄN KASTEEN kautta.
Jos Kristukseen kastettu elää epäuskon tilassa, lankeemuksessa, niin hänen uudelleen kääntymystään parannukseen ja uskoon sanotaan kasteen armoliittoon palaamiseksi.Pelastaa , aivan oikein ,Autuas Kristitty .
Hallelujaa .
- Tämä ei kuulu asiaan,
mutta onko ark. = Teutatess?
- Psst!
Luin jostakin että se on Teun sivupersoona, auttaa vaikeissa kysymyksissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol6062426Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis4131925Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H231760Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641458JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran191406- 651301
- 1221184
Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka22960Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti16938Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66853