Mökeissä käytetään valopetrolilämmittimiä, sopisko sellainen pieni matkailuautoon, jossa on vain sähkölämmitys, silloin kun ei ole sähköä?
Tietäiskö kukaan paljonko syö petroolia ja mikä on lämmitysteho?
Kiitosta :)
Valopetroolilämmitin?
7
4674
Vastaukset
- mutta mutta
No en tiedä nykyajan lämmittimiä, vieläkö ne käryää samalla lailla kuin ennenvanhaiset lämmittimet. Entisajan lämmittimiä käytin paljon, koska meillä ei ollut sähköä. Käytettiin niitä nukkumahuoneessakin, mutta jonkin verran katkua niistä tuli.
En tiedä nykyajan lämmittimiä, miten ovat kehittyneet. Ei sitä tiedä, kuin ostamalla ja kokeilemalla. Auto on kuitenkin sen verran pieni, että en tosiaan osaa sanoa, ja korvausilma, saathan sitä räppänästä? - VAKUUTUSYHTIÖ???
Hei. Kannattaa ottaa selvää saako valopetroolilämmitintä käyttää ajoneuvvossa. Olisin sitä mieltä, ettei ole turvallinen. Täytyisi saada paloilma ulkoa ja pakokaasut menemään ulos.
Ota selvää onko laillista asentaa ajoneuvoon Wallasmarinin lämmittimiä jos Trumat jotenkin pistävät hanttiin. Wallaksia saa tai ainakin sai sekä petrolille että dieselille. Itselläni on veneilyn yhteydessä tullut kokemuksia petrolimalleista jotka ovat toimineet kohtuudella. Vaativat kuitenkin enemmän huoltoa kuin Truman kaasulämmittimet. Irtonaisia en käyttäisi paitsi ehkä etuteltassa, sen verran pidän hengestäni.
Mikset sitten käytä diesel lämppäreitä joita valmistaa Eberi ja Webasto, niistä lienee hyviä kokemuksia monella.
Hieman pistää ihmettelemään mikä valmistaja tekee ilman lämmitintä?- uusvaarani
Jostain luin että vanhassa VW matkaaja transhotelissa olis vainlämmitys, onko väärä tieto?
- uusvaarani
uusvaarani kirjoitti:
Jostain luin että vanhassa VW matkaaja transhotelissa olis vainlämmitys, onko väärä tieto?
Kyllä siinä taitaa olla alde nestekaasulämmitys..
- hessuuuuu
uusvaarani kirjoitti:
Kyllä siinä taitaa olla alde nestekaasulämmitys..
kyllä vw matkaajissa on alden vesikeskus lämmitys.webastolla kyllä vois olla käypäsiä lämppäreitä sullekin.tosin ovat melkoisen arvokkaita.www.kaha.fi löytyy infoa webastoista
- aikoinaan eteisessä
Mökkilämmittimet ovat nykyään hienoja päältäpäin, mutta tekniikka niissä on ihan sama kuin mikä oli 60-luvulla.
Valor on periaatteessa samanlainen valopetroolituikku kuin myrskylyhty, mutta sydän on pyöreä ja isompi (n. 40-50 mm) Sillä voi lämmittää n. 10- 20 m2.
Säiliö on 1,5 litraa ja se piti täyttää kaksi kertaa vuorokaudessa eli illoin aamuin.
Lisäksi pitää mukana seuraavalla pyöreällä kakkaralla välillä pyöräyttää sydän tasaiseksi, niin liekki on tasainen ja sininen eikä savuta.
Valopetroolilamppu ei tarvitse mitään erityistä ilmahormia eikä savupiippua vaan palaa sisätilassa. Tietysti normaalit matka-ajoneuvon ilmahormit pitää olla auki, että ilman vaihtuvuus on taattua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.916060Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3335745Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie544867Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3193721Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.22275Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1362192Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1011274- 91008
- 159892
- 56753