EVO-OPILLA HELVETTIIN!

SANANSAATTAJA 10

Otsikko on tylyn tuntuinen, ja jonkin mielestä
absurdi; mutta ikävä kyllä täysin totta.

Vaikka Raamatun Jumala on rakkaus, mutta myös tuosta syystä; hän ei tule kohtelemaan itsepintaisia evolutionisteja mitenkään silkkihansikkailla.

Johanneksen ilmestys 22:15. sanoo asian varsin selkeästi:

Ulkopuolella ovat koirat ja velhot ja huorintekijät ja murhaajat ja EPÄJUMALANPALVELIJAT ja kaikki, jotka VALHETTA rakastavat ja tekevät.

Evo-oppi on nimenomaan epäjumalanpalvelusta, koska Luojaksi tehdään tekemällä juuri tuo evoluutiokehitys vastoin Jumalan ilmoitusta.

Ja koska evoluutio on vastoin sitä, mitä Jumala on ilmoittanut, ja koko ajan puhuu; on se auttamattomasti vastoin todellisuutta, ja julkea
valhe; joten on täysin perusteltua sanoa, että
evolutionistit rakastavat, ja tekevät valhetta.

Evoluutio-oppi kun täyttää erään valheen tunnusmerkin: Se nimittäin muuttuu alati, koska
valheella pitää paikata uutta valhetta, samalla
tavoin kuin valehteleva todistaja paikkaa valhetta valheella.

Evo-opissa ei ole päätä, eikä häntää; koska ei ole lainkaan tietoa mistä tulee, ja mihin menee;
toisin kuin Jumala on meille jo ammoin ilmoittanut; ja on aina ollut opittavissa Raamatusta.

Noille jumalattomille, ja oppineille evolutionisteille käynyt juuri niinkuin Raamattu Roomalaiskirje 1:22. sanoo:

Kehuessaan viisaita olevansa, he ovat tyhmiksi tulleet.

Tuo kuvaa juuri sitä suuren luokan rähmälleen
menoa, joka on tapahtunut evolutionisteille; ensin oli selvä ilmoitus; niin nyt tultiin niin
tyhmiksi, että alkeellinenkin "sonta" meni läpi,
ja vieläpä oppikirjoihin saakka!

Mutta onko tuo oikestaan niin ihme, kun jumalattoman saatanan vallassa olevan pahan ihmisen täytyy keinolla millä hyvänsä selittää
Jumala pois; ja evo-oppi käy tuohon "nakutettuna"
siinä kuin muukin paskan syöminen; ettei vain
millään tarvitsi kohdata Raamatun Jumalaa, vaikka
hän ei alunperin pahaa halunnut noillekaan totuuden sonnansyönnin ja syöttämisen valinneille?

13

768

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      ...rakkauden ja suvaitsevaisuuden uskonto! Vai mitä? ;)

      • Kristinuskoa

        yhden fundamentalisin purkauksen mukaan. Ainakaan hänen kielenkäyttönsä ei mitenkään viittaa rakkauden Jumalaan. Uskiksiksi itseään kutsuvissakin on lähtijöitä joka junaan.


      • Vanellus

        Corporate Avenger on loistava ;) Vieläköhän kyseiset herrat ovat hengissä? Muistelisin, että ensimmäisen levyjulkaisun jälkeen moni kristitty jakoi heille lähimmäisenrakkauttaan tappouhkauksien muodossa.


      • Vanellus kirjoitti:

        Corporate Avenger on loistava ;) Vieläköhän kyseiset herrat ovat hengissä? Muistelisin, että ensimmäisen levyjulkaisun jälkeen moni kristitty jakoi heille lähimmäisenrakkauttaan tappouhkauksien muodossa.

        En itseasiassa tunne Corporate Avengeria sen tarkemmin, mutta tuossa kappaleessa on kyllä oikein kiva ja tarttuva kertosäe - ja muutakin sisältöä ihan kiitettävästi. Ei kun MTV:lle voimasoittoon :D


    • olkoon

      Herrani.
      Evoluutioonkin uskova kristitty.

      Raamatun sanan mukaan kirjoitin Pyhässä Hengessä. Eikö niin?

      Jumalani armo Jeesuksessa on sen verran suuri, että vaikka olisinkin hairahtunut uskoessani evoluution olevan totta, ei se pelastukseeni vaikuttaisi.

      Miksi Jumala antoi ihmiselle älyn, jos sitä ei saa käyttää? Tahallaanko Jumala antaa biologeille väärät todisteet?
      Se, mitä olen lukenut kreationismista ei tosiaan vakuuta. Sen perustuminen Raamattuun on hyvin heikoissa kantimissa ja tieteen kanssa sillä ei ole mitään tekemistä.

      Jeesus olkoon Herra.

      • Salccari

        Käsittääkseni usko Jeesukseen pelastajana on ainut, mitä pelastukseen tarvitaan. Vaikka uskoisi evoluutioteoriaan ja harrastaisi homoseksuaalista toimintaa koko elämänsä, pääsee taivaaseen.


      • Anteeksi että ajattelen

        "Miksi Jumala antoi ihmiselle älyn, jos sitä ei saa käyttää? Tahallaanko Jumala antaa biologeille väärät todisteet?"

        Kreationistit antavat kuvan, että heidän jumalansa on luonnehäiriöinen despootti, joka lähettää ristiriitaisia viestejä ja odottaa ehdotonta kuulioisuutta hirveiden rangaistusten uhalla.

        Miltä kuulostaa:
        - Jokaisen on uskottava sanatarkasti kaikki mitä minä sanon! Epäilijöitä rangaistaan hirmuisesti!
        - Ainoa mitta, minkä perusteella arvioin ihmistä on se, miten hän sattuu suhtautumaan minuun. Tulen rankaisemaan kaikkia jotka minua pilkkaa tai suhtautuvat minuun välinpitämättömästi!

        Voisivatko nuo lausumat olla Jumalan suusta vai luonnehäiriöisen sosiopaatin?
        Kreationistien vastaus on: kyllä - molempien.


      • nykyisenä kristittynä
        Anteeksi että ajattelen kirjoitti:

        "Miksi Jumala antoi ihmiselle älyn, jos sitä ei saa käyttää? Tahallaanko Jumala antaa biologeille väärät todisteet?"

        Kreationistit antavat kuvan, että heidän jumalansa on luonnehäiriöinen despootti, joka lähettää ristiriitaisia viestejä ja odottaa ehdotonta kuulioisuutta hirveiden rangaistusten uhalla.

        Miltä kuulostaa:
        - Jokaisen on uskottava sanatarkasti kaikki mitä minä sanon! Epäilijöitä rangaistaan hirmuisesti!
        - Ainoa mitta, minkä perusteella arvioin ihmistä on se, miten hän sattuu suhtautumaan minuun. Tulen rankaisemaan kaikkia jotka minua pilkkaa tai suhtautuvat minuun välinpitämättömästi!

        Voisivatko nuo lausumat olla Jumalan suusta vai luonnehäiriöisen sosiopaatin?
        Kreationistien vastaus on: kyllä - molempien.

        sanoisin, että Jumalani on minulle kuin minä 6 kk:n ikäiselle lapsenlapselleni (paitsi ymmärryksen ja rakastamisen ero pitäisi korottaa johonkin kaksinumeroiseen kymmenpotenssiin).

        Jos ja kun Jumala on "Taivaan ja Maan Luoja", siis Universumin, Big Bägin, Evoluution, Kosmologian yms... alkuunpanija, niin olisiko hän tiukkapipoinen despootti perin inhimillisine rangaistus aatoksineen?

        Tiede ei voi, eikä halua lausua mitään Jumalasta. Niin myös "Jumalan lasten" pitäisi pitäytyä lausumasta tieteestä mitään. Varsinkin, kun he eivät noudata tieteen hyväksymiä metodeja ja saattavat tietämättömyydessään jopa uskonsa naurettavaan valoon.

        Lutherin kahden regimentin opista olisi niin nykytieteen puolustajien kuin kressujenkin syytä ottaa oppia.

        Kuinka kaukana taivas on maata tai itä länttä? Niin kaukana on Jumalan ajatus meidän ajatuksestamme. Olikohan J.J. kun kirjoitti: "Itä ja länsi eivät koskaan kohtaa"
        Uskonnolla ja tieteellä ei ole rajapintaa, jolla voisi saada aikaan hedelmällistä keskustelua.


    • Eikös ev.lut kirkon virallinen kanta ole semmoinen, että evoluutioteoria on tieteellinen teoria, luomiskertomus on uskonnollinen selitys maailman synnylle.

      Missä se ristiriita?

      • Taas on paskottu pelilaudalle ja lennetty kotipesään "voittajana".


      • Juan kirjoitti:

        Taas on paskottu pelilaudalle ja lennetty kotipesään "voittajana".

        mutta eikai kukaan täyspäinen etsi uskonnollisista tarinakokoelmista selityksiä luonnonilmiöihin?

        Anna ahti ahvenia...


      • väärin

        Kressut ovat Euroopassa ja varsinkin Suomessa kristittyjen marginaalia. Sehän ei tietenkään tarkoita, että he olisivat väärässä.
        Jenkkilässä kreationismi jyrää. Tavoite on saada yliopistot ja muut tiedettä tekevät tahot uskonnolliseen kontrolliin.
        Pelottavaa.
        Isommat kirkot ja hengelliset liikkeet ovat Jenkkilää ja fundismuslimeja lukuunottamatta jo lopettaneet sodan tiedettä vastaan.
        Olisikohan Hellareita, tai Vapareita; mahdollisesti Babtisteja suuri osa täällä hilluvista kressuista. Heille seurakunnan saarnaajan julistus on tiedettä pätevämpää, perustuu se oikeasti Raamattuun tai ei.
        Luterilaisen kirkon sisällä saattaa olla sirpaleliikkeitä, jotka julistavat kreationismia?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      81
      5970
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      311
      5354
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      48
      4580
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      311
      3645
    5. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      0
      2210
    6. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      136
      2112
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      100
      1247
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      7
      923
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      154
      804
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      52
      665
    Aihe