Tietämättömyys ja lukemattomuus

Valkopukuinen ratsastaja

Oletteko ateistit tajunneet, että kreationismista on kirjoitettu useita ällistyttäviä kirjoja, jotka on rukouksessa ja uskonkuuliaisuudessa laadituu pelastamaan sieluja? Jospa joskus lukisitte edes yhden kirjan ja Raamatun luomiskertomuksen, niin ei tarvitsisi hävetä tuota teidän asennettanne, jossa esitätte fiksua ettekä tiedä mitään, kuten jatkuvasti huomataan täälläkin. Kreationismi EI OLE turhaa tiedelässytystä, vaan siihen kätkeytyy sieluja pelastava ulottuvuus, mikä on loppupeleissä ainoa, millä on merkitystä iankaikkisuudessa. Ei minua sinänsä kiinnossa apinanluut ja fossiilit ym, mutta minua kyllä kiinnostaa, olisiko joku teistä joskus kanssamme taivaan iloissa.

5

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valepukuinen Bonanza

      "kreationismista on kirjoitettu useita ällistyttäviä kirjoja"

      Kerrankin oikein sanottu. Monttu jää kyllä auki kun lukee sitä paskaa.

    • Apo-Calypso

      Hmmm... Vielä enemmän, vielä ällistyttävämpiä kirjoja on kirjoitettu ufoista, marsin asukkaista ja möröistä sun muista menninkäisistä.

      Minkäköhän johtopäätöksen tuosta voisi sinun "logiikallasi" vetää?

    • puhuu hölmöjä

      " kreationismista on kirjoitettu useita ällistyttäviä kirjoja, jotka on rukouksessa ja uskonkuuliaisuudessa laadituu pelastamaan sieluja?"

      Olikos tämä taas sitä Lutherilaista "valehtelu on hyvä asia jos sillä saa käännytettyä kansaa" uskonkuuliaisuutta?

      "Jospa joskus lukisitte edes yhden kirjan ja Raamatun luomiskertomuksen"

      Ihan oikeasti, jos täältä löytyy joku joka ei ole olukenut Raamatun luomiskertomusta ja useampiakin kirjoja, kyseessä on luultavasti kreationisti. Puhumattakaan Raamatun TOISESTA luomiskertomuksesta, joka on ristiriidassa ensimmäisen kanssa. Tästähän kreationistit tuntuvat olevan täysin tietämättömiä.

      "Ei minua sinänsä kiinnossa apinanluut ja fossiilit ym, mutta minua kyllä kiinnostaa, olisiko joku teistä joskus kanssamme taivaan iloissa."

      Niin, olemme huomanneet ettei teitä kiinnosta tiede vaan oma mielikuvitusmaailmanne, johon uskotte vaikka todisteista huolimatta. Ei taida tulla kellekään yllätyksenä.

    • Piisaako niihin taivas hallusinaatioihin pelkkä uskonnolinen hurmostraniis, vai tarvitaanko siihen kärpässieni muhennosta?

      Miten uskonto voisi olla ristiriidassa naturalistisen luonnontieteen kanssa? Kertoisitko?

    • todellisuuden

      olemassaolon, taivas-sadut sen sijaan uppoavat.
      Omituinen höpöttäjä, tekisi mieleni sanoa.

      -evvk-

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10944
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5230
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2433
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2133
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1701
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1544
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1176
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe