raamatun jumala(hihuselityksiä vol5)

puusilimä

noniin hihhulit.. nyt oletamme ihan vitsinä että raamatun kaikkivoipa jumala on olemassa..

se on siis teidän mukaanne aina ollut olemassa.
jo ennen maailman luontia.

jumalanne on siis ikuinen? tai siis oli, kunnes päätti lopettaa ikuisuutensa..

tähän viittaa se, että ns. alkuaikoina jumalanne käveli ihmisten vierellä ja jutteli myötäänsä ja teki ties mitä ihmeitä ja kokeiluja.

myöhemmässä vaiheessa jumalanne ilmeisesti kyllästyi turhaan pelleilyyn ihmisten kanssa ja siirtyi huutelemaan puskista ja aaseista...

nykyisin jumala ei enää huutele edes puskista tai mistään muualtakaan..

tästähän tulemmekin jo mainittuun lopputulokseen, että jumalanne kyllästyi ikuiseen"elämäänsä" ja teki itsarin.

näinhän asian on pakko olla..

ja sitten vielä yksi bonuskysymys:

joutuiko jumalanne helvettiin koska tappoi itsensä? eikös sekin ollut joku sääntönne, että helvetti heilahtaa jos tappaa itsensä?

bonus2:
mites jessen hommat sitten? jessehän tuli tietoisesti tapattamaan itsensä maalitteälle, joten helvettiinhän sekin joutui. joku sanoi joskus että jesse ei koskaan tehnyt mitään "syntiä", mutta tuo itsarin tekeminen nyt luulisi olevan jo hieman vakavampi synti.. vai mitä?


jään taas mielenkiinnolla odottelemaan (tm) vastauksianne ;)

12

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiinnostaa?

      "noniin hihhulit.. nyt oletamme ihan vitsinä että raamatun kaikkivoipa jumala on olemassa.."

      Miten niin vitsinä? Jumalahan on olemassa)

      "se on siis teidän mukaanne aina ollut olemassa.
      jo ennen maailman luontia."

      Pitää paikkansa.

      "jumalanne on siis ikuinen? tai siis oli, kunnes päätti lopettaa ikuisuutensa.."

      Jumala elää edelleen, vaikka ateistit Friedrich Nietzschen opetukseen uskoen muuta väittävät.

      "tästähän tulemmekin jo mainittuun lopputulokseen, että jumalanne kyllästyi ikuiseen"elämäänsä" ja teki itsarin."

      Oletko Nietzchen kanssa samaa mieltä, että Jumala on kuollut?

      Jumala on kuollut -Nietzche

      Nietzche on kuollut -Jumala

      :D


      "bonus2:
      mites jessen hommat sitten? jessehän tuli tietoisesti tapattamaan itsensä maalitteälle, joten helvettiinhän sekin joutui. joku sanoi joskus että jesse ei koskaan tehnyt mitään "syntiä", mutta tuo itsarin tekeminen nyt luulisi olevan jo hieman vakavampi synti.. vai mitä?"

      Ei Jeesus itsaria tehnyt, Hän antoi henkensä sovittaen syntimme, sinun ja minun. Eikö se ole suurinta välittämistä ja suurin rakkauden osoitus, jos antaa henkensä toisen puolesta.
      Voisitko sinä kuolla toisen puolesta?

      • puusilimä

        eli teki itsemurhan..

        kamikaze lentäjäkin antaa henkensä toisten puolesta.. silti se on itsemurha..


        mikä on nietse?


      • tiedä?

      • puusilimä

      • Hemmo

        Eikös se Jeesus edelleen elä taivaassa, eli ei se mihinkään kuollut? Jumala vain teki osasta(?) itseään kuolevaisen ja kävi täällä kuolemassa, jonka jälkeen hän palasi suunnitelman mukaisesti taivaaseen. Samanlaista uhrautumista voi myös ihminen esittää kuolemalla tietokonepelissä ja jatkamalla elämäänsä sen jälkeen normaalisti.


      • "Jumala on kuollut -Nietzche

        Nietzche on kuollut -Jumala"

        Nietzche on Jumala! -kuollut


      • Kössönöm

        "Ei Jeesus itsaria tehnyt, Hän antoi henkensä sovittaen syntimme, sinun ja minun."

        Tarinan mukaa jesse siitti itsensä ja oli itsensä isä. Eikä suinkaan kuollut, vaan on kolmena kappaleena taivaissa funtsimassa, että koska tekisi toisen reissun maan päälle. Vaikka monet ovat hänet jo väittäneet nähneensäkin.

        Se on muuten kummallista, sillä ei se sovi siihen stooriin alkuunkaan.


      • sanoi
        Hemmo kirjoitti:

        Eikös se Jeesus edelleen elä taivaassa, eli ei se mihinkään kuollut? Jumala vain teki osasta(?) itseään kuolevaisen ja kävi täällä kuolemassa, jonka jälkeen hän palasi suunnitelman mukaisesti taivaaseen. Samanlaista uhrautumista voi myös ihminen esittää kuolemalla tietokonepelissä ja jatkamalla elämäänsä sen jälkeen normaalisti.

        niin, ja puusilimä väittäää Jeesuksen kuolleen!
        Kaikennäköisiä puusilimiä...


      • mo...
        Whitewash kirjoitti:

        "Jumala on kuollut -Nietzche

        Nietzche on kuollut -Jumala"

        Nietzche on Jumala! -kuollut

        Kuollut on Nietzche -Jumala

        Jumala on Nietzche -kuollut

        Kuollut on Jumala -Nietzche


    • "nykyisin jumala ei enää huutele edes puskista tai mistään muualtakaan.."


      Jumalahan puhuu Raamatun välityksellä,rukousvastauksissa,rukouksessa,Pyhän Hengen välityksellä..ynm.

      "tästähän tulemmekin jo mainittuun lopputulokseen, että jumalanne kyllästyi ikuiseen"elämäänsä" ja teki itsarin.

      näinhän asian on pakko olla.."


      Edellinen vastaukseni kuomoaa päätelmäsi.



      "mites jessen hommat sitten? jessehän tuli tietoisesti tapattamaan itsensä maalitteälle, joten helvettiinhän sekin joutui. joku sanoi joskus että jesse ei koskaan tehnyt mitään "syntiä", mutta tuo itsarin tekeminen nyt luulisi olevan jo hieman vakavampi synti.. vai mitä?"


      Ei Jeesus tappanut itseään, Roomalaiset sotilaat tappoivat Jeesuksen. Vinkki,lue enemmän luulet vähemmän :)

      • puusilimä

        ei sen olis ollu pakko taikoa itseään jonkun huoran kohtuun ja tulla tänne vain sen takia että saisi tapattaa itsensä(lue= ITSEMURHA!) jonkun syntien takia. niin.. syyllähän ei ole mitään väliä, koska kyseessä on silti itsari..

        todista väitteesi, että jumalasi juttelee jonkun asian välityksellä. yhtään palavaa/juttelevaa pensasta ei ole näkynyt eikä kyllä puhuvia aasejakaan..

        kyllä se on itsarin tehnyt...


      • lipsahduksesi?

        Nyt taisi tulle pieni ajatusvirhe.
        Kirjoitit:
        Vinkki,lue enemmän luulet vähemmän.
        Luulen, että tarkoitit kuitenkin:
        Vinkki,lue enemmän raamattua, luulet vähemmän.
        Noin. Olepa hyvä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      87
      1400
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      52
      997
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      374
      834
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      153
      804
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      717
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      709
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      658
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      635
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      622
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      611
    Aihe