Heilurin hitausmomenttia

Apua kaipaava

Hei! Meidän pitää lukion 5. kurssilla laskea moniosainen tehtävä, jonka ensimmäinen vaihe on heilurin hitausmomentin määrittäminen. Alku on annettu (eli kiekon hitausmomentti J=1/2mr^2 m(l-r)^2, missä l on heilurin varren pituus). Kuitenkin itse pitäisi tietää, mikä on tangon hitausmomentti. Voisiko joku auttaa tässä ensimmäisessä kohdassa, että saisin lopputehtävän tehtyä? Kiitos jo nyt!

6

2147

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wileni

      Tutkimalla kappaleiden hitausmomenttien kaavoja vaikkapa MAOL:in taulukkokirjasta löytyy tuohon vastaus.

    • kellomies heiluttaa

      paksuus annettu? Jos ei, niin sitten oletetaan, että varren hitausmomentti on nolla.

      • Apua kaipaava

        Paksuutta ei ole annettu mutta pituus ja massa kylläkin. Minkä takia varren hitausmomentiksi muodostuisi nolla, eikä (1/3)ml^2?


      • kyselenpä vain.
        Apua kaipaava kirjoitti:

        Paksuutta ei ole annettu mutta pituus ja massa kylläkin. Minkä takia varren hitausmomentiksi muodostuisi nolla, eikä (1/3)ml^2?

        jos kaikki tarvittava data on hallussa?


      • Apua kaipaava
        kyselenpä vain. kirjoitti:

        jos kaikki tarvittava data on hallussa?

        Kyselen, koska on aina mukava oppia jotain uutta. Jos myöhemmin kohtaan samanlaisen tehtävän, tiedän myös mitä pitää tehdä ja miksi. :)


      • Apua kaipaava kirjoitti:

        Paksuutta ei ole annettu mutta pituus ja massa kylläkin. Minkä takia varren hitausmomentiksi muodostuisi nolla, eikä (1/3)ml^2?

        Aiempi kirjoittaja varmaankin oletti, että kyseisessä tehtävässä varren massaa ei ole mainuttu, jolloin se voidaan approksimoida nollaksi. Näin ei nyt kuitenkaan nähtävästi ole. Tämä on juurikin l-pituisen, homogeenisen ja tasapaksun tangon hitausmomentti. Aivan oikein laskettu. Kappaleen kokonaishitausmomentti voidaan tosiaan selvittää jakamalla kappale sellaisiin osiin, joiden hitausmomentit on helppo laskea. Kokonaishitausmomentti on sitten näiden osien summa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 121
      1520
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      203
      1006
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      598
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      223
      510
    5. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      499
    6. 25
      444
    7. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      182
      433
    8. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      10
      432
    9. Onko tämä meidän yhteys

      Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
      Ikävä
      39
      398
    10. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      18
      393
    Aihe