paljon on ollut keskustelua siitä että prossu käy liian kuumana, mutta mitä tarkoittaa kun sen lämpötila on 32-35 astetta? mitattu everestillä.
prossulämpö
10
144
Vastaukset
- fdsfsd
Prosessorit käyvät eri lämmöissä ja ratkaisevia ovat aina ns. idle temp ja load temp. Idle tarkoittaa sitä että sulla on vain käyttöjärjestelmä käynnissä ilman mitään erillisiä ohjelmia jotka rasittavat konetta. Load temp taas tarkoittaa sitä kun kone on rasituksessa eli esim. sillä pelataan 3D-pelejä tai enkoodataan ääntä tai videota, kuitenkin siis että kone on rasituksessa.
32-35C ei ole paljon.- konnakonna
prosessori on herkkä laite ja ylilämpö voi johtaa sen räjähdykseen kirjaimellisesti. tuo 32-35C on todellakin matala lämpö prosessorille ja onkin varsin hyvä että se on noin matala sillä "cooler tilan" alla olevat lämmöt siis alle 40C ovat merkki siitä että cooler jäähdyttää oikein ja "safesty" prosessoria. tuollaisella lämmöllä prosessorin käyttöikä lisääntyy.
lämmöt ja jos vielä vakiocoolerilla.
itselläni noctuan prossutuuletin. idle 22-25 ja rasitus raskaissa peleissä max 32.
niinkuin edellinen sanoi, vaikuttaa käyttöiän pituuteen.Dr.xyz kirjoitti:
Nyt kyllä muuntelet totuutta kuin poliitikot ikään.
Ei se loppukäyttäjä aina ole se valehtelija: Asukseni Bioksen päivityksen jälkeen piirisarjan lämpötilanäyttö laski yli kymmenen astetta, nyt se on pari astetta alle huonelämpötilan. Uskokoon ken tahtoo! :D
Ei emolevyn ja prosessoreiden lämpötilanäyttöihin oikeastaan voi luottaa lainkaan. Niistä näkee lämpenemisen ja jäähtymisen, jonka mukaan voi arvailla jäähdytyksen tehokkuutta, mutta ei mitään todellista lämpötilaa.Kollimaattori kirjoitti:
Ei se loppukäyttäjä aina ole se valehtelija: Asukseni Bioksen päivityksen jälkeen piirisarjan lämpötilanäyttö laski yli kymmenen astetta, nyt se on pari astetta alle huonelämpötilan. Uskokoon ken tahtoo! :D
Ei emolevyn ja prosessoreiden lämpötilanäyttöihin oikeastaan voi luottaa lainkaan. Niistä näkee lämpenemisen ja jäähtymisen, jonka mukaan voi arvailla jäähdytyksen tehokkuutta, mutta ei mitään todellista lämpötilaa.tuo lukema on kohdassa cpu. coret taas ovat 31-39 välillä ja suurin nousu on viis kuus astetta peleissä.
emon lämpötila huitelee 40 asteen kahta puolen, mielestäni aika kova lämpö. mitä mieltä ootte?harrastelijakirurgi kirjoitti:
tuo lukema on kohdassa cpu. coret taas ovat 31-39 välillä ja suurin nousu on viis kuus astetta peleissä.
emon lämpötila huitelee 40 asteen kahta puolen, mielestäni aika kova lämpö. mitä mieltä ootte?Emolevyjen lämpötila-antureita on asenneltu eri emoilla eri paikkoihin, monilla emoilla anturi on nykyään emon piirisarjassa, Northbridge piirillä, josta se mittaa piirisarjan lämpötiloja, jotka luonnollisesti ovat paljonkin korkeampia kuin emolla vapaasti yksinään törröttävällä anturilla. Runsaat 40 astetta on ihan tyypillinen lämpötila piirisarjaan liitetyltä tai sitä koskettavalta anturilta.
Kollimaattori kirjoitti:
Emolevyjen lämpötila-antureita on asenneltu eri emoilla eri paikkoihin, monilla emoilla anturi on nykyään emon piirisarjassa, Northbridge piirillä, josta se mittaa piirisarjan lämpötiloja, jotka luonnollisesti ovat paljonkin korkeampia kuin emolla vapaasti yksinään törröttävällä anturilla. Runsaat 40 astetta on ihan tyypillinen lämpötila piirisarjaan liitetyltä tai sitä koskettavalta anturilta.
näen, onko se liitetty tai koskettaa piirisarjaa? oon pihalla noista.
emo on asus p5q deluxe. osaisitko heittämällä sanoa tuosta?harrastelijakirurgi kirjoitti:
näen, onko se liitetty tai koskettaa piirisarjaa? oon pihalla noista.
emo on asus p5q deluxe. osaisitko heittämällä sanoa tuosta?Olen melkein satavarma, että ASUS käyttää Intelin omaa piirisarjan anturia. ASUS P5Q Deluxessahan on varsin hieno tuo piirisarjan passiivinen jäähdytyssysteemi, joten hyvällä kotelon sisäisellä ilmankierrolla piirisarjan lämpötila voi hyvinkin jäädä alle neljänkymmenen.
Kollimaattori kirjoitti:
Olen melkein satavarma, että ASUS käyttää Intelin omaa piirisarjan anturia. ASUS P5Q Deluxessahan on varsin hieno tuo piirisarjan passiivinen jäähdytyssysteemi, joten hyvällä kotelon sisäisellä ilmankierrolla piirisarjan lämpötila voi hyvinkin jäädä alle neljänkymmenen.
antecin 182p ja siitä vaihdettu omat kotelotuulettimet noctuan u 12 tuulettimiin, mitkä puhaltavat ilmaa tuplasti enemmän kuin antecin omat täysillä. eli yksi päältä ulos, yksi takaa ulos ja yksi edestä sisään. ja melu jää alle 20 desibelin.
heh, vaikka ette tahtoneet uskoa, enpä varmaankaan lyönyt lapinlisää noihin lämpöihin :)
entäs kiintolevyjen lämmöt? kolme kiintolevyä joissa lämmöt max 34 astetta kesäkuumalla ja rasituksessa. mitäs niiden pitäisi yleensä olla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla6952763Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,311376Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki131314Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2501245- 1131235
- 1051075
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?112973Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k105949Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50779- 64761