Mikä on kaikkein parasta kun eroaa jehovan todistajista? Onko se totuus vai vapaus?
Positiiviset
6
250
Vastaukset
- melkein hihhuli
Kun en ole eronnut. En tosin ole koskaan liittynytkään. Ehkä minun pitäisi liittyä ja sitten erota. Mitenkähän tuo liittyminen näppärimmin tapahtuu, tietääkö kukaan? Haluaisin mukaan, mutta suoraan johtoportaaseen ja kovalle palkalle.
- salaisuus?
Ei tarvitse alistua henkilökohtaiseen ajanhallintaan. Olen vapaa saarnaamistyövelvollisuudesta aivan samoin kuin vt seuran johtokin :-) Minun ei ole pakko olla kaveri henkilön kanssa joka elää räikeästi elämässä olevia normisääntöjä vastaan. Voin vapaasti tunnustaa, etten usko vt seuran maailmanloppu laskelmiin ja odotuksiin kun ne on, niin monta kertaa pettänyt aiemmin,,,,,
- Free your mind
Ensin löysin totuuden "totuudesta" ja sitten totuus vapautti minut.
Nykyisin en enää juurikaan ajattele JT-asioita ja elän vapaudessa.
- rtryui
Se on samanlainen tunne kun herääminen sairauden jälkeen terveenä uuteen päivään.
>>Mikä on kaikkein parasta kun eroaa jehovan todistajista? Onko se totuus vai vapaus?
Sekä että, luonnollisesti.
Jehovantodistajuus on kuin raskas taakka, vaikkapa alasin, jota jäsenet kantavat läpi elämän taipaleen. Jehovantodistajat eivät tiedä itsekään miksi kantavat alasinta, mutta koska muutkin lähellä kantavat alasinta, jehovantodistajat eivät näe tilanteen kieroutuneisuutta ja jatkavat sen kantamista. Tilanteen kieroutuneisuus huipentuu niin että alasimen kantajat yrittävät kaupitella alasimen kantamisen ideologiaa muille ihmisille Ainoana Oikeana Tapana elää elämää. Alasimen kantamisesta tässä elämässä luvataan palkinnoksi ikuinen elämä alasimen kantajana paratiisissa.
Jehovantodistajat tietävät myös että jos he jättävät alasimen ja jatkavat elämän taipalettaan ilman raskasta taakkaansa, muut alasimen kantajat alkavat vierastaa taakasta luopujaa, eivätkä enää jatka matkaa tämän kanssa. Ymmärtäähän tuon tietyyllä tavalla. Kyllä se alkaa riepomaan ketä tahansa, jos vastaavassa tilanteessa huomaa kantavansa taakkaansa pelkästä kantamisen velvollisuudesta, samalla kun kaveri heittää vieressä kärrynpyörää hymyn kera. Kelle ei tuossa tilanteessa tulisi mieleen tarkastella lähemmin alasimen kantamisen mielekkyyttä?
Edellä mainitusta syystä alasinvalmistaja nimeltä Vartiotorni-seura on päättänyt ettei taakkansa pudottavien kanssa saa olla missään tekemisissä. Varsinkaan taakan kantamista käsittelevien asioiden tiimoilta.
Itse toimitin alasimeni paikalliseen valtakunnansaliin seitsemisen vuotta sitten, eikä sitä ole ollut ikävä sekuntiakaan sen jälkeen. Välittömästi kun olin pudottanut taakkani seurakunnan kolmen vanhimman eteen, oloni keveni huomattavasti. Pyörämatkakin salilta kotiin meni kuin lentäen.- öäeiopgnvi
Olipa hyvin kuvailtu. Jehovan todistajuus todellakin on raskas taakka kantajalleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1266234Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto635161SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun724300SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1023874Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost133652Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213230SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522556Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352529Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT972298Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat672252