Omat levyt mp3:ksi?

The_robot

Tässä tulee nyt taas tällainen aloittelijan tyhmä kysymys....
Itselläni olisi nyt tarkoituksenani kääntää kaikki omat cd-levyt muistitikulle. Tarkoitukseni on kuitenkin kuunnella niitä kotistereoideni kautta eikä siis tietokoneen välityksellä. Eli siis jos käännän nuo levyt muistitikulle ja mp3 muotoon niin soittaako kotistereot nuo? Vai pitääkö ne jättää normaalimuotoon?

Tuo mp3 systeemi on minulle vähän vieraampi koska olen sen verran vanhanaikainen, että jos ostan kyllä levyn jos kolahtaa musiikkimakuuni.

4

467

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aika mahdotonta tuohon on vastata. Veikkaan että jos on usb niin pystyy. Mutta mikä on "kotistereo", merkki ja malli auttaisi aika paljon enemmän ja varmasti tuo tieto löytyy valmistajan laitetieto sivuilta helpoiten.

      Sama kuin kysyisi toimiiko c-kasetti soittimessa missä on vain cd-asema, mutta sitä tietoa ei tiedetä.

    • 7+8

      stereosi soita niin ainakin DVD soittimet kytkettynä stereoon soittavat...

      Mutta jos laitat tikulle kaikki niin ei onnaa...

      MUTTA: on olemassa kaapelia valmiina, tietokoneen kaiutinliitännästä stereon rca tuloon (eli pc päässä on 3,5mm plugi ja stereon päässä 2kpl rca liitin), jolloin voit soittaa stereoista musaa tietokoneella...

      :)

    • Mistä ihmeen normaalimuodosta puhut? MP3 on normaalein muoto tietokoneella säilytetylle musiikille. Katso stereoittesi käyttöohjeista toistavatko ne MP3:a.

      • the_robot

        Kiitoksia vihjeistä. Stereot merkiltään Sony Genezi (200 w) ja kyllähän tuossa sterkkojen pahvilaatikon päällä oli merkintä mp3 eli ei muuta kuin levyjä kääntelemään ja soittelemaan =)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      54
      2624
    2. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      95
      1136
    3. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      304
      1043
    4. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      335
      995
    5. Itsensäpaljastelija

      Mikä juttu tämä nyt on. Ulkomaalainen ahdistelee naisia simpsiöllä Ei pysty lukea Lapuansanomista juttua loppuun asti. O
      Lapua
      56
      948
    6. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      77
      863
    7. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      69
      734
    8. Mikä sua vaivaa

      @?
      Ikävä
      90
      705
    9. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      63
      698
    10. Oot kaunis ja fiksu

      Ja pidän susta kovasti. Tiiäppä se.
      Ikävä
      33
      653
    Aihe