Miten kuvat oikeaan järjestykseen?

töpeksijäinen

Käyttöjärjestelmä win7, joka on minulle vielä vähän uutta, kun olen tottunut xp:hen. Kun tarkastelen albumissa kuvia, haluaisin vetää itse ne kuvat oikeaan järjestykseen, siten että ne ei järjesty minkään esim. nimen mukaan automaattisesti tai muokkauspäivän tai yhtään minkään muunkaan perusteella. Vaan haluan itse valita nyt ensimmäisen kuvan, sitten toisen... mutta en tiedä mitä valintoja pitää valikosta tehdä, että saan sen noin. Nyt jos vedän kuvaa ja yritän tipauttaa sen oikeaan väliin, kuva ei mene sinne, vaan palaa takaisin alkuperäiselle paikalleen.

Näytä-valikossa on sekä Ryhmittelyperuste, että Lajitteluperuste. Kumpaa niistä käytetään ja mitä eroa niillä yleensä on? Sitten on valittavana hirveä kasa täppiä, joita voi merkata, mutta ei vaihtoehtoa "ei mitään" tai "vapaa" tai mitään sellaista mikä voisi kuulostaa siltä, että voin itse sijoittaa kuvan haluamaani väliin.

4

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ne esim. 001 nimi perään. jos haluat jonkun kuvan välistä toiseksi niin 002 nimi.

    • 1stMacFinn

      Suosittelen hankkimaan jonkun kuvanhallintasoftan, kuten Lightroomin. Sillä homma hoituu kunnolla.

      • Digi-Foto

        Miten olisi vaikkapa ilmainen ja vallan mainioksi monilla saiteilla ja testeissä mainittu FastStone Image Viewer ohjelma, jolla voi myös tehdä paljon muutakin. Tai yksi toinen hyvin rankattu IrfanView.

        Ps. Itsellä sama asia ajankohtainen juuri hankkimani ensimmäisen digin ansiosta ja olen edelleen XP Pro'ssa.


    • töpeksijäinen

      eikö siis windowsis 7:ssa ole mitään omaa valintaa, että saa vapaaseen järjestykseen? Kun en halua nimetä niitä vielä uudestaan. Työskentelen siis eräänlaisen "sarjakuvan" aikaansaamiseksi ja avaan joka kuvan käsittelyyn (photoshoppiin), sitten vast nimeän ne "kuva1" ja kuva 2" jne... samalla kun korjaan valotusta ja pienennän. Helpotuksen vuoksi vaan olisi kiva saada ne jo ennen käsittelyä haluamaani järjestykseen, jotta voin muokata ne tietyssä järjestyksessä, eikä tarvi muistaa aina että monesko kuva nyt on muokattavana ja minkä niistä avaan seuraavaksi. Yhteen albumiin kuuluu mahdollisesti 30-50 kuvaa.
      Toisaalta en haluaisi ladata paljon uusia ohjelmiakaan koneelle, Irfanviewiä olen joskus kyllä käyttänyt ja se oli muistaakseni ok, mutta toistaiseksi olen yrittänyt löytää windowsista tätä säätöä.
      Kiitos paljon vastauksista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      56
      1268
    2. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      156
      1217
    3. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      60
      1115
    4. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      103
      1077
    5. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      51
      1056
    6. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      56
      863
    7. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      56
      843
    8. Miten aiot saada kaivattusi?

      1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?
      Ikävä
      54
      785
    9. Upea takamus

      Sulla on nainen upea takamus.
      Ikävä
      32
      772
    10. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      74
      761
    Aihe