Myyjä hallituksessa, kuntoraportti viivästyy

Ongelma.
Myyjäpariskunta ovat molemmat jo vuosikymmeniä olleet talonhtiön hallituksessa ja ovat myymässä asuntoaan (rivitalo). Asunto näyttää sisältä erittän hyvältä, remontoitu ja laitettu, mutta rakennusvuosi (1982) ja julkisivu herättää hieman huonoja ajatuksia. Rivitalon laidoilta puuttuu kokonaan salaojaputket ja B-"rapun" kellarissa havaittu selvää kosteusvauriota ja homeongelmaa (kellarin haju muut)(myytävä asunto siis A-rappu).

Kuntokartoitus on suoritettu joskus kesällä ja lopullinen vedos on saatavilla joulukuun puolen välin tienoilla. Asunto vapautuisi samoihin aikoihin. Kaupat myyjä haluaisi kuitenkin tehdä jo nyt. Isännöitsijän mukaan kuntoraportissa salaojien puutos olisi ainoa "isompi korjaustoimenpide". Muihin kosteus- ja homeongelma-kysymyksiin koko taloyhtiössä vastauksina epämääräisiä; "Hallitus päättää näistä kuntoraportin valmistuttua", "Näistä asioista en puhelimitse sinulle kerro". Hallituksella on siis varma tieto kuntoraportin kohokohdista. Eikö?

Nyt olemme päässeet kauppakirjan esivalmisteluihin. Tässä kohtaa välittäjä ilmoitti myyjän haluavan kauppakirjaan merkinnän, jossa myönnämme tietävämme asunnon nykyisen kunnon sekä tulevan korjaustarpeen.

Miten voin tietää korjaustarpeet, jos ei kuntoraporttia ole saatavilla? Myyntiaika, raportin valmistuminen, myyntiehto sekä isännöitsijän puheet aiheuttaa pakon omaisen hylkimisrefleksin. Olenko liian skeptinen? Pitäisikö lopettaa tämä salaliittoteorioiden virittely?

Kyseisen asunnon kuitenkin haluaisimme.

6

720

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eieieieieiei

      miettisin sinuna vielä uudelleen. Oikeasti. Et ole liian skeptinen.

    • Kohde..

      Unohda koko kohde.

      Jotenkin tuossa paistaa selvä salailun maku.

      Itse hallituksessa olevana, ja kun meidän yhtiössäkin tehtiin kuntotutkimus, niin tulokset siitä saatiin heti tutkimuksen päätyttyä. Ei siinä viikkoja mennyt. Muistaakseni meni pari viikkoa, koska joutuivat odottamaan paria laboratoriotutkimusta, mutta jos tuossa tapauksessa on tutkimus tehty jo kesällä, niin tulokset ovat varmasti hallituksen tiedossa.

      Se, että tutkimuksen johdosta korjauksia ei ole päätetty, on varmasti totta, koska ilmeisesti on niin isoja korjauksia odotettavissa, että rahoituksen saamiseksi vaatii yhtiökokouspäätöksen.

      Joten vielä kerran: Vetäydy kaupasta ja etsi toinen kohde.

    • owrowre

      Et ole liian skeptinen. Hyvä, että hälytyskellosi soi jo tässä vaiheessa.

      Ensinnäkin kuntokartoituksen puhtaaksikirjoittamiseen ei voi mennä kuukausia. Normaalisti sen saa muutaman päivän kuluttua, vähintään viikon sisällä. Usein välittäjät pystyy toimittamaan sen sähköpostitse ostajaehdokkaalle.

      Tässä on nyt selvää salailun makua. Älä missään tapauksessa hyväksy myyjän ehdottamaan myyntiehtoa, jossa myöntäisit tietäväsi asunnon nykyisen kunnon. Homma haiskahtaa sen verran, että itse en tässä vaiheessa allekirjoittaisi edes sellaista ehtoa, että tarjous ei sido tarjouksen tekijöitä, jos vasta joulukuussa saatavilla olevassa kuntokartoitusraportissa ilmenee oleellisia vikoja. Ostajan pitää saada raportti ennen kuin mitään allekirjoittaa.

      Sinun pitää saada kuntokartoitusraportti itsellesi siten, että voit siihen kotonasi kaikessa rauhassa syventyä ja kysellä tarvittaessa kommenttia joltain asiantuntijalta. Välittäjällä nimittäin saattaa olla "ainoa kappale", jota ei voi antaa omaksi ja joka pitää lukea siinä odottaessa. Pahin tilanne on, että raportin saa nähtäville vasta kauppakirjan allekirjoitustilaisuudessa, jossa on myyjät, välittäjä ja pankin edustaja hengittämässä niskaan.

      Muista, että jos kuntokartoitusraportissa lukee jonkin asian vaativan lisäselvityksiä, se tarkoittaa sitä että olet tietoinen mahdollisesta ongelmasta ja otat tietoisen riskin, jos teet kaupat ilman että teet niitä lisäselvityksiä.

      Kannattaa lähteä siitä, että A-rapussa on samanlaiset rakenteet kuin B-rapussa, jossa on jo löytynyt ongelmia. Todennäköisesti samat ongelmat ja korjaustarpeet on ennemmin tai myöhemmin myös A-rapussa. Tuollaiset viat on aika hankalia ja kalliita korjata.

      • Ja sitten viimeinen niitti kaupan unohtamiselle olisi "omatoiminen kiinteistönhuolto", silloin arvo on rakennusoikeus vähenettynä rakennusten purkukuluilla :(


    • klliilj

      Saako kysyä missäpäin tämä kohde on?

      • Terve,

        ja kiitos kaikille vastanneille.

        Kaupat sitten peruttiin ihan pienen ongelman vuoksi: Piilosokkeli. Ja ihan varmasi niin myyjä kuin isännöitsijä olivat tietoisia asiasta, siitä ei sen enempää. Asunto on edelleenkin myynnissä Vihdin Nummelassa.

        Harmittaa, että päästin asian näinkin pitkälle. Melkein olin jo valmistautunut muuttamaan, kiva kämppä kun.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      623
      2606
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      418
      2056
    3. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      23
      2040
    4. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      1586
    5. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      67
      1554
    6. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1498
    7. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      126
      1262
    8. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      23
      1090
    9. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      19
      1044
    10. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      16
      988
    Aihe