Yksi Sami jättää vastaamatta enemmän kuin 10 täysjärkistä...

Itte piru

SamiA:lle yhdessä ainoassa keskustelussa esitetyt kysymykset, joihin vastaaminen on toistaiseksi ollut hänelle mahdotonta:

Hei SamiA, miten ylipäätään määrittelet käsitteen "tiede"? Sinulla tuntuu olevan sille jokin yleiskielestä poikkeava määritelmä.

Paljonko lääketieteellisiä menetelmiä kreationistit ovat kehittäneet esimerkiksi viimeisen 50 vuoden aikana? Tai edes uskovaiset tieteentekijät? Tai mitään muutakaan teknologiaa uskonnon avulla?

[SamiA:n vastaus: Vähintään 50%
Ottaen vielä huomioon, että kreationisti-tiedemiehet ovat enemmistö. Lääketiede muuten ei ole ainoa tieteen ala.]

Mainitse kolme esimerkkiä kreationistisen tieteen saavutuksista. Tai mainitse edes yksi. Ja painotan sanaa TIETEEN. Arvaa miksi.

Missähän muuten on tilasto josta voisin itsekin lukea että kreationisti-tiedemiehet ovat enemmistö?

Hei SamiA, osoitahan joku sellainen kreationistinen tutkimus - siis oikea, tieteellinen tutkimus jos tiedät mikä sellainen on - josta voisi antaa jonkun merkittävän palkinnon!

Kertoisitko nyt lopultakin, vihdoinkin, viimeinkin, kerrankin kuinka paljon kreationistinen tiede on todellisessa maailmassa saanut aikaan vaikkapa 50 viime vuoden aikana?

Kerrohan esimerkki, jossa joku ateistinen tiedemies on palkittu ateistisuutensa takia.

Kertoisitko ensin mitä tarkoitat [television] "homo-ohjelmilla"? Sitten voit selittää miksi otit juuri nuo kolme [Venäjä, Iran, Intia] esimerkeiksi.

Miksi muuten kyselet, kun olet mainostanut (vai oliko se Jaakob?) että kaikki vastaukset ovat Raamatussa?

Voisitko viimeinkin kertoa jonkin kreationistisen tieteen saavutuksen?

Mistäs evoluutiopalkinnoista tässä on edes puhuttu? Ja ovatkos vaikkapa Nakayama-, Kyoto- tai Japan-palkinnot juutalais- kristillisessä kulttuurissa jaettuja?

Kerro nyt vaikka miten muut tieteenalat ovat voineet hyödyntää niitä kreationismin saavutuksia? Ja mitä nuo saavutukset ovat?

[Samin viisautta: Ateismipohjainen tiede on korkeintaan 200 vuotta vanhaa. Sitä ennen tiedettä on tehty yksinomaan kreationismin pohjalta.]

Miksi tämä kreationismitiede sitten ei saa nykyään tuloksia? Onko kyse jostakin maailmanlaajuisesta salaliitosta joka työntää evoluutiota totuutena?

[Samin viisautta: Suurin osa tiedemiehistä on kreationisteja. Ateistien osuus tieteessä on marginaalinen. Ateistit vain ottavat kaiken kunnian itselleen lisäksi he kunnioittavat aggressiivisesti toisiaan.]

Uskotko tuohon itsekään?

Onko kreationismin pohjalta 200 viime vuoden aikana tehty minkäänlaista tiedettä? Edes teologiaa?

[Samin viiasutta: Evoluutioteoria kehitettiin tarpeeseen, jolla voidaan kieltää Jumala. Teoria onkin Jumalan kieltämisteoria. Uhrit ovat ensisijaisesti lapsia. (Itte pirun huomautus: Sami tarkoittanee aborttia - onko evoluutioteoria kenties kehitetty mielessä aborttien lisääminen?]

Saavatko kreationistit evoluutiotutkimuksissa merkittäviä saavutuksia aikaan?

[Samin viisautta: Hi-virus on ihmisen kehittämä virus. Lienee siitäkin pitäisi palkita joku tiedemies, joka on onnistuneesti kyennyt ehkäisemään maapallon ylikansoitusta.]

Panehan todistaen. Kenen? Missä? Milloin? Miksi?

7

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfghjkpo

      näin typerää. Ei mikään ihme jos kukaan ei välitä vastata.

      • 34

        Järjen valosi ei taida riittää tajuamaan, että kysymykset ovat syntyneet Samin päättömien väitteiden pohjalta.


    • Tuleeko niitä vastauksia vai haluatko mieluummin vahvistaa sen käsityksen että korviesi välissä on vain luuta ja lihaksia?

    • Taitaa sillä olla korvien välissä lähinnä ureaa.

    • 34

      Olet tänäänkin pistäytynyt kirjoittamaan kommentteja. Mitä jos vastaisit näihin sinulle esitettyihin kysymyksiin? Vai otatko mieluummin sen aasinhatun pieneen päähäsi?

    • ...

      Sami on nyt vaan sami. Ei sitä kukaan vakavasti ota. Tuskin ottaa itsekään. Huumorilla heittelee jotain sekavaa kännipäissään. ;D

      • Itte piru

        "Ei sitä kukaan vakavasti ota. Tuskin ottaa itsekään."

        Kun ei noista tuollaisista koskaan tiedä...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      131
      7182
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2559
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      264
      1230
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1019
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      161
      947
    6. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      900
    7. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      71
      897
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      774
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      13
      733
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      711
    Aihe