Tupakointi

Rreal man

Tuossa kun tulin lenkiltö niin pisti silmään parvekkeella seisoskeleva tupakkaporukka. En ole terveysfriikki ja nuorena poltin itsekin jonkin aikaa, mutta tällä hetkellä tupakointi olisi kyllä sellainen turn off että ei kiinnostaisi tutustua naiseen, joka tupakoi, vaikka olisi muuten kuinka viehättävä tahansa.

Kuinka moni täällä tupakoi? Olisitko valmis lopettamaan tupakoinnin ja miksi?

13

514

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En polta, enkä ole koskaan polttanut. Tuttava kuoli tupakan aiheuttamaan keuhkosyöpään niin se on absoluuttinen turn-off.

    • 1+1=?

      Pari kertaa olen sikaria aikuisena kokeillut, normaali tupakkaa muutaman kerran joskus yläasteella. Ei ole minun juttuni, itseasiassa tupakansavu inhottaa minua niin paljon että en edes viitsi käydä treffeillä sellaisten naisten kanssa joiden tiedän polttavan. Joskus nuorempana tuli baarissa (silloin sai vielä sisällä polttaa) suudeltua vasta tupakan tumpannutta naista ja maku oli ihan kauhea.

    • anna panna

      En tupakoi enkä ole tupakoinut. Enkä haluaisi miestä joka polttaa, koska se röökin haju on vastenmielinen ja se haju pysyy tupakoivissa ihmisisiä, vaikka eivät he itse sitä haistakaan.

    • tehomies

      En tupakoi.

    • gdgfgsgsgf

      Tupakka on nautintoaine siinä missä alkoholikin. Itse poltin useamman vuoden säännöllisesti, nykyisin poltan jos otan alkoholia.

      • w4nry

        Tupakka vaikuttaa ympärillä oleviin. Haisee pahalle, haju tarttuu vaatteisiin ja hiuksiin. Ei tee myöskään mieli suudella tupakanmakuista suuta.


      • dghjrtybnm

        Ei tupakointia ja alkoholinjuontia voi oikein verrata. Yleensä ne jotka polttaa poltaa joka päivä ja ne jotka juo juo joskus, lähinnä viikonloppuisin. Näistä jos pitäis valita, valitsisin sen joka käyttää ehkä viikonloppuisin alkoholia, muttei tupakoi.


      • fdsgfdsgdsf
        dghjrtybnm kirjoitti:

        Ei tupakointia ja alkoholinjuontia voi oikein verrata. Yleensä ne jotka polttaa poltaa joka päivä ja ne jotka juo juo joskus, lähinnä viikonloppuisin. Näistä jos pitäis valita, valitsisin sen joka käyttää ehkä viikonloppuisin alkoholia, muttei tupakoi.

        Tupakkaa voi käyttää myös viihdekäytössä, vaikkei polttaisi päivittäin.


      • dghjrtybnm
        fdsgfdsgdsf kirjoitti:

        Tupakkaa voi käyttää myös viihdekäytössä, vaikkei polttaisi päivittäin.

        Sit se käy. Viihdekäytössä.


    • Twin Six

      En polta, enkä ole polttanut.
      Vaikka eihän tuore tupakansavu haise pahalle, vasta ns. vanhan röökin haju joka tarttuu vaatteisiin jne. käy ikävästi nenään.
      Turn off? En oikeen osaa sanoa.

    • en tupakoi enää. Poltin n. 3 vuotta ollessani todella rasittavassa duunissa. Nykyään poltan vain sikareita.

    • sir_eino

      En tupakoi juurikaan. Vähemmän kun pikkuaskin vuodessa. Pahimmillaan poltin kaksi askia päivässä. En ole ollut kuitenkaan koskaan riippuvainen vaan mulla on ollut ajanjaksoja jolloin olen tupakoinut koko ajan ja sitten pitkiä lähes savuttomia kausia.

      Naisen tupakointi? En ole koskaan seurustellut tupakoijan kanssa (baaritupakointia en laske nyt tähän mukaan). Voisin seurustella. Kai. Vaikea sanoa. Alkaisin kyllä varmaan polttaa silloin enemmän.

    • ex-raitis

      Vaikka tupakoinnin terveyshaittoja ei käykään kiistäminen, pitää muistaa että sillä on samanlainen sosiaalinen merkitys kuten alkoholilla pariutumiskulttuurissamme.

      Aloittamalla tupakanpolton pääsee koulussa tupakkarinkiin mukaan ja voi tutustua siellä oleviin tyttöihin. Tupakointi myös tuo mukanaan tiettyä itsevarmuutta miehelle jolloin hän näyttää houkuttelevammalta naisten silmissä. Myöhemmin työelämässä tupakointipaikka on sosiaalinen tila jossa sielläkin voi tutustua naisiin.

      Eikä pidä muistaa sitä, että tulen pyytäminen tai tupakan pummaaminen on sosiaalisesti hyväksytty tapa tehdä aloite. Kun tarjoaa tytölle tulta tai antaa hänen sytyttää savukkeen, voi samalla alkaa virittelemään muutakin keskustelua alulle. Tupakoimattomat ihmiset sulkevat itseltään nämäkin mahdollisuudet pois ja tupakkamies korjaa potin.

      Kannattaa katsella ympärilleet. Kummat ovat niitä naisettomia ATMiä, tupakoivat jääkiekkoilijat vai tupakoimattomat nörtit?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      127
      1306
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      98
      973
    3. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      934
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      25
      907
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      297
      789
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      95
      748
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      656
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      34
      648
    9. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      140
      589
    10. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      50
      581
    Aihe