Zeitgeist: Moving forward

Aluksi epäröin filmin laittamista tänne Ateistipalstalle. Mutta filmi käsittelee laajasti asioita joista täällä on paljon puhuttu. Mm ihmisoikeuksista, maailman menosta sekä rahasta ja moraalista.

(Ei suomenkielisiä tekstityksiä)

http://www.youtube.com/watch?v=4Z9WVZddH9w

19

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tosimies.

      Et kait sinäkin ole tuollaiseen paskaan sekaantunut?

      • q34rty76u

        suosittelen tosimiestä tutustumaan aiheeseen ennen kommentointia.


      • En ole. Laitoin asian tänne sen hyvän ajatusmallinsa vuoksi. Zeitgeist malli on vain yksi miljoonasta mukaan luettuna anarkismi ja kommunismi joista Zeitgeist parannettu malli. Tietenkin lisää ideoita aikojen kuluessa tulee ja uusia suuntia. Itse en kuulu zeitgeistiin mutta heidän ideansa on kiinnostava.


    • H.H.

      Zeitgeist on sillä tavalla ongelmallinen kristityille, että se näyttää todistelevan kristinuskoa vastaan melko vahvasti. Näin myöhemmin esityksen, jossa kerrottiin miten Zeitgeistin kristinuskon vastainen anti perustuu vanhaan teoriaan, joka on kumottu, mutta se ei näyttänyt Z:n tekijöitä esittämästä samoja väitteitä uudelleen. En tunne aihetta siinä määrin hyvin, että suoralta kädeltä pureutuisin osoittamaan Z:n virheitä. Siksi kerron, millä tavalla voi lähteä etsimään itse tietoa, mikäli ei halua tyytyä yksipuolisen kerronnan antiin.

      Ainakin voi laittaa ensin haun

      zeitgeist debunked .


      Zeitgeistin taloutta käsittelevä osio oli kelvollista historialliselta osaltaan, mutta lopussa esitelty 'mitä pitäisi tehdä' oli suoraan new age -hörhöjen kirjoista.

      • 21

        "Zeitgeist on sillä tavalla ongelmallinen kristityille, että se näyttää todistelevan kristinuskoa vastaan melko vahvasti. Näin myöhemmin esityksen, jossa kerrottiin miten Zeitgeistin kristinuskon vastainen anti perustuu vanhaan teoriaan, joka on kumottu, mutta se ei näyttänyt Z:n tekijöitä esittämästä samoja väitteitä uudelleen. En tunne aihetta siinä määrin hyvin, että suoralta kädeltä pureutuisin osoittamaan Z:n virheitä. Siksi kerron, millä tavalla voi lähteä etsimään itse tietoa, mikäli ei halua tyytyä yksipuolisen kerronnan antiin.

        Ainakin voi laittaa ensin haun

        zeitgeist debunked ."

        Joo, onhan niissä elokuvissa kaikenlaista epäilyttävää infoa jota on sitten höystetty taiteelliisuudella enkä itsekkään allekirjoita läheskään kaikkea mitä niissä sanotaan.

        "Zeitgeistin taloutta käsittelevä osio oli kelvollista historialliselta osaltaan, mutta lopussa esitelty 'mitä pitäisi tehdä' oli suoraan new age -hörhöjen kirjoista."

        Talous osiokin on melko rajusti yksinkertaistettua mutta tuo silti ongelmia hyvin esille. Ja mitä siihen venus projektiin tulee niin en aluksi ollut uskoa että joku viitsii edes ehdottaa moista, mutta sitten ajattelin asiaa ja totesin että siinähän on itseasiassa ideaa.


      • Olen kyllä nähnyt zeitgeist debunked - pätkän ja olipa muuten mielenkiintoista nähdä samaisessa pätkässä kirjailijat jotka esiintyivät tuossa (Jumala jota ei ollutkaan olemassa) pätkässä. Mutta debunked - pätkäkin näyttää tyytyvän latelemaan asioita Esim Horuksen syntymästä eikä perustele kovin syvällisesti. Sanoisin jopa puutteellisesti.

        Koska Horus kyllä haudattiin ledegan mukaan temppelin alle josta hän nousi kuolleista 3 päivän kuluttua ja se päivä tunnetaan nimellä Opeth.

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Edfu


      • Olisi ehkä sen verran kannattanut paneutua aiheeseen että olisit edes huomannut tämän olevan "Zeitgeist: Moving Forward" eikä se alkuperäinen "Zeitgeist". Ihan vain siksi että et nolaisi itseäsi haukkumalla väärää puuta. ;)


    • 21

      "(Ei suomenkielisiä tekstityksiä)"

      On suomi tekstit kun painaa siitä cc napista videoruudun alalaidassa.

    • Tsekattu on

      Itse olen katsonut kaikki Zetgeist dokkarit.Kyllä ne voi katsoa.Mutta itse olen kaikenlaisen informaation kanssa varovainen ja suhtaudun aikalailla kaikkeen varauksella.
      Mutta ihmisen kannattaakin olla varauksellinen minusta kaikessa.Sillä toinen ihminen voi johtaa toista harhaan helposti kaikinpuolin.

      • Skeptisyys ennen kaikkea.


    • Suomalaiset näköjään tehneet oman versionsa Zeitgeististä.
      Mukana mm Esko Valtaoja avaruustähtitieteen professori Turun yliopistosta. Sekä munamiehenä tunnettu Riku Nieminen.

      En viitsinyt laittaa uuteen aloitukseen, koska samoja aiheita käsittelee. Kiinnostavia hetkiä. =)


    • Kyllähän tuossa oli ajattelemisen aihetta kerrassaan. Olen itsekin monesti miettinyt että mitäköhän sitten tapahtuu kun maapallon öljyvarat on kulutettu loppuun. Ja aina kun mietin jonkun uuden tavaran ostamista mietin että miten kauan se kestää käytössä. Harmittaa sellainen että valmistetaan tahallaan lyhytikäisiä tuotteita, esimerkiksi nyt vaikka mustesuihkuprinttereitä, että tietyn ajan päästä ne vain lakkaavat toimimasta kun printterin laskuri saavuttaa jonkun pisteen, että on tulostettu vaikka tietty määrä sivuja. Sitten sitä ei voi korjata, vaan pitää ostaa uusi. Jätettä syntyy vain lisää ja lisää, mitään ei korjata eikä kierrätetä. Resurssit maailmassa eivät todellakaan ole loputtomat vaan rajalliset. Mitä sitten, kun joku raja tulee vastaan? Esimerkiksi nyt vaikka öljyraja? Ja loputon talouskasvu on mahdoton ajatus. Kun on rajallisesti resursseja niin ainainen kasvu ei vain ole mahdollista. Hitto vie, uudistus voisi olla kyllä paikallaan, mutta tuon videon uudistukset vaikuttivat kyllä niin laajamittaisilta että mahtaako onnistua? Sellaisten uusien kaupunkien rakentaminen vaatisi järjettömiä satsauksia, mutta kenellä olisi mahdollisuus sellaisia lähteä tekemään? Huoh, jotain tarttis tehrä.

      http://www.youtube.com/watch?v=xGsFP1_kxiY

    • evoluutio ei toimi

      Eikö ihminen tulekaan paremmaksi?

      • K85+

        ''evoluutio ei toimi15.5.2011 11:160 SULJE
        Eikö ihminen tulekaan paremmaksi?''
        Oletko aina ollut typerä, vai tuliko se uskosi mukana?


      • >> Eikö ihminen tulekaan paremmaksi?


    • toimimaton on

      Ei toimi evoluutio. Piste.

      • J56-

        ''toimimaton on15.5.2011 11:210 SULJE
        Ei toimi evoluutio. Piste.''
        Miksi valehtelet?


      • Se että maailmalla on onglemia ei ole evoluution vana ihmisten tekemä ongelma. Ja valitettavasti ne onglemat ovat enemmän uskonnon kuin evoluution aiheuttamia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      109
      2965
    2. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      187
      2674
    3. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      61
      2119
    4. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      1
      1421
    5. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      223
      1322
    6. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      22
      1293
    7. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      3
      1071
    8. Ei osattu ratkaista etääntymistä

      Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.
      Ikävä
      115
      880
    9. Esprit hoitokdit Varkaudessa?

      Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin
      Varkaus
      103
      853
    10. Ei ole liian myöhäistä..

      Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala
      Ikävä
      3
      822
    Aihe