Mitä kaipaat ysäriltä?

90s 90s 90s 90s 90s

Otsikossahan se jo tuli...

13

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gordon Gekko

      Musiikkia: Alice in Chains, Nirvana, RHCP, Radiohead, Blur, Oasis ja monia muita. 2000-luku on ollut vanhan kertausta ja ylituotettua skeidaa.

      • Gordon Gekko

        Ja olihan se eurodancekin ihan hassunhauskaa...


    • sillitrooli

      Kaipaan ysäriltä musiikkia. Techno, trance, house, punk, grunge, triphop ja rap olivat mainstreamia. Huonoa metallia ja tukkarokkia ei joutunut kuuntelemaan missään, ja masentavaa suomirokkiakin mielestäni vähemmän kuin nykyään.

      Kaipaan jotain juttuja muodista. Naisten hiusmallit näyttivät kivemmilta ysäriltä, kun asiaa muistelen.

      Sitten kaipaan vielä sitä, että Sinkkuelämää ja Cosmopolitan eivät olleet aivopesseet nuorten naisten enemmistöä.

      • 90-luvun muotijutuista paras oli se, kun tytöt käyttivät tiukkoja levi`s-farkkuja.


      • Eivät kyllä olleet mainstreamia noista kuin ehkä techno. Ja sitä metallia ei kuule vielä nykyäänkään missään. 90 luvulla kuuli enempi kun oli vielä 80-90 luvun taitteen thrash aallon huipun jälki väreitä enempi.

        Ilmeisesti aika multaa muistot.


      • sillitrooli
        hahmotelma kirjoitti:

        Eivät kyllä olleet mainstreamia noista kuin ehkä techno. Ja sitä metallia ei kuule vielä nykyäänkään missään. 90 luvulla kuuli enempi kun oli vielä 80-90 luvun taitteen thrash aallon huipun jälki väreitä enempi.

        Ilmeisesti aika multaa muistot.

        Sanotaan sitten vaikka niin, että 90-luvulla ug oli mainstreamia. 2000-luvulla urpoilusta tuli mainstreamia.


    • 90s 90s 90s 90s 90s

      up up up up up

    • Mies1985

      Valkoisempaa ja viattomampaa katukuvaa, musiikkia, pelejä, joitakin tv-sarjoja, niitä teinejä jotka kasvoivat isoiksi...kuten nettityttöystävääni joka on minun ikäiseni.

    • Reipas Poikamies

      Jotain random ajatusteni virtaa aamu tuimaan,
      Kaipaan:
      - musiikkia joka soi radiossa jossa oli munaa ja asennetta. Kuten Greenday, Offspring, Bloodhound Gang.

      -Mustien miesten vaikutus ei ollut tullut kulttuuriimme, eikä räppi. Oli paljon viattomampaa parisuhdemarkkinoilla.

      -Lipeviä pelimiehiä ei monikaan nainen halunnut- sellaista jopa välteltiin jos maine alkoi karata miehen hommista. Myöskin naisen maine irtoseksin käyttäjänä oli huono asia-ruma sanakin saattoi kuulua jos poikaystävää ei löytynyt mutta miehet vaihteli.

      -Tavismieskin oli jotain, mitä asia ei nyt enää ole. Pitäisi olla rock, pitäisi olla Mr somebody ja pitää olla coolin supliikki kuten House ja muut tv-artistit.

      -Moottoripyörät oli ug juttu ja niiden 50v-setien nuoruuden relive asia jos vaimo antoi luvan.

      - Suomen tulevaisuus pystyi olemaan valoisa kohti uutta nousia nyt se on jykän myötä umpisuossa, eikä mitään uutta Nokiaa ole tiedossa. Suomi kurjistuu lähivuosina hurjasti etelässä varsinkin, kun elinkustannukset kiipeää ylöspäin koko ajan ja useimpien tulot ei. Näin ollen p-duunista saa käteensä lähinnä tekemisen ilon jos ei liikaa v*ttulua pomoltaan saa.

      Jo nykyään kouluksen merkitys on kärsinyt inflaation kun koulutusta vastaavaa työtä ei välttämättä löydy-mikä on väärin henkilökohtaisia panostuksia kohtaan jos uraa ei koulutusksellaan työelämästä saakkaan.

      Muistan itse että hyvinkin kauniit naiset oli perusjamppojenkin kanssa kimpassa kun S.I.C. ei ollut huumannut kaikkia neitoja vaatimaan rockea kitaristia joka käyttää silmämeikkiä poikaystäväkseen. Tai räppi-artistia.

      -Hiihtokeskus-lomat, Viron (seksi) risteilyt? Muistaako joku kohuja :D

      En elä menneessä, enkä halua sinne takaisin. Nykyisyys sopii oivasti minulle.

    • En mitään. Ei ainakaan tule mieleen mitään... En mitään.

    • Musiikkia, mutta sitähän löytää cd-hyllystä ja netistä. Joten ei ongelmia. Mennyttä nuoruutta tietysti pitäis varmaan kaivata. ;-)

    • jackaroo

      90-luvulla olin 6-16 vuotias, joten varmaan kaipaan niitä asioita jotka olivat tuolloin tärkeitä. Ehkä sitä on vain jo niin vanha, mutta kyllä minusta 90-luvulla musiikki, piirretyt, sarjikset ja jopa karkit olivat parempia kuin nykyään. :D

    • vcvxcvxcxv

      Ei ollut tosi tv:tä vielä tuolloin ja televisiosta tuli enemmän ilmaista urheilua.

      Kaikki oli halvempaa ja jotain pystyi tekemään ilmaiseksikin.

      Oli enemmän töitä.

      Kai sitä lapsuuttaankin jonkun verran kaipaa.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1137
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      551
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      482
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    Aihe