Pakollinen vuodenaikamuistutus:
Ns. katumuskuukausi, eli kirkosta eroamisen voimaan astuminen vasta kuukauden kuluttua, poistui jo vuonna 2003. Jos haluaa välttää vuoden 2012 kirkollisveron, ehtii vielä erota.
Veroliput ovat todennäköisesti painossa. Kun nyt eroaa, saanee verolipun entisellä veroprosentilla. Tällöin joko voi pyytää uuden kortin tai sitten saa aikanaan kirkollisveron osuuden veronpalautuksina.
Joulukuussakin ehtii erota -- katumuskuukautta ei ole
13
136
Vastaukset
- !
Tai sitten se vähentää mätkyjä;-))
Ilosanoma sekin! - tarkkailussa
jokaiselta kirkosta eroajalta kysytään:
laitoitko 1,5% kehitysapuun vai ostitko muumilimsaa koko rahalla?- sdfddfghj
"laitoitko 1,5% kehitysapuun vai ostitko muumilimsaa koko rahalla?"
Pitää kysyä, laitoitko 0.15% kehitysapuun tai vastaavaan. Kirkolle menevistä veroista vain noin kymmenys menee hyväntekeväisyyteen. - tosi on
sdfddfghj kirjoitti:
"laitoitko 1,5% kehitysapuun vai ostitko muumilimsaa koko rahalla?"
Pitää kysyä, laitoitko 0.15% kehitysapuun tai vastaavaan. Kirkolle menevistä veroista vain noin kymmenys menee hyväntekeväisyyteen.kirkolle maksettavasta verosta 100% menee hyväntekeväisyyteen
koska sillä työllistetään suomalaisia ihmisiä
yhtä lailla voi ajatella että valtion verosta myös 100% menee hyväntekeväisyyteen
siksi olenkin iloinen veronmaksaja! - adADG
tosi on kirjoitti:
kirkolle maksettavasta verosta 100% menee hyväntekeväisyyteen
koska sillä työllistetään suomalaisia ihmisiä
yhtä lailla voi ajatella että valtion verosta myös 100% menee hyväntekeväisyyteen
siksi olenkin iloinen veronmaksaja!Jos rikkoo ikkunoita niin seki työllistää, mut ei järkee
- systeemi uusiksi
tosi on kirjoitti:
kirkolle maksettavasta verosta 100% menee hyväntekeväisyyteen
koska sillä työllistetään suomalaisia ihmisiä
yhtä lailla voi ajatella että valtion verosta myös 100% menee hyväntekeväisyyteen
siksi olenkin iloinen veronmaksaja!tosi on,
Enemmän hyvää teet kun jätät kirkollisveron maksamatta. Hoitoalalla on väestä pulaa. "Empaattisille ja lähimmäisenrakkaille" kirkon työntekijöille olisi siellä käyttöä ;)
Piispatkaan eivät jää työttöiksi. He voivat ryhtyä konsulteiksi ja markkinoida yrityksille pehmeitä arvoja, ja hoplatilallaa - taas muuttuu maailma paremmaksi!
Kirkon omaisuus voidaan ulosmitata ja järjestää sen tiloissa jotain oikeaan lähimmäisenrakkauteen perustuvaa vapaaehtoistoimintaa - ja taas parani maailma :) - !% on totuus
sdfddfghj kirjoitti:
"laitoitko 1,5% kehitysapuun vai ostitko muumilimsaa koko rahalla?"
Pitää kysyä, laitoitko 0.15% kehitysapuun tai vastaavaan. Kirkolle menevistä veroista vain noin kymmenys menee hyväntekeväisyyteen.Kirkko ILMOITTAA käyttävänsä 10% hvyäntekeväisyyteen, mutta tosiasiassa tuossa on mukan "vyörytettyjä" hallinnolisia kuluja. Apua tarvitseville ei mene edes yhtä prosenttia kirkon tuloista ja tuossakin on mukana jo kirkon suorittamat keräykset, jotka tulee verojen pääle.
Eli jos on maksanut 500€ vuodessa kirkollisveroa ja erottuaan antaa 5€ vuodessa suoraan apua tarvitsevalle lähimmäiselle, niin tekee yhtä hyvän teon.
- Kynttilä vakan alla?
Jori, laittakee tästä infoa myös muualle kuin tälle palstalle. Täällä ei kovin montaa ihmistä tavoita, mutta esimerkiksi omilla sivuillanne ja sosiaalisessa mediassa lähestyvästä vuodenvaihteesta muistuttaminen voisi tuoda mukavasti vipinää.
- Jori Mäntysalo
Muistutin jo EK-tiimiä että laittavat sivulle. (En ole itse ollut mukana tiimissä yli vuoteen.)
Mitään hyvää tapaa muistuttaa ei oikein ole. Tärkeintähän olisi saada asia esille niiden parissa, jotka eivät kiinnostuneina lue tällaista palstaa. Täytynee laittaa signatureksi eri paikkoihin. - Matti Möttönen
5 800 jäljellä. Nyt on näköjään Eroakirkosta.fi-sivuston etusivulla näyttävä teksti, jossa muistutetaan, että eroamalla tämän vuoden puolella säästät ensi vuoden verot.
- Masa M
Oho, väärä ketju, piti mennä tuonne lähtölaskentaan :P
- Masa M
Masa M kirjoitti:
Oho, väärä ketju, piti mennä tuonne lähtölaskentaan :P
Siis loppulaskentaan. Jo on saatana kun ei mikään onnistu.
- Luuloista vapaa
Masa M kirjoitti:
Siis loppulaskentaan. Jo on saatana kun ei mikään onnistu.
Loppu? Tämähän on vasta alku...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1181157
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89874Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede18699- 74674
Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat276655- 88653
- 107604
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.49533- 26532
Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet102473