Rippisalaisuus ohjeet

asdalksdls

"Kirkko päivitti ohjeistusta vaitiolovelvollisuudesta

Kirkkohallitus on päivittänyt kirkon työntekijöiden ja luottamushenkilöiden ohjeistusta vaitiolovelvollisuudesta. Päivitys tehtiin lainsäädännön muutosten vuoksi.

Uudessa ohjeistuksessa päivitettiin seurakuntien työssä esiin nousseita kysymyksiä vaitiolovelvollisuudesta. Oppaan tarkoitus on selkeyttää kirkkolain ja muiden lakien vaikutusta vaitioloon ja ilmoitusvelvollisuuteen. Lisäksi siinä määritellään ripin, yksityisen sielunhoidon ja muun auttamistyön rajoja.

- Vaitiolovelvollisuus ei ole koskaan estänyt kirkkoa toimimasta yhtä aikaa sekä ripin ja sielunhoidon luottamuksellisuuden edellyttämällä tavalla että mahdollisten tai jo tehtyjen rikosten tai väärintekojen uhrien hyväksi, toteaa kirkon kriminaalityön työalasihteeri Sami Puumala Kirkkohallituksesta.

Vaikka rippisalaisuus on säilytetty, ohjataan rikoksen tekijää itse ilmoittautumaan viranomaisille.

- Ripissä ja siihen rinnastuvassa yksityisessä sielunhoidossakin tulee kehottaa rikoksen tekijää itse ilmoittautumaan viranomaisille, vaikka hänen saamansa synninpäästö onkin Jumalan edessä anteeksiannon väline. Armon kokemisen tulee johtaa totuudellisuuteen ja oikeisiin tekoihin, Puumala sanoo."

http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2012/01/kirkko_paivitti_ohjeistusta_vaitiolovelvollisuudesta_3220220.html

Missä vaiheessa rippisalaisuus on laajentunut koskemaan myös yksityistä sielunhoitoa? Minusta julkinen keskustelu tästä koski vain rippiä.

Ja mikä on "yksityistä sielunhoitoa"? Käytännössä voi olla mitä vaan keskustelua.

0

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomen Yrittäjät täräyttää: Sunnuntain tuplapalkka pois lomat lyhyemmiksi ja arkipyhät palkattomiksi

        Edunvalvontajärjestö Suomen Yrittäjät esittää muun muassa sunnuntain tuplapalkan lakisääteisyyden poistamista ja arkipyh
        Maailman menoa
        251
        2053
      2. Missä tapasit kaivattusi

        ensimmäisen kerran?
        Ikävä
        84
        1238
      3. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

        Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
        Ikävä
        90
        1067
      4. Jani Wickholm on kuollut

        Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm
        Kotimaiset julkkisjuorut
        117
        1055
      5. Uskaltaisitko vielä

        Lähestyä vai et kaivattuasi?
        Ikävä
        123
        850
      6. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

        että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
        Ikävä
        87
        847
      7. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

        ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
        Ikävä
        101
        809
      8. Aattelin nainen

        Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
        Ikävä
        122
        779
      9. Alan pikkuhiljaa olemaan sinut

        sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante
        Sinkut
        124
        716
      10. Pohjola talo

        Kuka arvaa lähimmäs miten nopeasti tulee konkurssi uusilla yrittäjillä
        Kuhmo
        23
        701
      Aihe