Joku täällä tiedusteli kastettujen määrää.
Kirkon tiedotuskeskus ilmoitti kastetuttujen määräksi vuonna 2006 84,2% syntyneistä lapsista, eli 49 527 kastettua.
Vuonna 2005 kastettuja oli 85,6% syntyneistä.
Uusimmat tiedot kastetuista
17
1110
Vastaukset
- pelastunut-87
oon ite saanu pienenä ev.lut lapsikasteen...mutta en enää kuulu kirkkoon. kotiseurakunnakseni miellän oman paikkakuntani hellentaiseurakunnan, mutta en haluiasi ottaa uutta kastetta liittyäkseni siihen. onko kasteen uusiminen raamatullista?
- Pähkylä
Kasteen uusiminen ei ole Raamatun mukaista.
Yksi kaste Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen riittää. "Yksi on Herra, yksi usko, yksi kaste!" Efesolaiskirje 4:5
Kasteesta löytyy Raamatun mukaista opetusta:
Mitä Raamattu opettaa kasteesta: http://www.sley.fi/luennot/ESITYS/KasteJR.htm
ja:
http://www.sley.fi/luennot/ESITYS/Kastekeskustelua.htm
Tärkeimpiä Raamatun kohtia kasteesta:
http://www.sley.fi/luennot/ESITYS/KasteMK93.htm
Kaste:
http://www.sley.fi/luennot/ESITYS/KastePP.htm
Miksi kastamme lapsia?
http://www.sley.fi/luennot/ESITYS/MiksikastammelaEK.htm http://www.sley.fi/luennot/ESITYS/KasteEK.html - Kössönöm
Ehkäpä sinun kannattaisi kysyä asiasta helluntaiseurakunnasta.
- huolikaan...
Raamatullista kastetta sinulle ei ole edes tehtykään. Raamattu tuntee vain yhden kasteen, se on uskovan, Jeesuksen Kristuksen Herrakseen ja Vapahtajakseen tunnustavan kaste, eli uskovan kaste. Kastamisen edellytys on suun tunnustus uskostaan ja jotta en puhuisi omiani, panen R-paikan tuohon:
Ap.8:
36. Ja kuin he tiellä vaelsivat, tulivat he veden tykö, ja kamaripalvelia sanoi: katso, tässä on vesi: mikä estää minua kastamasta? 37. Mutta Philippus sanoi: jos sinä kaikesta sydämestä uskot, niin tapahtukoon. Hän vastasi ja sanoi: minä uskon Jesuksen Kristuksen Jumalan Pojaksi. 38. Niin hän käski seisahtaa vaunun; ja he astuivat molemmat veteen, Philippus ja kamaripalvelia, ja hän kasti hänen.
-tämä oli alkukielelle uskollisen Biblian käännös ja siinä on jae 37, joka kirkkoraamatusta puuttuu, koska se jo yksinään tuhoaa lapsikasteopin.
Laitan vielä Kuningas Jaakon englannin kielisen version samasta kohdasta. KJV käännös on myöskin kuulu uskollisuudestaan alkuteksteille.
36. And as they went on their way, they came unto a certain water: and the eunuch said, See, here is water; what doth hinder me to be baptized?
37. And Philip said, If thou believest with all thine heart, thou mayest. And he answered and said, I believe that Jesus Christ is the Son of God.
38. And he commanded the chariot to stand still: and they went down both into the water, both Philip and the eunuch; and he baptized him.
No, toinenkinpaikka vielä:
Ap.2:
36. Varmasti tietäköön siis koko Israelin huone, että Jumala on hänet Herraksi ja Kristukseksi tehnyt, tämän Jeesuksen, jonka te ristiinnaulitsitte."
37. Kun he tämän kuulivat, saivat he piston sydämeensä ja sanoivat Pietarille ja muille apostoleille: "Miehet, veljet, mitä meidän pitää tekemän?"
38. Niin Pietari sanoi heille: "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan.
39. Sillä teille ja teidän lapsillenne tämä lupaus on annettu ja kaikille, jotka kaukana ovat, ketkä ikinä Herra, meidän Jumalamme, kutsuu."
40. Ja monilla muillakin sanoilla hän vakaasti todisti; ja hän kehoitti heitä sanoen: "Antakaa pelastaa itsenne tästä nurjasta sukupolvesta."
41. Jotka nyt ottivat hänen sanansa vastaan, ne kastettiin, ja niin heitä lisääntyi sinä päivänä noin kolmetuhatta sielua.
-ensin saarnattiin evankeliumia Jeesuksesta Kristuksesta.
-sitten parannuksen teko, eli kääntymys ja uskominen evankeliumiin
-kaste kuuliaisuudeksi ja sitä seurasi Pyhän Hengen saamisen lupaus.
-mene vain kasteelle Kristukseen Jeesukseen uskovana, kastehan tapahtuu Jeesukseen Kristukseen, ei seurakuntaan liittymisen takia. Pakko ei ole edes liittyä mihinkään seurakuntaan, jos ei halua, kaste ei velvoita sitä. Hyvä on tietysti olla uskovien yhteydessä ja löyttää joku ryhmä, tai seurakunta, jossa opetetaan ja eletään Sanan mukaan.
T;Jumalanhullu - sinulla..
Kössönöm kirjoitti:
Ehkäpä sinun kannattaisi kysyä asiasta helluntaiseurakunnasta.
on ideaa, mutta ei se helluntaiseurakuntakaan mikään mesipaikka ole, niinkuin ei muutkaan, kaikissa on omat koukeronsa. Kaste hellareissa on kutakuinkin Raamatullisesti oikein ymmärretty.
T;Jumalanhullu - äläpäs väärin opeta
Pähkylä kirjoitti:
Kasteen uusiminen ei ole Raamatun mukaista.
Yksi kaste Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen riittää. "Yksi on Herra, yksi usko, yksi kaste!" Efesolaiskirje 4:5
Kasteesta löytyy Raamatun mukaista opetusta:
Mitä Raamattu opettaa kasteesta: http://www.sley.fi/luennot/ESITYS/KasteJR.htm
ja:
http://www.sley.fi/luennot/ESITYS/Kastekeskustelua.htm
Tärkeimpiä Raamatun kohtia kasteesta:
http://www.sley.fi/luennot/ESITYS/KasteMK93.htm
Kaste:
http://www.sley.fi/luennot/ESITYS/KastePP.htm
Miksi kastamme lapsia?
http://www.sley.fi/luennot/ESITYS/MiksikastammelaEK.htm http://www.sley.fi/luennot/ESITYS/KasteEK.htmlsinussa on juuri tuo evlutin hapatus kasteasiassa. VAIN USKOVAT RAAMATUN MUKAAN TULEE KASTAA, ei muita, Lapsia ei käsketty kastaa, vaan uskovia. Jumalan Henki kiivastui minussa taas kerran, kun tuota hapatusta kauppaat tuolle uskoontulleelle ihmiselle. Kastetta ei tietenkään tarvitse uusia, mutta kun eihän lasta olekaan kastettu Raamatun opetuksen mukaan, vaan evlutin korvasyyhyn mukaan.
Tuo lapsikasteopetus, hapatus juoksuttaa ihmisen sielun helvettiin, se on kylmä totuus. - pelastus......
Pelastunut-87, älä jää kirkon harhaiseen lapsikasteoppiin. Noudata vaikka helluntaisrk:n opetusta, siellä ollaan oikeassa.
- Kössönöm
sinulla.. kirjoitti:
on ideaa, mutta ei se helluntaiseurakuntakaan mikään mesipaikka ole, niinkuin ei muutkaan, kaikissa on omat koukeronsa. Kaste hellareissa on kutakuinkin Raamatullisesti oikein ymmärretty.
T;Jumalanhulluideaa ole. Kunhan kerroin että itselläni ei ole aavistustakaan noiden juttujen koukeroista.
Katolilaispalstalla joku kysyi, saako mies pitää kirkossa peruukkia päässä. Siis ihan oikeasti joku kysyy tuollaista!!!
Kuka noita kaikkia sääntöjä oikein rustailee? Jokaisella porukalla on ne ainoat oikeat säännöt, muut joutavat helvettiin. Ei tajua. - Totuuden henki
äläpäs väärin opeta kirjoitti:
sinussa on juuri tuo evlutin hapatus kasteasiassa. VAIN USKOVAT RAAMATUN MUKAAN TULEE KASTAA, ei muita, Lapsia ei käsketty kastaa, vaan uskovia. Jumalan Henki kiivastui minussa taas kerran, kun tuota hapatusta kauppaat tuolle uskoontulleelle ihmiselle. Kastetta ei tietenkään tarvitse uusia, mutta kun eihän lasta olekaan kastettu Raamatun opetuksen mukaan, vaan evlutin korvasyyhyn mukaan.
Tuo lapsikasteopetus, hapatus juoksuttaa ihmisen sielun helvettiin, se on kylmä totuus.Sinussa mikään Jumalan henki kiivastunut, vaan ihan normaali riidanhaluinen ihminen. Joku järki noihin taikauskoihin. Jumala ei tarvitse sitä, että hänen luomuksensa niskaan kaadetaan vettä.
- Kimmo Koo
uudelleen kastaminen ei ehtinyt muodostua ongelmaksi, joska aikaisemmin ei ollut käytössä lapsikastetta.
Ekumeenisten kirkolliskokousten mukaan oikein suoritettua kastetta ei koskaan uusita. Epäselvissä tapauksissa, jossa ei tiedetä onko lapsi kastettu vai ei, kaste uusitaan.
Kaste on sakramentti, jonka arvo ei riipu sen suorittajasta ja siksi hätätilassa maalikko voi suorittaa kasteen. Kimmo Koo kirjoitti:
uudelleen kastaminen ei ehtinyt muodostua ongelmaksi, joska aikaisemmin ei ollut käytössä lapsikastetta.
Ekumeenisten kirkolliskokousten mukaan oikein suoritettua kastetta ei koskaan uusita. Epäselvissä tapauksissa, jossa ei tiedetä onko lapsi kastettu vai ei, kaste uusitaan.
Kaste on sakramentti, jonka arvo ei riipu sen suorittajasta ja siksi hätätilassa maalikko voi suorittaa kasteen."Kaste on sakramentti, jonka arvo ei riipu sen suorittajasta ja siksi hätätilassa maalikko voi suorittaa kasteen."
Ei kai taikauskoinen riitti muutu sen toimivammaksi teki sen kuka tahansa?- Kimmo Koo
Nas.se kirjoitti:
"Kaste on sakramentti, jonka arvo ei riipu sen suorittajasta ja siksi hätätilassa maalikko voi suorittaa kasteen."
Ei kai taikauskoinen riitti muutu sen toimivammaksi teki sen kuka tahansa?"Ei kai taikauskoinen riitti muutu sen toimivammaksi teki sen kuka tahansa?"
Tietenkin taikojen tekijä on tärkeä asia. Oikeat kristilliset kirkot (katoliset ja ortodoksit) eivät pidä muiden kirkkojen pappeja oikeina pappeina vaan saarnaajina. Lutkukirkko hyväksyy oikeat kristilliset papit, mutta katsoo nenänvartta pitkin helluntailaisia ja muita uusia kristillisiä oppeja. Kaikki itse itseään kristittyinä pitävät suhtautuvat kielteisesti kristillisperäisiin uskontoihin, jotka eivät hyväksy epä-raamatullista kolminaisuusoppia tai ovat saanneet lisää jumalallisia ilmoituksia. Juutalaisudesta kehittyneet uskonnot (juutalaiset, islam ja kristityt) pitävät muita epäjumalanpalvelijoina. Kaikki uskovaiset ihmettelevät ateistejä, jotka eivät näe kaikessa Jumalan/jumaloiden kädenjälkeä.
Kaste ja olosuhteiden pakosta avioliitto lienevät ainoat sakramentit, jotka ortodoksit hyväksyvät luterilaisten tekeminä, mutta esimerkiksi ehtoollisyhteyttä ei kirkoilla ole. Veromaksaminen on portti ehtoolliselle, ei usko http://www.kotimaa.fi/kotimaa/index.php?option=com_content&task=view&id=3549&Itemid=38 - Pähkylä
Kannattaa arvioida tarkkaan väitteitä lapsikastetta vastaan esim. tämän sivuston avulla:
http://www.nic.fi/~tapio1/Christian/kaste.php3 - Pähkylä
Pähkylä kirjoitti:
Kannattaa arvioida tarkkaan väitteitä lapsikastetta vastaan esim. tämän sivuston avulla:
http://www.nic.fi/~tapio1/Christian/kaste.php3Tuo sivusto ei näkynyt oikein Internet Explorerilla, joten kannattaa lukea se esim. Mozilla Firefoxilla.
äläpäs väärin opeta kirjoitti:
sinussa on juuri tuo evlutin hapatus kasteasiassa. VAIN USKOVAT RAAMATUN MUKAAN TULEE KASTAA, ei muita, Lapsia ei käsketty kastaa, vaan uskovia. Jumalan Henki kiivastui minussa taas kerran, kun tuota hapatusta kauppaat tuolle uskoontulleelle ihmiselle. Kastetta ei tietenkään tarvitse uusia, mutta kun eihän lasta olekaan kastettu Raamatun opetuksen mukaan, vaan evlutin korvasyyhyn mukaan.
Tuo lapsikasteopetus, hapatus juoksuttaa ihmisen sielun helvettiin, se on kylmä totuus.ihan ei kristilliseltä kuulosta tuo puheesi...sen verta itekin ymmärrän, ettei sitä kasteen avulla taivaaseen mennä vaan sydämen uskon ja suun tunnustuksella. ite halua antaa kummallekaan oikeutta edustaa sitä oikeaa oppia. eikä uskovaisten ole hyvä riidellä tai muutoinkaan väitellä asioista.
siunausta
- Kimmo Koo
ei tule tapahtumaan eroamisen vaan kuolemisen kautta. Kertomasi luvut vastaavat ennakkotietoja http://evl.fi/EVLUutiset.nsf/Documents/F322C5D68B64DB62C225728700454792?OpenDocument&lang=FI (1 / 4)19.7.2007 14:08:53
vuosi kaste kuollut erotus
2005 49443 85,6 41066 8377
2006 49527 84,2 41228 8299
Erotus on luku, josta olen kiinnostunut. En toki toivon kristittyjen kuolevan, mutta jos kastettavien määrää putoaa nopeammin kuin kirkon jäsenten määrä, on suunta oikea ja nopeus hyvä. Tämä tarkoittaa sitä, että avioparit, joista vain toinen kuuluu kirkkoon vielä useammin kastaa kuin jättää kastamatta lapsen. Suvun paineen vähentyessä kastettujen määrä laskee.
Kastettujen määrä on perinteisesti ollut yli 2 prosenttiyksikköä suurempi kuin kirkkoon kuuluminen (tämä tarkoittaa tuhatta lasta).- Kössönöm
tottakai kun vanhempi polvi kuolee.
Juuri ennen uskonnonvapauslakia syntyneet ovat nyt 85-vuotiaita ja heidät on kaikki liitetty kirkkoon.
Onhan tietysti tässä vanhemmassakin ikäluokassa niitä, jotka ovat eronneet myöemmin, mutta kirkkoon kuulumattomista suurin osa lienee nuoria aikuisia. Tilastojakin varmaan on, mutta en ole niitä nähnyt.
Joten ns. luonnollisen poistuman kautta kirkon jäsenmäärä jatkaa pienenemistään, eikä se suuntaa enää muuta, vaikka kirkko kuinka syytäisi rahaa mainoksiinsa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121226
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1201091- 136979
- 96812
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten305782Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait81686Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54626Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48589- 75514