- Ateismi ei ole tiedettä, se on uskonto.
- Raamatussa ei ole statiikkaa. Sitä mekaniikan kurssilla. Statistiikkaa ehkä tarkoitit.
- Ärsyttää vaan tuo monien asioiden "junailu". Esim työpaikat tms.
- Ihmisethän on Lapualla suurin osa mukavia. Siitä ei ole kysymys.
- miksi tarjoilla helmiä sioille?
- ei ole moraalia
- Ei jaksa korjata noita kirjoitusvirheitä. Sekin olisi helmiä sioille.
- Siksi ei synnu keskustelua, kun vastataan heto : oo homo hiljaa tms.
- Merkityksetön juttu
- Aloitetaan tästä,
Darvinistisesta evolutionismista on muuten mielenkiintoisia kirjallisia tarkasteluja. Kannattaa tutustua Sven Lindqvistin teokseen: tappakaa ne saatanat. Onhan tuo yli-ihmisyyden historia murheellista tutkittavaa. Darwinin serkku Francis Galton esimerkiksi kehitteli imperialismiin sopivaa käsitystä siitä, miten muiden länsimaalaisten rotujen on väistämättä tuhottava muita rotuja tieltään. Tietääkseni Francis ei ollut uskovainen. "ilmeisesti maapallon historian millään muulla kaudella ei mikään eläin ole tuhoutunut yhtä laajalla alueella ja yhtä hätkähdyttävän nopeasti kuin villi-ihminen."(Hereditary Genius, 1869). Brittiläinen ihmiskäsitys alkoi 1800-luvun lopulla olla evolutionismin mukainen. Alkukantaiset heimot eivät siis olleet ihmisiä samassa mielessä kuin "kehityksen takakaarteessa" jo viilettävät sivistyskansat. Siksi sääli olisi ollut sairautta myös suuren ja mahtavan Great Britain -yhteisön kansalaisille.
Ja nyt voidaan todeta että, edelliseen viitaten Benjamin Kidd (britt. sosiologi http://en.wikipedia.org/wiki/Benjamin_Kidd) totesi kirjassaan Social Evolution (1894), että brittiläinen imperialismi on hävittänyt vähemmän-kehittyneitä kansoja tehokkaammin kuin muut kansat. Ja muutamia vuosia Darwinin kirjan jälkeen Kidd oli vakuuttunut siitä, että eloonjäämisoppi on kristillistä moraalia merkittävämpi ihmiskunnan kehittymistä ohjaava tekijä. Huonommat joutuvat väistymään. Se kuuluu Kiddin mukaan kilpailun ankariin, "väistämättömiin ehtoihin". - Annetaan jokaisen hoitaa oma tonttinsa, niin eiköhän luonnollinen poistuma tasaa tilannetta. Ruokaa ei siis saa enää jakaa. Jaetaan tietoa ja viedään tuotantolaitoksia paikanpäälle, että ihmiset saavat työtä, eikä tarvi tehdä 15 lasta että joku jäisi henkiin elättämään vanhempiaan. Annetaan ihmisille mahdollisuus, eikä torpedoida sitä lyhytnäköisellä ruoka-apuautomaatilla. Ratkaisu on tehtävä pian sillä kohta pahimmilla alueilla yleistyy vanha tabu: nimittäin kannibalismi.
- OP on sinun sisäinen "jumaluutesi", se löytyy kaikilta itsestä.
- En löytänyt netistä termiä uuskristitty. Paitsi täältä. Onko tuo joku oma määritelmäsi. Ei löydy vapaa-ajattelijoiden sivuilta.
- Darwin oli muuten teologi, ei mikään koulutettu luonnontutkija.
- Paljon löytyy samoin ajattelevia. Nykykirkon opit eivät sellaisenaan houkuta. Pitäisi uskontunnustukset laittaa uusiksi ja Jumala määritellä siten, ettei sen olemassaolosta tai olemattomuudesta voi kiistellä.
- Onhan se selvää, että jos taaperoikäiselle pojalle syötetään pakolla tissiä, niin homohan siitä tulee. Ei halua enää tissiä nähdäkään.
Lapin yliopistossahan joku on tehnyt muistaakseni miesten sukupuoli-identiteetistä jotain tutkimusta. - Kirkon ja uskonnon pitäisi uudistua: karsia vanhaa ja tuottaa uutta: ei-teistinen kristillisyys. Korvataan Jumala sisäisen syvyyden mielikuvilla Jumalasta. Tämä Jumala ei olisi perinteinen ihmeidentekijä eikä taikuri. Eikä voima muiden joukossa, jonka olemassaolosta voisimme väitellä. Ei olisi rangaistuksia, kirouksia eikä siunauksia. Tämä Jumala olisi voima, joka avaisi ihmisen ymmärtämään elämän tarkoituksen.
- Kirkon pitää muuttua ja uskon sen mukana. Pitää luopua vanhoista, utopistisistä uskontunnustuksista ja miettiä uutta tilalle.