Aamulehdessä oli toissapäivänä suorastaan puskahäirikköprovosoivan tyylinen otsikko; "lapsista joka kymmenes käyttää psyykenlääkkeitä". Tarkennettuna luku oli 8,7% alle 18-vuotiaista.
Aika mielenkiintoista, kun otetaan huomioon, että 1% tuossa ikähaarukassa olevista on tilastojen mukaan psyykelääkkeiden tarpeessa.
Kapitalismin hienouksia... Suomi myy lapsensa lääketeollisuudelle. EU:lta oli tullut aiemmin jotain noottia siitä, että Suomessa psyykelääkkeiden käyttö ylittää moninkertaisesti tarpeellisen käytön. Suomalaisten psykiatrien mukaan lääkkeitä käytetään liian vähän ja määrää pitäisi nostaa.
Psyykelääkkeiden ja masennuslääkkeiden käyttö estää lapsen aivojen normaalin kehityksen ja vammauttaa tunne-elämän kehitystä. Lääkkeitä käytetään usein tavanomaisten ongelmien hoitamiseen sen sijaan, että varsinaiseen ongelmaan viitsittäisiin puuttua. Käytännössä tavanomaisia asioita käytetään tekosyynä lasten lääkitsemiselle psyykelääkkeillä.
Aika mielenkiintoista, kun otetaan huomioon, että 1% tuossa ikähaarukassa olevista on tilastojen mukaan psyykelääkkeiden tarpeessa.
Kapitalismin hienouksia... Suomi myy lapsensa lääketeollisuudelle. EU:lta oli tullut aiemmin jotain noottia siitä, että Suomessa psyykelääkkeiden käyttö ylittää moninkertaisesti tarpeellisen käytön. Suomalaisten psykiatrien mukaan lääkkeitä käytetään liian vähän ja määrää pitäisi nostaa.
Psyykelääkkeiden ja masennuslääkkeiden käyttö estää lapsen aivojen normaalin kehityksen ja vammauttaa tunne-elämän kehitystä. Lääkkeitä käytetään usein tavanomaisten ongelmien hoitamiseen sen sijaan, että varsinaiseen ongelmaan viitsittäisiin puuttua. Käytännössä tavanomaisia asioita käytetään tekosyynä lasten lääkitsemiselle psyykelääkkeillä.
Vastaukset 36
Vanhimmat
et ole millään tavalla pätevä arvioimaan asiaa.
Tässä on sekin kääntöpuoli, että sinä et ole pätevä arvioimaan viestiäni. Jäljelle viestistäsi jää siis defenssi, mikä kertoo siitä, että egosi tuli uhatuksi aloitukseni toimesta. Olet ehkä itse psyykelääkkeiden käyttäjä, tai lapsesi on, mikä olisi vielä loogisempaa, koska viestisi kertoo syyllisyydentunteesta.
Pysyisit pois edes niiltä aihealueilta, joista et todellakaan tiedä mitään. Jotta olisit edes etäisesti pätevä arvioimaan asiaa mistään näkökulmasta, tulisi sulla olla ainakin omakohtaista kokemusta asiasta. Edes yksi psyykelääkettä käyttävä lapsi lähipiirissä.
Tuosta aiheesta sä et todellakaan tiedä mitään. Edes minä en tiedä paljoa, vaikka on omakohtaista kokemusta ja paljon asiatietoa aiheesta luettuna.
Mitä sä edes ymmärrät neurologiasta? Mitä ymmärrät lastenneurologiasta? Mitä ymmärrät neurotransmittereista, reseptoreista, hermoradoista, neuropsykologiasta tai lasten aivojen normaalista kehityksestä? Mikä sä olet sanomaan, että sairauden aiheuttamat ongelmat ja negatiiviset kokemukset edesauttavat normaalia kehitystä? Mikä olet sanomaan, ettei lääkityksen tuomat edut ja sen mahdollistamat normaalit tunnereaktiot ja myönteiset kokemukset elämässä edesauta normaalia kehitystä ja tunne-elämän tasapainoa?
Kuka sä luulet olevasi sanomaan yhtään mitään? Mitä sä oikeasti TIEDÄT?
Saisko myös linkin siihen juttuun, minä löydän vain juttuja, joissa sanotaan, että joka kymmenes tarvitsisi psykiatrista apua. Siitä kyllä löytyi maininta, että joka kymmenes NUORI käyttää, mutta mitä sillä on tekemistä lasten kanssa? Jotta lääkkeillä olisi jotain tekemistä kehityksen kanssa, tulisi puhua pienistä lapsista, eikä nuorista 18-20 vuotiaista.
vituttaa että alat tosissaan vituttaa.
Onko dazun sanomisilla muka jollekin jotakin painoarvoa?
Ei varmaan relaxed_eyesille, mut kuinka paljon relaxed_eyesin mielipiteillä on painoarvoa dazulle, niin ehkä tällaisen kommentin verran.
Eräs tunnettu psykologi aikoinaan otti hyvinkin vakavasti teoriani liittyen neurologiaan.
Tää palsta on kyllä siitä mielenkiintoinen, että täällä jotkut pieniegoiset tyypit pääsee loistamaan joidenkin sosiaalisten valtarakenteiden ja sosiaalisten sääntöjen turvista palstan jopa asiallisimpina kirjoittajina. Tuo viesti, mihin sä rela vastasit, oli aika tyypillistä narsistien häirikkökamaa, mitä on psykologia-aiheisilla foorumeilla nähty(yleensä saivat aika äkkiä vastalauseita). Joku narskutäti, joka on jotenkin asioiden yhteyteen joutunut, on pirun kateellinen ihmisille, joilla mielipiteitä asiasta, jota itse on käsitellyt vain "ylempää" tulevan tiedon puitteissa ja, josta ei ymmärrä pätkääkään.
Nimim. !! viesti on projektiivinen identifikaatio ja se kertoo vain kirjoittajasta itsestään.
En tiedä, olitko rela sä tuota viestiä peukuttanut, mut projektiivisen identifikaation peukuttaminen edistää psyykkisen sairauden etenemistä ks. viestin kirjoittajalla. Kaikkivoipaisuusfantasiaan ja kuvitelmaan pystyä jakamaan toisille kirjoittajille rooleja oman mielensä mukaisesti, ei kannata puuttua millään tavalla.
dazu ei ole ottanut huomioon sitä, että se EI tee hänestä minkään sortin tietäjää psykologiasta vaikka hän on opetellut ulkoa pari käsitettä kuten defenssi ja projektiivinen identifikaatio. Ei vaikka luulee itse niin :-)
Mistä dazun pätemisen tarve tällä alueella tulee, on sinänsä ihan mielenkiintoinen kysymys.
"Mikä sä olet sanomaan, että sairauden aiheuttamat ongelmat ja negatiiviset kokemukset edesauttavat normaalia kehitystä?"
Minkä sairauden? Väitätkö sä, että 8,7% alle 18-vuotiaista olisi psyykkisesti sairaita? Tiedätkö edes sitä tosiasiaa, ettei psyykkisiä sairauksia esiinny lapsilla juuri lainkaan? Psyykkiset sairaudet ovat erittäin harvinaisia edes alle 18-vuotiailla.
Lääkitystä vaativia psyykkisiä sairauksia esiintyy koko väestöstä noin kahdella prosentilla ja ne alkavat hyvin harvoin alle 18 vuoden iässä.
Toinen virheesi on väittää, että lääkkeet parantavat psyykkisiä ongelmia. Näin ei kuitenkaan ole, vaan lääke ainoastaan estää psyykkiseen ongelmaan liittyvän tunnekokemuksen kokemisen. Periaatteessa idea on hieman samanlainen kuin vaikkapa siinä, että kahvi estää tuntemasta väsymyksentunnetta.
Lääkkeissä on vain se ongelma, että niillä on sivuvaituksia ja usein jo kuukauden käytön jälkeen sivuvaikutukset ovat pysyviä, koska lääke on jättänyt pysyvän aivovamman.
Tästä päästäänkin sitten sellaiseen tyypilliseen kovanluokan narkkarin elämään, kun näitä pysyviä tunneongelmia pitää paikkailla uusilla lääkkeillä ja lopulta normaalien tunnekokemusten käynnistämiseksi pitää nielaista pilleri. Tänään on synttärit, niin otetaan onnellisuuspilleri ja huomenna on koira kuollut, niin otetaan surupilleri, ylihuomenna on tulossa seksieruaa, niin otetaan panetuspilleri.
Mutta tekeekö tuo viestisi sinusta Jumalan nyt, kun provosoit minut vastaamaan itsellesi? Viestisi transferoi epätoivoa.
Onko tuo anamneesi jonkun oman potilaasi? Siis megalomaanisena valepsykiatrina olet puoskaroinut ja kauankin.
Hmm, niin jos sulla on käsi murtunut, niin ei se buranalla korjaannu. Lääke voi hillitä oireita ja helpottaa sitä kautta elämää, mutta ei se itse "vikoja" korjaa kuin näennäisesti. Kun lääke lopetetaan, oireet palaa. Sitten tosiaan ne sivuvaikutukset.
Ellei kyse ole tulehduksesta, joka parantuu kuin antibioottikuurilla. Psyyken vaivat ei ole sellaisia antibioottikuurilla korjaantuvia käsittääkseni?
Vai voisko nekin tulla jostain pöpöstä alunperin?
Kuten alempana mainitsin, josko huomioisit mitkä kaikki lääkkeet lasketaan psyykenlääkkeiksi. JA niitä tosiaan käytetään lapsillakin.
Aikuisilla esim fibromyalgiaan käytetään mm amitriptyliinihydrokloridia, joka on alunperin ollut ihan eri sairauteen keksitty. Kasvattaa silti psyykenlääketilastoja.
Olen kokeillut määkin tuota amitrpityliiniä aikoinaan. Antaahan se syvän unen ja väsyttää pienillä annoksillakin, 10-20 mg/vrk. Psyykenlääkkeenä sitä on kuitenkin käytetty yli 50 mg annoksina, näin lääkärin mukaan. Haittavaikutuksina kauhean pöhnäinen ja uupunut olo, mutta ei se kipuja kyllä ole poistanut. Ehkä auttanut kestämään paremmin, koska nukkuu väkisin yöt lääkkeen vaikutuksesta.
Ja kaikkihan tietää, että levänneenä kestää enemmän käviäkin juttuja, kun uupuneena. Kuten kipuakin.
Käyteetäänhän monia lääkkeitä eri vaivoihin. Eri annostuksilla sitten yleensä kait.
Niin taas ne kirjoitusvirheet, mutten jaksa korjailla. :-)
Sitten ton tämä täsmälääke, duloksetiini. Miut sai oksentamaan vaikkei ollut oksennettavaakan enää, ja päädyin tippaan.
Eli kuten sanoit, lääkkeitä käytetään niin moneen asiaan eri annoksella,mutta silti kasvttavat niitä käyttötilastoja,koska käyttäjämäärä huomioidaan,ei käytön kohdesairaus.
Ammatiltaan tuntemattomalla herra dazulla on ilmeinen kielellinen erityisvaikeus sanoa suomeksi sana: siirtää=transfer
Dysfaattisia piirteitä hänellä!
Kuulostais useamman lääkkeen aiheuttamalta myrkytykseltä tuo.
En usko, että pöpöillä olis pahemmin osuutta minkään psyykkisen häiriön kehitykseen.
Joskus olen sitä ajatellut, että voiko jostain kroonisesta masenuksesta enää edes parantua pitkän lääkekuurin jälkeen, kun aivot on tavallaan tuhottu siten, että ulosmenotie masennuksesta on sulkeutunut.
Ja sekin on merkittävää, että virheellistä ajattelua lääke ei korjaa ja virheellinen ajattelu on siinä keskiössä ja niiden tunteiden käsittely, mitkä masennuslääke salpaa, on ulosmenotie virheellisestä ajattelusta.
Loppui kyllä kuin seinään tuon lääkkeen kadottua kropasta.
>Psyykelääkkeiden ja masennuslääkkeiden käyttö estää lapsen aivojen normaalin kehityksen ja vammauttaa tunne-elämän kehitystä.
Joojoo. Mulle on sitte varmaan syötetty nappeja kersana. Olipa hyvä, että tuokin asia nyt sitten selkes. Äiteen vika.
Tuossa määrässä on mukana myös esim adhd-lasten tarvitsema lääkitys, sekä osa epilepsialääkkeistä.
Ei lapsia lääkitsemättäkään voi jättää, mikälilapsistaon tarkoitus saada (ilman kärsimystä) kasvamaan tulevia veronmaksajia. Koulumenestyskin on kiinni terveydestä.
Niin taitaa kyllä olla, mutta mikähän mahtaa olla näiden osuus tuosta määrästä, olis kyllä hyvä tietää.
ADHD voi joissain tapauksissa olla hyvä lääkitä, mut tuossakin kohtaa kuuluttaisin enemmän hyviä olosuhteita. Lääkityksestä tekee tarpeellisen, jos ks. lapsi tulee hoidetuksi pakottamalla, jolloin kyse on myös trauman hoidosta, vaikka hoidetta "häiriö" onkin ADHD.
Eli jos olet vähän vilkas lapsi ja sua piestään kotona, tai päiväkodissa, niin lääkitys tulee tarpeeseen.
Tiedät varsin hyvin, että eräs siunkin tietämäsi tapaus paini miut vaan saikkarille "pikkusen vilkkaana". Lääkitys on muuten aloitettu, ja k.o. lapsi on oikeasti sitkeä pikkuoppija nykyisin.
Et kertonu mulle siitä saikkarista mitään. Kuulemma ei voinu vaan olla töistä pois. Olit siis seksilomalla, josta ei minulle kerrottu...
Juurikin näin.
Kävin sillä aikaa palstan miehet läpi,kosken voinut olla edes istuvillani välillä.
Pitihän sängyssä jotain tekemistä olla.
ADHD lapset on musta siitä surullisia tapauksia että ilman lääkkeitä on vaara joutua konflikteihin jokapäiväisessä elämässä siinä määrin että muuttuu hylkiöksi josta kukan ei pidä. Mutta kuka tuntee todella lasta joka on lääkemömmöjen sisällä??? ;(
"Suomalaisten psykiatrien mukaan lääkkeitä käytetään liian vähän ja määrää pitäisi nostaa."
Mistä tuo tieto on peräisin? Kuulostaa puskahäirikköprovosoivan tyyliseltä...
Ettäkö ihan kaikki psykiatrit noin sanovat ja psykiatreissahan ei ole mitään eroja...
Mun mielestä muutenkin psyykkisinä vikoina pidetään monasti juttuja, jotka ei edes vikoja ole. Ne voi johtua ihan muista jutuista, kun pääkopan ns. elimellisistä vioista ne ongelmat. Usein enempi kasvatuksessa vikaa, kun lapsen päässä.
- Olen tietenkin normaalit tukkapöllytykset lapsille antanut, mutta mitään muuta en ole tehnyt.
Määkin olen saanu tukkapöllyä, mutten mä siitä mitään käsittäny. Ihmettelin vaa miksi mun tukkaa nypitään. :-)
http://www.youtube.com/watch?v=QPA3sDH8uBY
Meni väärään ketjuun, piti laittaa tää siihen mikä kuvastaa elämää.
No en ota kantaa lääkitykseen, koska en ole alalla.
Turku Brain and Mind Center kokoaa yhteen 20 tutkimusryhmää Turun yliopistosta ja Åbo akademysta . Avajaisseminaari alkaa huomenna, torstaina 9. 2011 Mauno Koivisto keskuksessa kello 14 alkaen--onko dazulla laukku pakattuna jo?
Mieltä ja aivoja tutkitaan muun muassa psykologian, farmakologian, psykiatrian ja neurologian näkökulmasta.
TBCM: n johtaja , Turun yliopiston integratiivisen neurotieteen, psykosomatiikan ja neuropsykiatrian professori Hasse Karlsson vähän ihmetteli, ettei dazu ole ilmoittautunut, vaikka tuntee kaikki psykiatrit ja yksikään alan asiantuntija ei tunne dazua ollenkaan, vaikka dazu on suomi24:n kolmanneksi ahkerin kirjoittaja sentään.
En saanut matkarahoja sossusta:(
Jos saat liftin tai vippiä junalippuun, jää jo Kupittaan asemalla pois, siitä on lyhyt kävelymatka BioCityn Mauno Koivisto luentosaliin.
Samalla voisit pyytää omaa salasanaa TBCM keskustelusivulle.
http://www.tbmc.fi/
Miten dazun omassa, oudossa terminologiassa määritellään "psyykelääke"?
Pharmaca Fennicassa on jaoteltu psyyken lääkkeiksi psykooseja hillitseviksi
neurolepteiksi, masennus eli depressiolääkkeet, manialääkkeet, neuroosilääkkeet (anksiolyytit), hypnootit ja sedatiivit, psykostimulantit.
Neurologiset lääkkeet erikseen. kipulääkkeet, lihasrelaksantit jne.
Reseptivapaat yskänlääkketkin ovat keskushermostoon vaikuttavia ja monen lääkärin mielestä siksi kokonaan kiellettävä, vaan moniko äiti ei räkänokillensa niitä ei anna ja samalla ryystää kahvia, joka sisältää psykostimulanttia, kofeiinia.
Kahvikin on siis "psyykelääke". vai kuinka, dazu?