Onko usko sukupuolitauti?

Niinku ..

3

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joogatooga

      Näköjään se uskovaisten mieli liikkuu toisten sukupuolielinten tai perseen ympäri.

      • Roiva-Uskis

        Jumala on siis Suurin Mullku jota maa -... siis Taivas päälläsä kantaa.


    • "Kirkon uutissivusto Pod.fi kysyi marraskuussa noin neljältäkymmeneltä naispapilta, kokevatko he työssään seksuaalista häirintää. Yli puolet vastasi myöntävästi. Jotkut olivat saaneet rivoja puheluita, toiset taas joutuneet lääpittäväksi.

      ”Sielunhoitoasiakas kertoi hyvin vihjailevaan sävyyn omista seksuaalisista ongelmistaan ja toiveistaan. Hän on aiemminkin etsinyt ’uhreikseen’ nimenomaan nuoria naispappeja. Asiakassuhde päättyi lyhyeen”, eräs papeista kertoi."

      http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/kuinka-yleista-on-pappien-seksuaalinen-hairinta


      "Työväkivaltahavainnot sekä väkivallan tai sen uhkan kohteeksi joutuminen ovat kirkon työpaikoilla vähentyneet. Kuitenkin työpaikkakiusaamista tai henkistä väkivaltaa esiintyi niillä valtakunnallista tasoa useammin.

      Joka kymmenes kirkon työntekijöistä arvioi työpaikalla esiintyvän työyhteisön, asiakkaiden tai molempien aiheuttamaa jatkuvaa työpaikkakiusaamista tai henkistä väkivaltaa. Viisi prosenttia koki sitä työpaikallaan itse tutkimushetkellä.

      Kiusaamista kokeneet mainitsivat useimmiten kiusaajan olevan työtoveri. Esimiehet koettiin kiusaajina aiempaa harvemmin ja seurakuntalaiset aiempaa useammin. Apua kiusaamiseen haettiin entistä useammin esimiehiltä mutta myös työtovereilta ja työterveyshuollosta.

      Seksuaalinen häirintä arvioitiin kirkon työpaikoilla hyvin vähäiseksi. Lisäksi valtaosa kirkon työntekijöistä koki, ettei päihdeongelmia esiinny heidän työpaikoillaan."

      http://www.tyoturva.fi/ttk_uutiset/uutisarkisto/?1963_m=1407


      Aika karua tekstiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      547
      1787
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      877
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      84
      873
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      806
    5. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      719
    6. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      707
    7. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      705
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      63
      676
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      74
      628
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      543
    Aihe