Vanhoja mustanaamiota tuli tuossa lueskeltua ja tuli mieleen monet
yhtäläisyydet raamatun jumalan kanssa
1: kuolematon
2: yliluonnolliset voimat
3: hyvä hyville ja paha pahoille
4: pyhä kolminaisuus: mustis, hero ja devil
5: joka näkee mustanaamion kasvot, kokee hirvittävän kuoleman
6:oikeudenmukainen.
7: mustiksella on eden sekä kultahiekkaisella rannalla jademaja = paratiisi ja
taivas
8: kutsu häntä ja hän kuulee
9: hänet tunnetaan monella eri nimellä
10: hyvin moni on kuullut tai lukenut hänestä
Eiköhän tuossa jo ole riittävästi todisteita XD
mustanaamio = jumala
16
123
Vastaukset
- O'ou
1: kuolematon
Eikös mustiksen salaisuus ollut että poika jatkaa aina isänsä hommia tämän kuoltua ja rosvot ei tiedä tästä ja pitävät kuolemattomana?
Toisaalta, mistä siitä raamatun jumalastakaan tietää...
Monesko jo lienee, ei vaan paljasta meille ihmisparoille.
:-)OIkeaan osuit.
Se voisikin muuten selittää sen miksi VT:n ja UT: jumalat tuntuvat erilaisilta ja ehkä vielä senkin ettei ole hemmosta pitkään aikaan ollut havaintoa.
On joko potkaissut tyhjää ilman perillistä tai perillistä ei huvittanut jatkaa.- ei asiaa, ei kirj.
angelus_nigrum kirjoitti:
OIkeaan osuit.
Se voisikin muuten selittää sen miksi VT:n ja UT: jumalat tuntuvat erilaisilta ja ehkä vielä senkin ettei ole hemmosta pitkään aikaan ollut havaintoa.
On joko potkaissut tyhjää ilman perillistä tai perillistä ei huvittanut jatkaa.Perillinen on teini-iässä päättänyt, ettei hänen isänsä häntä määrää, ja on nykyään rekkakuski Tampereella.
- antiikkia7687698
Supersankarit muistuttaa muutenkin paljon varsinkin noita antiikin Kreikan jumalia.
Löysin tällaisen.
"What are some of these parallels?
Superman and his father have the same last name - El, which means "God" in Hebrew.
The original first names for Superman's parents were Mary and Joseph.
The villain Lex Luther sounds much like Lucifer of the Bible.
Superman and Jesus both experience death, resurrection and a return, or second coming."
http://christianity.about.com/b/2006/06/27/what-do-superman-and-jesus-have-in-common.htm
Mutta näyttää että aika monissa klassisissa hyvän ja pahan taisteluista kertovissa kirjoissa ja sarjakuvissa jollain tavalla lainataan Raamattua. Mm Star Warsista ja LOTR huomasin joitan samankaltaisuutta myös.- adult
En lue mustanaamiota koska olen jo aikuinen.
"En lue mustanaamiota koska olen jo aikuinen."
Minä taas en lue niitä, koska ne ovat mielestäni tylsiä.
Aikuiseksi kypsyminen sai minut puolestani jättämään uskon yliluonnolliseen.- itsietA w31
En lue Raamattua enkä Mustanaamiota, vaikken olekaan aikuinen.
- Kannatetaan
Hianoo nääs. Nyssitte vaa painaan Mustisraamattua ja seurakuntia perustaan. Olis se upeeta ku esimerkiks Hesassa olis Kallion ortodoksinen Mustisseurakunta. Pohjanmaalta löytyis Mustiksen körttiläiset :D
- valitse omasi
Phoebus kirjoitti:
Eikös joku Mustaraamattu ole jo olemassa?
"Eikös joku Mustaraamattu ole jo olemassa?"
On erivärisiä Raamattuja. Phoebus kirjoitti:
Eikös joku Mustaraamattu ole jo olemassa?
On mustiksella ja jumalalla yksi iso erokin, mustis ei tapa ketään tarkoituksellisesti, jumala taas tappaa aivan mielivaltaisesti.
Joskus oli mustanaamiokerhoja joilla oli hauskoja nimiä, kai ne oli sitten niitä seurakuntia ja jokaisella oli omat sääntönsä, aivan kuin lahkoillakin.
Meikäläisellä on tuo lapsenmielisyys säilynyt, kenties erittäin rikkaan mielikuvituksen ansiosta ja sarjakuvia tulee luettua vaikka ikää on lähes 50v.
Ikä toi mukanaan skeptisyyden ja osaan erottaa fantasian ( raamatun, mustanaamion. ym ) todellisuudesta, toisin kuin muutamat tänne aika usein kirjoittavat, nimeltä mainitsemattomat henkilöt :)- O'ou
"On mustiksella ja jumalalla yksi iso erokin, mustis ei tapa ketään tarkoituksellisesti, jumala taas tappaa aivan mielivaltaisesti."
Onkohan syynä se, että Mustis keksittiin paljon myöhemmin kuin Jumala. Tuolloin ihmisen moraali oli jo paaaaljon kehittyneempi, kuin Jumalan keksimisen aikoihin.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 94914
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt54858Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv61788Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa141698- 65665
- 78521
- 39498
- 40486
Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto86467Olit kyllä niin
Tunnekylmä lopussa että ei ole paluuta enää niihin rakkaudentunteisiin joita joskus koki44467