Raamatun perusteella, vaikka olisi paljon jumalia, ihmisten pitäisi pitää vain yhtä Jumalanaan. Se yksi on Raamatun perusteella henki.
Sillä vaikka olisikin niin sanottuja jumalia, olipa heitä sitten taivaassa tai maassa, ja niitä on paljon semmoisia jumalia ja herroja, niin on meillä kuitenkin ainoastaan yksi Jumala, Isä, josta kaikki on ja johon me olemme luodut, ja yksi Herra, Jeesus Kristus, jonka kautta kaikki on, niin myös me hänen kauttansa.
Ensimmäinen kirje korinttilaisille 8:5-6
Jumala on Henki; ja jotka häntä rukoilevat, niiden tulee rukoilla hengessä ja totuudessa.
Joh. 4:24
Tuleeko teille mieleen, miten hengen voisi havaita?
Jos Jumalaa, joka on henki, ei teidän mielestä voi havaita, tai sellaista ei ole, onko olemassa joukkuehenkeä? Miten sen voi havaita? Mikä voisi olla todiste siitä?
Onko hengen olemassaoloa mahdollista todistaa?
7
99
Vastaukset
- hihulihei
Joukkuehenki on illuusio. Se syntyy yksilön omista päämääristä.
Hengen voi kuitenkin havaita riemuisalla tavalla. Tavalla joka ei vaadi edes usko vaan sen voi ihan konkreettisesti kokea.
Tarvitaan pimeää, taskulamppu sekä kylmää. Sekoita pimeys ja kylmyys, ja mene sinne sekaan seisomaan. Aseta taskulamppu leukasi alle ja laita valo päälle siten, että se osoittaa leukasi alta pois päin kehostasi. Nyt, hengitä ulos suusi kautta ja voit nähdä hengen leijailevan valokeilassa!
Hauskan näköistä ja lapsetkin tykkäävät!
ns. pyhiä henkiä, jumalia ja piruja on vain tarinoissa ja mielikuvituksessa. Lapset saavat niistä pahoja unia ja jopa elinikäisiä haittoja, joten ei anneta lasten lekkiä niillä vaan mielummin taskulampulla! Jos henki kerran vaikuttaa materiasta muodostuviin ihmisiin, on hengessäkin oltava materiaa, joten sitä voi tutkia tieteellisesti:
Aloittakaamme massasta
Hengen massan saa selville punnitsemalla uskovaisia herätystilaisuuden alussa ja lopussa. Tilaisuudessa tosiuskovaiset "täyttyvät" hengestä, jolloin sen pitäisi näkyä heidän painossaan.
Hengen kemiallisia piirteitä saa selville tutkimalla niitä aivoalueita, jotka aktivoituvat kielilläpuhumissession/ylistyshetken aikana. Oma hypoteesini on että hengen materiaalinen olemus on lysergidia, eli C20H25N3O eli LSD:tä.
Lopuksi on tutkittava hengen luontaista elinympäristöä eli uudestisyntyneen herätysliikkeeseen kuuluvan suomalaisen ruumista, ja miten se eroaa normaalin sosiaalisesti sopeutuvan ihmisen ruumiista. Oma hypoteesini on, että hihhuliruumiissa on suurempi dopamiinipitoisuus,joka mahdollistaa hengen selviytymisen.Jos henkiä olisi olemassa, niiden todistaminen olisi mahdollista.
Ei välttämättä todennäköistä tai helppoa, mutta mahdollista kuitenkin.
"Joukkuehengen" voi mitata vaikka siten, että joukkueen jäsenet kantavat päivän tiiliä kasasta toiseen, ensin kukin yksinään ja sitten joukkueena. Joukkueena siirrettyjen tiilien määrä on yleensä suurempi, kuin yksilöiden kantamien määrien summa. Joukkue tekee yhteistyötä, kehittää ehkä hyvän tekniikan, ainakin kannustaa toisiaan ja ehkä kilvoittelee sisäisesti.
Siitä kai se joukkuehenki syntyy ;)- Ei sama asia
"ei teidän mielestä voi havaita, tai sellaista ei ole, onko olemassa joukkuehenkeä? Miten sen voi havaita?"
Onko olemassa joukkuetta? Miten sen joukkueen voi havaita?
Mietipä sitä neropatti. Jeesus sanoi: "Sanat jotka olen teille puhunut, ovat HENKI JA ELÄMÄ!"
- ??
Voi voi,ettäkö miten joukkueen voi havaita? esm. jääkiekkojoukkue on hihhulille
vaikea haivaita. Enää en ihmettele miksi olette taikauskoisia.
- 64655665465465465466
Ei Raamatun perusteella voi todistaa muuta kuin että jotkut sen joskus kirjoittaneet, koska se (Raamattu) on olemassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2317846
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s455420- 594842
- 763537
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin1503086Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko162045Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗322031- 311859
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹441727- 381682