Tuntuuko että tiedätte enemmän?

jees!

Oletteko yli-ihmisiä siinä suhteessa - muiden yläpuolella?

18

103

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 243rtf

      Ei tunnu. Lisää typeriä kysymyksiä?

    • No ei mutta ei

      Kaikki uskovat ovat kyllä minulle aina noin vakuuttaneet, että tietävät paljon enemmän kuin minä. Kun olen sitten sitä tietoa kysellyt, niin ovatkin tarjoilleet äärimmäisen ahdasmielisiä mielipiteitään ja taikauskoisia typeryyksiään, jotka eivät ole tietoa vaan lähinnä disinformaatiota. Muutenkin on erittäin säälittävää ja irvokasta, että ihminen joka väittää maapallon olevan 6000 vuotta vanha luulee tietävänsä enemmän.

    • jees!
      • happeening

        Höpöhöpö

        sinne minne olet menossa tarvitset ... erikoispuvun.


      • Olisikohan sinunkaltaisillesi uskovaisille ihan joku oma palsta? Esimerkiksi otsikolla "Jumalalle suuttuneet hihhulit" tjtn?

        Sillä näet nimittän uskovainen sinä kirjoitustesi perusteella olet.


      • jees!
        happeening kirjoitti:

        Höpöhöpö

        sinne minne olet menossa tarvitset ... erikoispuvun.

        Totta, rautahousut, jottei Jumala raiskaa minua peräsuoleen!


      • jees!
        jees! kirjoitti:

        Totta, rautahousut, jottei Jumala raiskaa minua peräsuoleen!

        Sulla on ala- ja yläpää niin täynnä PASK**AA ettei sua kukaan viitti nus**sia.


      • shintolaisuutta

        Miten tämä liittyy kristinuskoon?
        Kerro etovat terveisesi shintolaisille japanilaisille.

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Nanjingin_verilöyly

        "Jumalan sallima". Nytkö Jumala onkin olemassa ja "sallii" pahan? "Jeesus alas taivaista"?

        Silloin kun kristityt pyrkivät estämään pahaa, nimitetään kristittyjä suvaitsemattomiksi.

        Te ateistithan olette moittineet kristittyjä lähetyssaarnaajia siitä, että käännyttävät pakanoita pois omista uskonnoistaan. Tuo on nyt sitä pakanauskoa.


    • uskovaisilla 100%

      Uskovaisillahan sitä on 100% selitys joka asiaan.

      • jees!

        Mutta tähän avaukseen eivät ole vastanneet--liekö kaikki Kristityt veljeni ostamassa nahkapukua ja gay -tarvikkeita?


      • jees!
        jees! kirjoitti:

        Mutta tähän avaukseen eivät ole vastanneet--liekö kaikki Kristityt veljeni ostamassa nahkapukua ja gay -tarvikkeita?

        Varas ja vielä gay.


    • >>>Tuntuuko että tiedätte enemmän?

    • Tiedän enemmän kuin toiset ja vähemmän kuin toiset. Riippuu siitä keneen vertaa.

      Tiedon määrällä ei sinänsä ole merkitystä, pikemminkin sillä miten pystyy analysoimaan uutta tietoa ja yhdistämään sen jo ennen tiedettyyn.

      Ilman rehellisyyttä, avointa mieltä ja avarakatseisuutta tulee ongelmia.

    • Päinvastoin!

      Mitä enemmän olen oppinut, sitä vähemmän huomaan todella tietäväni. Se on yksi ateismin haittapuolista. Tajuaa niin selvästi oman rajallisuutensa suunnattoman ja monimutkaisen maailmankaikkeuden edessä. Uskovaiselle on helppoa sysätä kaikki tuo monimuotoisuus ja kompleksisuus yliluonnilliseen jumala-laatikkoon ja palvoa sitä.

      Ateisti ei sellaista helpotusta saa, vaan kaikki on luonnollista ja siksi siis myös inhimillisen käsityskyvyn ulottuvilla. Jos ei tajua, vika on itsessä. Tosin suurin osa asioista avautuu, kun niihin paneutuu riittävästi.

    • Tiedän vain sen, etten tiedä.

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Tiedän,_etten_tiedä_mitään

    • Kysyn vain?

      Ketkä te? Mitä? häh?

    • No keitä tarkoitat? Jos tarkoitat minua Ateistina, tuntuu, että tiedän aika paljon, mutta minulla on vielä paljon opittavaa! Jos kysyt uskovaiselta persoonallisuuteni osalta, joka on vielä pienenä jossain sisimmässäni vastaan: Olen Jumalan kaltainen ja muiden yläpuolella, koska raamatussa sanotaan aivan selvästi niin. Jeesus sanoo: "Eikö teidän laissanne ole kirjoitettuna, "Te olette Jumalia?"

    • Plotdot

      Ei niinkään. Minulla vaan on vähemmän ristiriitaista 'tietoa', kuin suurimmalla osalla kanssaeläjiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      205
      7054
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4652
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      40
      4353
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      73
      3292
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1955
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1716
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1680
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1583
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1469
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1247
    Aihe