Onko essivus oikeamuotoinen johdos latinan olla-verbistä esse? Käsittääkseni -ivus liitetään partisiipin perfektin vartaloon (esim. latus - lativus), joka esse-verbiltä puuttuu.
Latina: essiivi (essivus)
3
247
Vastaukset
”Essivus” on toki lähinnä munkkilatinaa. Jos esse-verbille konstruoidaan analogioiden perusteella partisiipin perfekti (kuten verbix.comissa on tehty), se olisi ”esus”. Muodossa ”esse” toinen s kuuluu infinitiivin päätteeseen, jossa on tapahtunut assimilaatio -re → -se edeltävän s:n vaikutuksesta.
Lisäksi sijamuotojen päätteet ovat -um-loppuisia, koska ne tulkitaan neutrisukuisen sanan ”casus” määritteiksi.
Toisaalta jo antiikin latinasta tunnetaan sana ”essentia”, joka on samaan tapaan oudosti muodostettu
Toisaalta abstrakti olemista tarkoittava sana on huono lähtökohta sijamuodon nimeämiselle. Loogisempi nimitys olisi kai ollut ”situativum” tai ”statuativum”, koska essiivi kuvaa yleensä jossakin tilassa tai roolissa olemista.
Eri kysymys on, pitääkö sijoja ylipäänsä nimetä merkityksen mukaan. Essiivi on sentään melko selkeä sija semanttisesti, mutta on silläkin monenlaista käyttöä, joissa on kyse muusta kuin jonakin (jossakin tilassa, asemassa, roolissa, tehtävssä tms.) olemisesta. Esimerkiksi ”tiistaina”, ”ulkona”, ”rannempana”.- hee gloossa
Pari korjausta edelliseen:
1. Muodossa ”esse” toinen s kuuluu infinitiivin päätteeseen, joka on säilynyt alkuperäisenä. Useimmissa muissa infinitiiveissä pääte -se on muuttunut vokaalien välissä muotoon -re (rotasismi): s > z > r / V_V. Cf. flos ~ floris tai honos ~ honoris (analogian vaikutuksesta myös muoto honor).
2. Lisäksi sijamuotojen päätteet ovat -us-loppuisia, koska ne tulkitaan maskuliinisukuisen sanan ”casus” määritteiksi.
Muuten, onko muodossa ”esus” pitkä-e? Silloin muoto olisi sama kuin edere-verbin partisiipin perfekti. Olisiko parempi partisiipin perfekti vaikkapa estus, -a, -um (es- -tum), cf. gero, gessi, gestum III? hee gloossa kirjoitti:
Pari korjausta edelliseen:
1. Muodossa ”esse” toinen s kuuluu infinitiivin päätteeseen, joka on säilynyt alkuperäisenä. Useimmissa muissa infinitiiveissä pääte -se on muuttunut vokaalien välissä muotoon -re (rotasismi): s > z > r / V_V. Cf. flos ~ floris tai honos ~ honoris (analogian vaikutuksesta myös muoto honor).
2. Lisäksi sijamuotojen päätteet ovat -us-loppuisia, koska ne tulkitaan maskuliinisukuisen sanan ”casus” määritteiksi.
Muuten, onko muodossa ”esus” pitkä-e? Silloin muoto olisi sama kuin edere-verbin partisiipin perfekti. Olisiko parempi partisiipin perfekti vaikkapa estus, -a, -um (es- -tum), cf. gero, gessi, gestum III?Kiitos korjauksesta 2, ei olisi pitänyt kirjoittaa muistinvaraisesti, ja muistissakin pitäisi olla esimerkiksi termi ”nominativus absolutus”.
Korjaus 1 on myös paikallaan, vaikka olennaisinta tässä on se, että esse-muodon toinen s kuuluu päätteeseen eikä se, miksi tässä muodossa on -se eikä -re. Mutta tosiaankin s on alkuperäisempi, eli poikkeavuus johtuu siitä, että tässä muodossa ei ole tapahtunut muutosta.
Muodossa ”esus” on toki lyhyt e, kuten muissakin esse-verbin muodoissa, joissa vokaali on säilynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭1756900Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa793690"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1223619Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma762888Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.442440Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni742314- 1301885
- 541328
Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin
Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta3761303Miksi suorittamisesta tulee
Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a581204