Pumppusuppa

umppapumppa

Ainekset:
1 kurpitsa
perunaa
porkkanaa
raitajuurta
purjoa
keltasipuli
valkosipulia
chiliä
inkivääriä
timjamia
mustapippuria
suolaa
kasvislientä
vettä
öljyä

Tein oman maan kasviksista pumppusupan ennen pakkasia. Käytin siihen noin 2 kiloiseksi kasvaneen pumpun kuorien sen, riipien siemenet ja kuidut sisältä ja paloitellen sen pieniksi paloiksi. Sen lisäksi käytin 2 jauhoista perunaa, saman määrän porkkanaa, raitajuurta pestyinä, kuorittuina ja paloiteltuina. Lisäksi huuhdeltua purjoa, keltasipulia, valkosipulia ja inkivääriä (molempia maun mukaan) pienittynä. Ja vielä palko punaista chiliä hienonnettuna maun mukaan, mutta tämän voi jättää poiskin, jos siitä ei pidä.

Ison kattilan pohja peittoon öljystä (rypsiöljyä, mutta muutkin toki käy) ja kattila tulille. Kun öljy on kuumentunut niin pilkotut kasvikset lisätään kattilaan ja tiputetaan levyn lämpöä keskitasolle. Annetaan kasvisten ottaa lämpöä jonkin aikaa silti ruskistamatta niitä sekoittaen aina välillä. Kun kasvikset ovat lämmenneet niin lisätään vettä sen verran. että se peittää kasvikset ja lisätään aluksi puolikas kasvisliemikuutio (luomua - tottakai). Nostetaan lämpöä ja annetaan keitoksen kiehahtaa ja lisätään timjami-nippu keitoksen päälle ja vähän mustapippuria.

Annetaan kiehua noin 30 minsaa ja kun kasvikset ovat kokeillessa kypsän pehmeitä, maistetaan keitosta ja maustetaan se käyttäen tarvittaessa suolaa, lopulla kasvisliemikuutiota ja mustapippuria. Kun maku on mielestäsi hyvä, poista timjamin oksat, käännä lämmöt nollille ja ota sauvasekoitin esiin (jos ei sauvaa niin käytä vaikka perunasurvinta) ja muussaa keitos tasaiseksi massaksi. Ota toinen riittävän iso astia (kattila, kulho jne...) ja kauho keitos siivilän läpi sekoittaen siihen (kasviksissa on aina hyvin paljon kuituja mukana ja käyttäen siivilää saat pehmeämmän rakenteen). Maista vielä keittoa ja tee tarvittavat tarkennukset makuihin.

Tarjoile kuumana joko sellaisenaan hyvän leivän kera (itse suosin rukiista voilla, mutta paahtoleipäkin käy), jotkut lisäävät keittoon vielä joko vuohenjuustoa tai fetaa murennettuna tai sitten jotain hapankermaa (cremefraiche/smetana) ja tuoreita yrttejä (basilika, timjami, persilja jne...), mutta mulle se kelpaa kyllä ihan oonaturel eli pelkästään itsellään.

Kaikki ainekset vettä, öljyä, suolaa, mustapippuria, inkivääriä ja kasvislientä lukuunottamatta ovat omasta maasta ja takuulla luomua.

Hyvää on!

5

297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pumppua pötsii
    • voitasnäkärillä

      Itseasiassa tossa reseptissä pumppasi vastaan valkoviinin käyttö. Nykyään joka ruokaan on pakko lisätä "hapokkuutta" tai se ei muka maistu miltään.

      Joka ainoa "tseffi" lisää joko vinkkua täysin erinomaiseen ruokaan pilaten sen tai viinietikkaa, jotta saadaan makuun särmää, mutta valitettavasti etikka ja viini kuumennettuina saavat ruoan vain maistumaan samealta ja tunkkaiselta. Raikkaus on hyvin kaukana siitä. Jokainen voi arvuutella astuessaan minkä tahansa kauppakeskukseen sisään, että onko naamaa vasten lyövä viinietikan haju todellakaan ruokaisan houkutteleva. Uskallan väittää ettei ole.

      Joten pidetään simppelit maut simppeleinä ilman björkkimäisiä tressinkkejä. Kunnioittakaa yksinkertaisia makuja - ne on niitä parhaita.

    • appelsiinilla
    • pumppuhumppa

      Itseasiassa mitään "piristeitä" ei kaivata vaan puhtaita makuja. Kaikki mehut, juustot ja chilisoosssit vain samentavat maut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      210
      2783
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      125
      2639
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1728
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      223
      1284
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      61
      1269
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1088
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1001
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      831
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      823
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      823
    Aihe